پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۱۸۷
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۴
«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در اجلاس عالی رتبه مجمع عمومی سازمان ملل به مناسبت بزرگداشت بیست و پنجمین سالگرد کنفرانس جهانی زنان در پکن با تاکید بر اینکه زنان پیشگامان تمدن بشری و مروج پیشرفت های اجتماعی هستند و دستاوردهای خارق العاده ای در همه شئونات زندگی داشته اند، از مهارت کارگران زن در چین که در بحران کرونا حضور داشتند، تقدیر کرد.

رهبر چین با طرح پیشنهاداتی برای ترویج بهتر توسعه اهداف زنان جهان از جمله کمک به زنان برای رهایی از آثار همه گیری کرونا و کمک به اجرای برابری های جنسیتی و تقویت همکاری کشورهای جهان در امور زنان و ...، بر تصمیم پکن جهت افزایش اقدامات حمایتی از زنان در طول 5 سال آینده تاکید کرد؛ پیشنهادات و اقدامات مطرح شده از سوی رهبر چین، باعث می شود که کشورهای جهان درک بهتری از برابری های جنسیتی و حفاظت از حقوق و منافع زنان داشته باشند.

رهبر چین با تاکید بر لزوم توجه به نیازهای خاص زنان در مبارزه با اپیدمی کرونا و نقش حضور زنان در بهبود روند احیای اقتصادی و اجتماعی چین، خواستار اجرای برابری جنسیتی و حفاظت از حقوق و منافع زنان در جهان شد.

طرح این پیشنهادات از سوی شی جین پینگ، نه تنها نشان دهنده تجربه ارزشمند چین در پیشرفت فرصت های شغلی زنان است بلکه درک عمیق رئیس جمهور چین از دلایل نابرابری های جنسیتی را نشان می دهد.

انگیزه و اهداف زنان در چین در طول 25 سال گذشته دستاوردهای برجسته ای بدنبال داشته است که یکی از دلایل مهم آن،‌ برابری زنان و مردان در این کشور و برابری جنسیتی است که در قانون اساسی و سیاست گذاری های اصولی چین گنجانده شده است.

تلاش های کارآمد چین به عنوان بزرگ ترین کشور در حال توسعه جهان در زمینه ارتقاء برابری های جنسیتی، جهان را تحت تاثیر قرار داده است؛‌ حقیقت این است که توسعه و پیشرفت زنان چینی که یک پنجم جمعیت زنان جهان را تشکیل می دهند، سهم بزرگی در ایجاد انگیزه برای زنان در کل جهان دارد.

چین در طول چند دهه گذشته، یک سیستم حقوقی جامع را راه اندازی کرده است که شامل بیش از 100 قانون و مقررات برای حمایت از حقوق و منافع زنان می شود؛‌ سازمان بهداشت جهانی بر همین اساس، چین را یکی از 10 کشور برتر جهان در زمینه اجرای عالی امور مربوط به سلامت مادران و کودکان معرفی کرده است.

مقامات چین در حال حاضر توانسته اند به صورت اساسی، شکاف جنسیتی را از سیستم های آموزشی این کشور حذف کنند به طوری که امروزه بیش از 40 درصد از کارمندان استخدامی چین را زنان تشکیل داده اند و بیش از نیمی از کارآفرینان اینترنتی در چین، زنان هستند.

علاوه براین، صدها هزار زن در کادر پزشکی چین و در خط مقدم این کشور در مقابله با کرونا حضور دارند؛‌ به عبارتی باید گفت که بیش از 60 درصد از 40 هزار کادر پزشکی فعال در سراسر چین را زنان تشکیل می دهند و این همان تصویر واقعی از پیشرفت جایگاه شغلی زنان در چین و چشم اندازهای درخشانی است که برای جایگاه زنان در چین وجود دارد.

شی جین پینگ در راستای حمایت چین از پیشرفت اهداف زنان جهان، به انجام برخی اقدامات توسط دولت پکن در طول 5 سال آینده اشاره کرد که از جمله آنها می توان به تخصیص 10 میلیون دلار دیگر توسط چین به «زنان سازمان ملل» (نهاد سازمان ملل متحد برای اعمال برابری های جنسیتی و قدرت بخشیدن به زنان) و تعیین جایزه آموزشی زنان و دختران چین - یونسکو اشاره کرد.

رهبر چین همچنین پیشنهاد تشکیل مجدد اجلاس جهانی زنان را در یک بازه زمانی 5 ساله مطرح کرد که این امر نشان دهنده طرح بلند مدت دولت پکن و توجه مستمر آن به توسعه اهداف جهانی زنان است و نقش چین را به عنوان یک قدرت مسئول در زمینه ارتقاء حقوق بشر در سطح جهان نشان می دهد


نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: