پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۱۳۵
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۱
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی:
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه گردشگری کشاورزی در خراسان رضوی دارای ظرفیت بسیار خوبی است و جلساتی را با جهاد کشاورزی داشته ایم، گفت: مجوزات گردشگری کشاورزی به سرعت اعطا می شود.

مهدی صبوری نیک- سرویس اجتماعی گیتی آنلاین: یوسف بیدخوری؛ معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در نشست خبری هفته جهانی گردشگری که در محل هتل آرمان مشهد مقدس برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگار گیتی آنلاین در خصوص گردشگری کشاورزی و اقدامات انجام شده آن در خراسان رضوی گفت: گردشگری کشاورزی یکی از وجوه اصلی گردشگری روستایی بوده و سازمان جهانی گردشگری هم باتوجه به مسائلی که کرونا به وجود آورده و مردم اقبال بیشتری دارند تا در فضاهای بازتر حضور پیدا کنند گردشگری کشاورزی را در دستور کار خود قرار داده است.

بیدخوری با تاکید بر اینکه گردشگری کشاورزی در خراسان رضوی دارای ظرفیت بسیار خوبی است، خاطر نشان کرد: خوشبختانه طبق هماهنگی های انجام شده جلسات مشترک ما در خصوص گردشگری کشاورزی با جهاد کشاورزی، صاحب نظران این عرصه و اساتید دانشگاه شروع شده است.

وی با اشاره به گردشگری زعفران خراسان رضوی که در دنیا منحصر به فرد بوده و چند سالی است در خراسان رضوی تورهای گردشگری زعفران انجام شده و گردشگران خارجی اقبال بسیاری به آن داشتند ، گفت: ما به دنبال این هستیم که برای متقاضیان گردشگری کشاورزی مجوزات لازم را صادر کرده و بانک اطلاعات گردشگری کشاورزی را جهاد کشاورزی دارد که در جلسات اولیه این مسائل مطرح شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: اخیرا، مجموعه ای در سبزوار تقاضای مجوزات لازم را به جهت اخذ گردشگری کشاورزی داده که این نخستین درخواست به جهت گردشگری کشاورزی در استان می باشد.

بیدخوری بیان کرد: گردشگری کشاورزی به این معنا است که افراد بتوانند از نزدیک کشاورزی را لمس کرده و حتی آن را انجام دهند و حس خوبی را به دست آوردند که این مهم دارای بخش هایی همچون باغبانی، زراعت، دامپروری، ماکیان و سایر فعالیت ها بوده و در همان حضور گردشگر تولید و عرضه محصولات انجام شود.

وی تصریح کرد: ما 103 اقامتگاه بوم گردی در سطح روستاهای استان داریم که بسیاری از این اقامتگاه ها به جهت تامین اقامت مهمانان گردشگری کشاورزی می تواند به کمک ما آمده تا دیگر لازم نباشد ما تغییر کاربری دهیم و از حالت کشاورزی خارج کنیم.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه در راستای اقدامات گردشگری کشاورزی ما جلساتی را با اتاق بازرگانی داشته ایم، گفت: باتوجه به اینکه گردشگری کشاورزی نیاز آن چنانی به ساخت و ساز ندارد ما به دنبال این هستیم که پس از بازدیدهای لازم و تصویب آن مجوزهای گردشگری کشاوزی به سرعت اعطا خواهد شد.

بیدخوری اظهار کرد: باتوجه به شرایط پیش آمده در بحث کرونا و لزوم اجرای پروتکل های بهداشتی تمام دستگاه های دولتی نیز اجازه پذیرش مسافر را ندارند.

وی با بیان اینکه تعدادی از دستگاه‌های دولتی هستند که در این خصوص مجوز گرفته‌اند وبرخی از این مجوزها از گذشته بوده است، گفت: پذیرش مسافر توسط مدارس، حسینیه‌ها و تکایا نیز در ایام پیک مسافر ممنوع شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی بیان کرد: بنا بر قانون برنامه ششم به ما تکلیف شد که تمام تاسیسات گردشگری که در آیین‌نامه «ایجاد، اصلاح، تکمیل و درجه‌بندی تاسیسات گردشگری» به آناشاره شده‌،بر اساس ماده ۲۵ همین آیین‌نامه باید به ما مراجعه کرده تا جامعه و یا تشکل حرفه‌ای خود را تاسیس کند.

بیدخوری با اشاره به تشکیل کانون تشکل های گردشگری در هفته گذشته، گفت: کانون هایی از این دست می توانند به جهت هم فکری و همراهی هایی که در جلسات مشترک دارند کمک بزرگی به بخش خصوصی داشته باشند.

وی در رابطه با اینکه چرا " اتحادیه" غیر قانونی تلقی می شود، خاطر نشان کرد: دلیل آن این است که که در قانون قید شده تاسیسات گردشگری، انجمن‌ها و جوامعی که تشکیل می‌شوند، از قانون نظام صنفی که اتحادیه بر اساس آن تشکیل می‌شود، مستثنی هستند؛ به همین خاطر آن هایی که در قالب اتحادیه فعالیت دارند فعالیت شان بیشتر مربوط به دستگاه های متولی یعی وزارت صمت بوده و آن ها باید در این خصوص تعیین تکلیف کنند؛ بنابراین تمام فعالیت‌ها، جلسات و برنامه‌هایی که از طرف اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان انجام می‌شود، لزومابا انجمن‌ها و جوامعی است که زیر نظر آیین‌نامه ایجاد، اصلاح و تشکیل شده و بر اساس قوانین گردشگری فعالیت دارد.

انتهای پیام/


نویسنده:مهدی صبوری نیک
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: