پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۰۶۷
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۷
ظهر امروز، استاد علی بهکیش (مرشد سرشناس لشت‌نشایی) از بهترین و نامدارترین مرشدان و نقالان شاهنامه در گیلان و ایران در سن ۸۹ سالگی به دیار باقی شتافت.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی گیتی آنلاین در استان گیلان، ظهر امروز، استاد علی بهکیش (مرشد سرشناس لشت‌نشایی) از برجسته‌ترین و مشهورترین مرشدان و نقالان شاهنامه در گیلان و ایران در سن ۸۹ سالگی به دیار باقی شتافت.

مرشد علی بهکیش ، یکی از بهترین و برجسته‌ترین نقالان شاهنامه در گیلان و حتی ایران بود که به سال ۱۳۱۰ خورشیدی در لشت نشا دیده به جهان گشود.

وی هنگامی که کلاس پنجم ابتدایی بود به تشویق آموزگار خود زنده یاد پورزرتشت به شاهنامه خوانی علاقه مند شد. در همان ایام، نقالی به نام میرزا یوسف محتشمی در شب‌های ماه رمضان در لشت نشا شاهنامه خوانی می‌کرد. چنین شد که بهکیش به شیوه و شاگردی او علاقه‌مند گردید و بسیاری از ریزه‌کاری‌های شاهنامه را نزد او فرا گرفت.

بهکیش برای تکمیل شاهنامه خوانی و فراگیری شاهنامه به تهران رفت و از محضر استاد «غلامعلی حقیقت» بهره گرفت و با مرشدهای بنام دیگر به نشست و برخاست پرداخت. وی برای آشنایی با برخی از نقالان سرشناس استان های دیگر به اصفهان و خرم آباد و لرستان سفر کرد و با مرشد احمد سیمایی و سیدرضا دیدار کرد.

مرشد علی، به سرتاسر ایران سفر کرد و در بسیاری از شهرها برنامه نقالی اجرا نمود. در سال ۱۳۵۶ به اتفاق ۹ نقال برتر از سرتاسر ایران در نخستین جشن فرهنگ مردم ایران شرکت کرد و با استادی تمام، به زبان گیلکی به نقالی مبادرت ورزید که از تلویزیون آن روزگار نیز پخش شد.

گفتنی است که وی با آقایان "فریدون پوررضا" و "نورالدین دعایی" در شناخت گوشه‌های موسیقی نیز همکاری داشت و در هنر تعزیه نیز مهارتی به سزا داشت.

وی سرانجام، ظهر روز یکشنبه، ۶ مهرماه سال ۹۹ به سن ۸۹ سالگی، به دلیل کهولت سن، در لشت نشا دار فانی را وداع گفت.


نویسنده:سید حنان میرهاشمی جورشری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: