پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۱۸۸
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۶
قیمت جهانی طلا پس از دو ماه عقب نشینی تدریجی مجددا صعودی شد و انتظار می رود که قله 2 هزار دلار در هر اونس را پشت سر بگذارد.

به گزارش تحریریه، قیمت جهانی طلا در هر اونس مجددا به فراتر از 1900 دلار صعود کرد و پس از دو ماه نزول تدریجی صعودی  شده است.


کاهش قیمت جهانی طلا به دلیل تثبیت نرخ بهره فدرال رزرو و کشف واکسن کرونا و به دنبال آن کاهش ریسک سرمایه گذاری در دو ماه اخیر پیوسته و آرام بود.


دلیل اصلی برای افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی به فربه شدن بخش پولی در 8 سال گذشته باز می گردد که پیوسته و آرام روی داده است.


بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا باعث شد تا بانک های مرکزی ژاپن، کشورهای اروپایی و فدرال رزرو آمریکا خلق پول گسترده ای را انجام دهند.


این خلق پول در گام اول صرف حفظ قدرت خرید نیروی کار بیکار شده به دلیل تعطیلی کارخانه ها شده است، اما در نهایت نقش "پول” را به طور عام ایفا خواهد کرد.


خلق پول مضاعف بر قاعده کلی کارکرد بانک های مرکزی به دلیل شیوع ویروس کرونا باعث می شود فشار بر قیمت طلا در جهت افزایش بیشتر؛ برای ایجاد موازنه با دلارهای چاپ شده افزایش پیدا کند.


نتیجه آنی این اتفاق افزایش قیمت های جهانی طلا در هر اونس است که با چند سرعت گیر مواجه شد، اما مجددا فعال شده است.


پیش بینی ها نشان می دهد که قیمت جهانی طلا تا مارس سال 2021 از 2500 دلار در هر اونس فراتر رفته و بر سایر بازارهای موازی سفته بازانه اثر مستقیم خواهد داشت.


در بازار داخل هم قیمت دلار صعودی شده و با افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی، این فلز به گزینه نخست برای سفته بازی تبدیل می شود.


نوسانات شدید در اقتصاد ایران در 3 سال اخیر و هجوم مضاعف مردم به بازارهای سفته بازانه باعث شده است تا قیمت طلا در داخل افزایش قیمت مضاعف یافته و دارای حباب 1 میلیون و 700 هزار تومانی شود.


تجربه یک سال اخیر نشان می دهد که حباب قیمت طلا تخلیه نمی شود و در نهایت با افزایش بیشتر نرخ ارز و قیمت طلا در بازارهای جهانی تعادل اصلی ایجاد می شود.


پایان/

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: