پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۱۷۱
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۴
«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در نشست ویدئویی اخیر اجلاس تنوع زیستی سازمان ملل، بر ضرورت همکاری و اقدام سریع تمام کشورها جهت حفاظت و توسعه یک محیط زیست زیبا و سازگار برای تمام موجودات تاکید و 4 پیشنهاد و 3 تجربه را در زمینه حاکمیت تنوع زیست محیطی جهان به اشتراک گذاشت.

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در نشست ویدئویی اخیر اجلاس تنوع زیستی سازمان ملل، بر ضرورت همکاری و اقدام سریع تمام کشورها جهت حفاظت و توسعه یک محیط زیست زیبا و سازگار برای تمام موجودات تاکید و 4 پیشنهاد و 3 تجربه را در زمینه حاکمیت تنوع زیست محیطی جهان به اشتراک گذاشت.

شی جین پینگ ضمن تکرار مجدد اهداف چین برای حذف انتشار کربن و تاکید بر ضرورت چند جانبه گرایی به منظور تقویت ابداعات مربوط به حاکمیت محیط زیست جهان، خواستار مسئولیت پذیری تمام کشورها و انگیزه آنها برای ساخت یک تمدن اکولوژیکی در جهان شد؛ چنین درخواستی از سوی رهبر چین تحسین جامعه جهانی را بدنبال داشت و انگیزه ارتقاء تمدن اکولوژیکی جهان را به سایر کشورها تزریق کرد.

میزان انقراض گونه های جهان در شرایط کنونی سرعت گرفته است و از بین رفتن تنوع زیستی و تخریب اکوسیستم ها زنگ خطر را برای نجات و توسعه بشریت به صدا در آورده است؛ پیام کرونا این است که سرنوشت بشر و طبیعت،‌ یکسان و هماهنگی و اتحاد در مسیر توسعه اقتصادی و حفاظت از بافت اکولوژیکی،‌ امری ضروری است.

رهبر چین خواستار پایبندی کشورها به چند جانبه گرایی و تحکیم حاکمیت بر محیط زیست جهان و حفظ توسعه سبز و احیای اقتصاد پیس از پایان کرونا شد؛ شی جین پینگ بر ضرورت مسئولیت پذیری هرچه بیشتر کشورها و بهبود اقدامات واکنشی آنها به چالش های محیطی تاکید کرد.

در این بین، تاکید رهبر چین بر ضرورت حمایت از چند جانبه گرایی اهمیت بیشتری دارد؛ برای حفاظت از زمین و رسیدن به توسعه پایدار صرفا نباید روی عملکرد تعداد کمی از کشورها تکیه کرد بلکه باید از طریق همکاری های چند جانبه و مشارکت تمام کشورها در این مسیر قدم برداشت.

با این حال، برخی کشورهای غربی در تحقق کامل تعهداتشان در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ناکام مانده اند و در عین حال مشکلات واقعی پیش روی کشورهای در حال توسعه را نادیده می گیرند و به این کشورها فشار می آورند و یا مطالباتی بیش از حد مطرح می کنند.

برای مثال آمریکا کشوری است که بیشترین میزان انتشار گاز گلخانه ای در جهان را دارد ولی با این حال نه تنها پیمان کیوتو را تصویب نکرده بلکه از توافقنامه تغییرات اقلیمی پاریس نیز خارج شده است؛ این یک جانبه گرایی و سلطه جویی آمریکا به شدت مانع توسعه سبز جهان است و آمریکا را به بزرگ ترین عامل تخریبی حفاظت از بافت اکولوژیکی جهان تبدیل کرده است.

منابع جنگلی چین در طول 10 سال گذشته بیش از 70 میلیون هکتار افزایش داشته و چین را در جایگاه برتر و اول جهان قرار داده است؛ 90 درصد از انواع اکوسیستم زمینی چین و 85 درصد از جمعیت حیوانات وحشی در این کشور، بدنبال راهکارهای دولت پکن، به شیوه ای مؤثر تحت حفاظت قرار گرفته اند.

چین به عنوان کشوری پایبند به توسعه سبز که در حال ساخت یک تمدن اکولوژیکی است، به همکاری های خود در مسیر چند جانبه گرایی ادامه می دهد و مسئولیت هایی را که در عرصه بین المللی بر عهده اش است،‌ می پذیرد و به حفاظت از زمین و ارتقاء سطح توسعه پایدار بشر کمک خواهد کرد.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: