پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۱۹۲
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۵
مرکز پژوهش های مجلس در یک بازی اقتصادی آماری، طرح مجلس برای ساخت مسکن را باعث افزایش 50 درصدی نقدینگی ارزیابی کرد.
به گزارش تحریریه، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی، طرح جهش تولید و رونق مسکن مجلس برای ساخت مسکن را باعث ایجاد تورم دانست.

در این گزارش که در 15 محور ارائه شده است، طرح مجلس غیردقیق و باعث افزایش پایه پولی و تورم زا معرفی شده که در نهایت باعث ایجاد بحران اقتصادی می شود.

در گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده است، تامین مالی این طرح که رقمی حدود سالانه 300 هزار میلیارد تومان برآورد می شود، می‌تواند موجبات رشد شدید نقدینگی (تا 50 درصد افزایش رشد) را ایجاد کند و این رشد نقدینگی در نهایت خود را در تورم‌های بالا و التهابات مجدد و چندباره در بازار مسکن، خودرو، ارز و … نشان خواهد داد.

اگرچه در گزارش مرکز پژوهش ها به موضوعاتی مانند وارد کردن ایراد به تخفیف 50 درصدی و آسیب آن به شهرداری ها که مشکل عدم وجود درآمدهای پایدار دارند اشاره شده، اما مشکل اصلی ایجاد نقدینگی دانسته شده است.

نقدینگی و مغلطه اقتصادی

مرکز پژوهش های مجلس مانند جریان اقتصادی حزب کارگزاران سازندگی با موضوع نقدینگی اینگونه برخورد کرده است که گویا انتخاب؛ بین خلق پول و یا عدم خلق پول است. درحالیکه تنها مساله موجود؛ چگونگی هدایت خلق پول انجام شده است.

در پروژه ملی مسکن مهر، علی طیب نیا وزیر اسبق اقتصاد، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی و شخص حسن روحانی رئیس جمهوری؛ این طرح را بانی اصلی خلق پول دانستند، درحالیکه از سال 1392 تاکنون که دولت ساخت مسکن را به طور کلی رها کرده، ماشین خلق پول بانک مرکزی رکوردهای حیرت آوری بر جای گذاشته است.

در دنیای پول اعتباری؛ انتخاب بین خلق پول و یا عدم خلق پول نیست، بلکه انتخاب اصلی به حوزه تزریق پول های خلق شده باز می گردد.

با وجود نرخ سود بانکی در اقتصاد و نرخ های بهره بالا در اقتصاد ایران و در ادامه تزریق این پول ها به بخش مالی و خشکسالی در بخش واقعی، تورم بالا مانند 7 سال اخیر شکل می گیرد.

در هفت سال گذشته حجم پول 6 برابر شده و اقتصاد را به اغتشاش کشیده است، درحالیکه نه در بخش مسکن و نه در سایر بخشها، منابع بانکی به سمت تولید هدایت نشده است.

مرکز پژوهش های مجلس هم مانند اقتصاددانان لیبرال حزب کارگزاران سازندگی به کاروان؛ انداختن همه چیز بر گردن حجم پول خلق شده؛ بدون توجه به شیوه هدایت آن به اقتصاد پیوسته است.

در هفت سال اخیر شدیدتر از دولت های قبل، پول های خلق شده تقدیم بانک های خصوصی می شود تا هرگونه که خواستند در اقتصاد تزریق کنند. اختیاری که فقط باعث فربه شدن بخش سفته بازی و بازی های مالی شده است.

پایان/
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: