پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۲۴۸
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۰
مدیرکل دامپزشکی استان لرستان :
نشست خبری _ مطبوعاتی مدیرکل دامپزشکی لرستان بمناسبت هفته دامپزشکی در سالن جلسات این اداره کل با اصحاب رسانه استان برگزار شد .
به گزارش گیتی آنلاین به نقل از رسانه "چی دا" ، مدیرکل دامپزشکی لرستان در آغاز سخنان خود به شرح وظایف دامپزشکی پرداخت و گفت: از ۱۲ تا ۱۸ مهرماه  به عنوان هفته دامپزشکی نامگذاری شده، ما در واقع پل ارتباطی میان وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت هستیم؛ در مباحثی که مربوط به حمایت از تولید، حفظ و صیانت از سرمایه‌های دامی در سطح کشور است شرح اقدامات و کارهای که انجام می‌دهیم زیرمجموعه جهاد کشاورزی و از  آن طرف هم در بحث کنترل و مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام شرح وظایفی که داریم مربوط به حوزه بهداشت می باشد.

مصطفی زبردست، افزود:  ۶۱ درصد از موضوعی که سلامت انسان را تهدید می‌کند منشاء حیوانی و دامی دارد که در مجموع  چند نوع از این موضوعات جزء مخاطرات بهداشتی ما در سطح کشور محسوب می‌شود از جمله مهمترین آنها بیماری تب مالت است که استان لرستان متاسفانه یکی از استان هایی است که از لحاظ ابتلا به این بیماری شرایط مناسبی ندارد.

وی در ادامه بیان داشت: در مدت خدمتگزاری در این دستگاه، مبارزه با تب مالت را در دستور کار قرار دادیم و تاکنون دو طرح ضربتی یکی در شهرستان دلفان و دیگری در شهر سپیددشت انجام شده که هدف این است با هماهنگی بین بخشی با معاونت بهداشتی و دانشگاه علوم پزشکی، روستاهای پر خطر شناسایی شوند و مبارزه با بیماری تب مالت که شامل واکسیناسیون دام ، عملیات ضدعفونی و گندزدایی و برگزاری دوره‌های آموزشی است در این روستاها در اولویت کاری قرار گیرد.

مدیرکل دامپزشکی لرستان اذعان داشت: نظارتی که در کشتارگاه های دام و طیور انجام می شود به دو دسته بهداشتی و شرعی تقسیم می شود و در نظارت شرعی، ذبح در کشتارگاهها با هماهنگی مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در لرستان صورت می گیرد و دام و طیور روانه بازار می‌شود که این گوشت ها هم از نظر شرعی و هم از نظر بهداشتی شرایط بسیار مناسبی دارند.

  وی با سوال خبرنگاران به مبحث مهم آنفولانزای پرندگان ورود کرد: در لرستان ۷۵۰ واحد مرغ گوشتی و تخمگذار داریم که خوشبختانه در سال جاری تاکنون از تلفات آنفولانزا در این واحدها گزارشی نشده، در سایر بیماری های پرندگان هم تا این لحظه تلفات غیرعادی نداشته ایم و کلیه واحدهایی که در سطح استان فعال هستند از زمانی که جوجه، بار می‌شود و تا زمانی که بارگیری به کشتارگاه می رسد کلیه مباحث درمانی و واکسیناسیون توسط همکاران ما نظارت خواهد شد،خوشبختانه تاکنون سال آرامی را از نظر بیماری‌های طیور سپری کرده ایم .

دکتر زبردست تاکید کرد: در جواب این سوال که بیماری کرونا جزء بیماری دام های اهلی هست یا نه باید بگویم در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی جهان تاکنون گزارشی مبنی بر اینکه کرونا یک بیماری با منشا دام‌های اهلی باشد منتشر نشده است .
وی به مشکلات و معضلات باغ وحش خرم آباد گریزی زد و گفت: باغ وحش یک موضوعی بوده که تقریباً نزدیک به ده سال پیش به صورت کارشناسی نشده و شاید بتوان گفت به ناحق به مجموعه دامپزشکی استان واگذار گردیده و در واقع با شرح وظایفی که دامپزشکی دارد مغایر است و در هیچ بند و ماده قانونی از سازمان دامپزشکی کشور شرح وظایفی جهت نگهداری دام و احشام برای ادارات کل دامپزشکی در سراسر کشور تعریف نشده و کاری بوده که متاسفانه به غلط همکاران ما در گذشته قبول کرده اند.

 مدیرکل دامپزشکی لرستان اضافه کرد: اکنون مدیریت و نگهداری این حیوانات کاری است که به شرح وظایف ما اضافه شده ، هم از نظر هزینه و هم از نظر نیروی انسانی سبب شده یک وظیفه به وظایف ما به ناحق اضافه شود؛ اداره کل دامپزشکی این آمادگی را دارد با هر شخص حقیقی و یا حقوقی که توانایی نگهداری باغ وحش را دارد به توافق برسد و باغ وحش را به آنها واگذار نماید و در واقع به دنبال این نیستیم که دامپزشکی باغ وحش داری کند.

وی گفت: شیر مصرفی برای ماست بندی ها خیلی وقتها از مراکزی جمع آوری می شود که تحت نظارت دامپزشکی است ولی فعالیت این ماست بندی ها را سازمان دامپزشکی کشور قبول ندارد، تقریباً در ده سال پیش که شیوع ماست بندی ها اتفاق افتاد ما خیلی مخالفت کردیم ولی متولی اصلی آن علوم پزشکی و بهداشت محیط است که باید به قضیه ماست بندی ها ورودی جدی داشته باشند.

مصطفی زبردست شفاف تر بیان کرد: زمانی که یک فرآورده لبنی از کارخانجات تهیه می‌کنیم کلیه مشخصات تولید، انقضاء، قیمت و ... روی آن درج شده ولی این فرآورده ها بدون لیبل گذاری هستند و افرادی که در آن محیط کار می‌کنند بدون مجوز بهداشت، اقدام به تولید و عرضه می کنند و ما به عنوان سازمان دامپزشکی کشور آنها را قبول نداریم .

وی در بخش دیگری از سخنان خود به معضل سگ های ولگرد در سطح شهر و بیماری هاری پرداخت: وضعیتی که اکنون نه تنها در استان لرستان بلکه در همه جای کشور است معضل سگ‌های ولگرد می باشد، در هر شهری از ایران صبحگاهان و نیمه های شب با گله هایی از سگ های ولگرد مواجه می شویم که بعضاً در خبرهای منتشر شده می بینیم یکسری اقدامات بهداری ها و شهرداری های کشور در گذشته انجام دادند و این حیوانات کشتار می شدند که این کشتار واکنش های منفی انجمن های حمایت از حیوانات را دربر داشت .

مدیرکل دامپزشکی لرستان افزود: اکنون سگ‌های ولگرد سطح شهرها را با محوریت سازمان شهرداری‌ها و بهداری ها جمع آوری می کنند و پناهگاه ها و اماکنی برای آنها در همه شهرها پیش‌بینی شده؛ در شهر خرم‌آباد نیز در مسیر پل بابا حسین این پناهگاه احداث و سگ ها به آنجا منتقل و مباحث واکسیناسیون و درمان روی این حیوانات انجام می‌شود.

دکتر زبردست، پیرکُشی دام را پدیده ای شوم در استان برشمرد و خاطرنشان ساخت: جلوگیری از پیرکُشی دام یکی از دغدغه‌های سالهای خدمتم در دامپزشکی استان است و این پیرکُشی مختص شهر خرم‌آباد نیست بلکه در بروجرد، الیگودرز و دورود می توان آن را به عینه مشاهده کرد، دام جوان و خوب ما از استان خارج و دام پیر استان های همجوار، در استان لرستان کشتار می شود؛ گوشت این دام ها بیمار نیست ولی یک گوشت با کیفیت هم نمی تواند باشد .
بر اساس این گزارش، مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی لرستان طی سخنانی، اظهار داشت : خبر یک مفهومی است که احتمال صدق و کذب در آن وجود دارد و متقن نیست و زمانی مستدل و متقن می شود که خبرنگار مستندات آن خبر را کاملا و تحقیقا" به دست آورده باشد و بعد خبر را مخابره کند و انعکاس دهد .

حجت الاسلام ویس کرمی، گفت: فضای رسانه ای امروز به سرعت نور در حال پیشروی است و مردم نگاه می‌کنند به رسانه ها یعنی اینکه خبری که مخابره می‌شود دو دقیقه بعد صدق و کذب آن را مردم می‌توانند دست بیاورند پس آن خبرنگاری موفق است که بعد از ارائه خبر، نیاز به تایید و تکذیب پیدا نکند یعنی خبری مخابره کند که متقن و مستند باشد و گرنه خبری که دو دقیقه بعد، آن خبرنگار مجبور می‌شود بر اساس وظیفه رسانه ای تایید و تکذیب کند آن خبر، خبر نیست.

وی اذعان داشت: پیشگیری از درمان بهتر است و هزینه پیشگیری خیلی کمتر از درمان می باشد این جملات به گوش همگان آشناست و دامپزشکی نیز در این راستا به وظیفه اش عمل می‌کند ولی متاسفانه این وظیفه در جامعه ما مغفول مانده .

حجت الاسلام والمسلمین ویس کرمی تصریح کرد: نظارت بر مواد تولید و استحصال مواد خام از شیر تا گوشت و ماهی و ... بر عهده دامپزشکی می باشد و دامپزشکی روی این مواد خام نظارت دارد؛ انتظاری که از رسانه ها می رود این است که در این رابطه فرهنگ سازی کنند تا مردم فقط از کالاهایی استفاده نمایند که دامپزشکی بر آن نظارت می‌کند.

گفتنی است در نشست خبری مصطفی زبردست مدیرکل دامپزشکی لرستان با اصحاب رسانه ، حجت الاسلام ویس کرمی مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در دامپزشکی استان، مهندس حیدری معاونت توسعه و پشتیبانی این اداره کل و مهدی فروغی روابط عمومی اداره کل دامپزشکی لرستان حضور داشتند .

خبرنگار : مریم نظری
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: