پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۰۴۱
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۳
توافق 400 میلیارد دلاری ایران و چین سیاست آمریکا در انزوای ایران را شکسته و ضمن کنار گذاشته شدن هند، باعث شکل گیری جبهه جدیدی علیه آمریکا می شود.
به گزارش تحریریه، دونالد ترامپ پیش از نشست مجمع سازمان ملل متحد به صورت یکجانبه قطعنامه های پیشین شورای امنیت را که به واسطه برجام متوقف شده بود، بار دیگر برقرار ساخت. وی همچنین فهرست تازه ای از افراد و نهادهای مرتبط با کشورمان را هم به مجموعه تحریمی خود اضافه کرد.

علاوه بر این نوع سخنان ترامپ در مجمع عمومی در کنار واکنش مقام های چینی حکایت از تشدید تنش میان دو قدرت برتر اقتصاد جهان دارد. این امر تا اندازه ای قطعی به نظر می رسد که آنتونی گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هم نسبت به آینده خطرناک جهان هشدار داد. وی یکی از دلایل عمده این وضعیت ناگوار را تشدید رقابت و جنگ تجاری واشنگتن با پکن دانست.

تحلیلگران اعتقاد دارند تحریم هایی که ترامپ به صورت یکجانبه علیه ایران برقرار کرده است نه تنها کمکی به اوضاع جهان نمی کند بلکه باعث تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین هم می شود.

تارنمای خبری تحلیلی «OneWorld» بر این باور است که بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران که با هدف مقابله با رفع تحریم های تسلیحاتی تهران صورت گرفت باعث شد تا توجیه همیشگی برای برقراری تحریم های ثانویه دولت ایالات متحده بازهم مطرح شود. براساس این تحریم ها که ساخته و پرداخته دولت آمریکا است نقض محدودیت های فوق موجب می شوند دسترسی هر نهاد یا فردی که با ایران به تجارت می پردازد از بازار ایالات متحده قطع شود.

طبق این تحلیل، اگرچه در دو سال و نیم اخیر که ترامپ از برجام خارج شد بافت راهبردی جهان تغییر کرده اما ایالات متحده به دنبال کسب اهداف خود با همان روش های قبل است.

تحلیلگران اعتقاد دارند دلیل پافشاری کاخ سفید بر ایران، شکست در رویکرد فشار حداکثری برای تاثیرگذاری بر نظام است و این حرکات آخر واشنگتن را باید اقدامی از روی ضعف ارزیابی کرد. شاید سیاست ها و تهدیدهای ترامپ موفق شوند برخی کشورها همچون هند را بتراساند و مانع از روابط اقتصادی آن ها با تهران شود. اما این امید که سخت شدن شرایط اقتصادی باعث ناآرامی اجتماعی- سیاسی در ایران می شود، حادث نشد.

در مقابل خط مشی های کاخ سفید موقعیتی را برای پکن ایجاد کرد تا خود را به تهران نزدیک کند، مقدمات توافق سرمیاه گذاری 400 میلیارد دلاری در ایران را به نتیجه برساند و جای خالی را دیگر کشورها ایجاد کرده بودند، پر کند. برخی متحدان پیشین ایران همچون هند اکنون بیرون مانده اند و تهران ضمن استفاده از ظرفیت های چین به پکن قدرت بازیگری در خور توجهی را در خاورمیانه خواهد داد.

حال آمریکا به دنبال آن است تا به هر طریقی مانع از چنین امری شود. به همین دلیل باید انتظار داشت تحریم های ایالات متحده علیه تهران به تدریج با توجیه تحریم ثانویه، وارد بافت جنگ تجاری پکن-واشنگتن هم شود.

بسیاری از شرکت های بزرگ و مطرح چینی برای سرمایه گذاری در ایران ابراز علاقه کرده اند. همین شرکت ها در آمریکا هم فعالیت دارند و در چنین شرایطی قوانین مورد نظر دولت آمریکا موجب تشدید تحریم ها و مجازات معامله کنندگان با ایران و تندتر شدن جنگ تجاری دو قدرت بزرگ جهان می شود.

طبق این تحلیل، مدل فشار حداکثری که علیه شرکت چینی «هواوی» در سال اخیر به اجرا در آمد ممکن است به دیگر شرکت های چینی فعال در آمریکا هم تعمیم پیدا کند. به عبارت دیگر واشنگتن دیگر در پی منزوی کردن تنها ایران نیست و در سطح کلان انزوای چین را دنبال می کند. البته شایان ذکر است دولت ترامپ در 4 سال اخیر دقیقا به دنبال همین سیاست بود و آن را هم اجرا می کرد، ادامه بقا و موفقیت این راهبرد به شدت با نتیجه انتخابات سوم نوامبر آمریکا وابستگی دارد.

پایان/
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: