پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۱۶۰
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۲
در چهل و پنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، مسایلی در روند مقابله با کرونا در آمریکا از جمله نقض حقوق بشر و تبعیض نژاد برملا و مایه نگرانی طرف ها شده است

نمایندگان بسیاری کشورهای جهان در سخنان خود از آمریکا خواستند تا به واقعیات احترام بگذارد و نسبت به اجرای استاندارد دوگانه با هدف سیاسی از سوی آمریکا ابراز خشم کردند. این در حالیست که اعتراضات گسترده ضد نژادی و خشونت پلیس در مناطق مختلف آمریکا نیز به وقوع پیوسته است. این امر نشانگر بحران نژادی در آمریکا و کاذب بودن حقوق بشر آمریکایی است.

تعبیض نژادی در تاریخ آمریکا همواره یک مساله جدی است. آمریکایی ها برای تصرف سرزمین، بسیاری سرخ پوستان بومی را به قتل رساندند، برای احراز نیروی کار، سیاه پوستان را همچون برده خرید و فروش کردند. بسیاری اقلیت های قومی آمریکا مورد بدرفتاری قرار گرفته و این امر به لکه پاک نشدنی در تاریخ آمریکا تبدیل شده است. توماس ساول پژوهشگر آمریکایی در کتاب «تاریخچه نژادهای آمریکا» تصریحا نوشت: رنگ پوست در تعیین سرنوشت آمریکایی ها نقش مهمی دارد.

در مقابله با شیوع کرونا، دولت آمریکا ناتوانی ها و نقص ها و بی مسوولیت هایی از خود نشان داده که سبب شده تا بیش از 7.1 میلیون نفر به ویروس مبتلا شده و بیش از 200 هزار نفر جان خود از دست بدهند. همچنین بر اساس داده های منتشر شده مرکز کنترل بیماری های آمریکا، میزان ابتلای آمریکایی های اسپانیایی زبان به کرونا نسبت به سفیدپوستان 2.8 برابر است و میزان مرگ و میر اقلیت های قومی نیز از سفیدپوستان بسیار بالاتر است. این در حالیست که دولت آمریکا با بیان سخنان اشتباه به فرافکنی و برانگیختن انتقام بین نژادها پرداخته است.

بدیهی است که تشدید نژادپرستی در سال های اخیر مرتبط با دولت فعلی آمریکا است. مردم شاهد آن بوده اند که سیاستبازان آمریکا با توجه به منافع خود از برتری سفیدپوستان دفاع می کنند، درمورد مهاجرت و سایر موضوعات، موضع سختگیرانه دارند و مسایل نژادی را به عنوان ابزاری برای مبارزه سیاسی می دانند که مستقیما منجر به ظهور بیگانه ستیزی و نژادپرستی در جامعه آمریکا شده است. برخی از مفسران معتقدند که "آمریکا همواره در بحران محوریت سفیدپوستان قرار دارد."

حقیقت نشان داده است که بی اخلاقی های " مدافعان حقوق بشر" که سایر کشورها را سرکوب می کنند، مدتهاست که از نگاه جامعه جهانی دور نمانده است. آن ها حق دخالت و انتقاد درباره وضعیت حقوق بشر سایر کشورهای جهان ندارند. در این جهان هیچ "معلم" حقوق بشر وجود ندارد و نباید در زمینه حقوق بشر "استاندارد دوگانه" وجود داشته باشد. سیاستمداران آمریکایی در مقابل نتایج بسیار بد حقوق بشر ناشی از تبعیض نژادی در کشور خود، سعی می کنند با دستکاری سیاسی، توجه مردم را از وضعیت حقوق بشری خود به مساله حقوق بشر دیگر کشورها جلب کنند و نارضایتی مردم را کاهش دهند و در این میان به دنبال منافع شخصی خود هستند؛ آیا این یک رویا نیست؟

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: