پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۳۶۴
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
کدخدایی در پاسخ به گیتی آنلاین:
سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: تا کنون به دلیل زن بودن هیچ کاندیدی در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نشده است.
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری ضمن تشریح مصوبات این شورا فرا رسیدن اربعین حسینی و سالروز رحلت پیامبر عظیم الشأن اسلام و شهادت امام حسن مجتبی را تسلیت گفت و افزود: شش مصوبه مجلس عدم مغایرت آنها با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شد.
وی در خصوص اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و پرسشی در این رابطه که آیا به انتخابات ۱۴۰۰ این قانون جدید خواهد رسید، اعلان  کرد: منتطریم مصوبه را دریافت کنیم، شورای نگهبان در جلساتی نظرات شخصی و مشورتی خود را اعلام می‌کنند اما نظر نهایی منوط به ارسال مصوبه مجلس است و در مورد زمان مصوبه اطلاع ندارم.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در رابطه با شیوع کرونا و انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: مذاکراتی با وزارت کشور داشتیم که اگر نیاز به تغییری باشد، اعمال خواهد شد.
کدخدایی با رد ورود شورای نگهبان به قرارداد ۲۵ ساله با چین گفت: ما هم از طریق رسانه‌ها از این قرارداد مطلع شدیم.
وی در رابطه با امکان کاندید شدن زنان برای انتخابات ریاست جمهوری که پرسش خبرنگاری بود، گفت: ثبت نام خانم‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری بلامانع است و بحث‌های دیگر آن هم باید به تدریج حل شود.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار گیتی آنلاین در خصوص اینکه آیا تا کنون به دلیل زن بودن کاندیدهای زن در انتخابات ریاست جمهوری را رد صلاحیت کرده‌اید؟ گفت: خیر -به دلیل زن بودن تا کنون کاندید رئیس جمهور را رد نکردیم-.

وی درباره برگزاری الکترونیکی انتخابات گفت: ما  مذاکراتی را با وزارت کشور درباره الکترونیکی برگزارکردن انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط کرونا داشته‌ایم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره اینکه شما تاکید کردید که  ثبت نام  در انتخابات بلامانع است  و رییس جمهور آتی می تواند از بین زنان باشد، این در حالی است که هیچ کاندیدای خانمی از سوی شورا تایید نشده است. آیا نظر فقها در خصوص مصادیق رجل سیاسی تغییر کرده است؟ گفت: من عرضم این بود که  بحث های فرهنگی در کشور  ما جدی است و مساله ای نیست که با  یک قانون حل شود ان‌شاءالله در دوره‌های آتی مساله فرهنگی حل شود.

وی افزود: نظر فقها درباره بحث ریاست جمهوری خانم‌ها هیچ تغییری نکرده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره اینکه ابهاماتی مطرح شده مبنی براینکه شورای نگهبان رجل سیاسی را عامدا تعریف نمی کند،  نظر شما چیست؟ گفت: بعد از اینکه در سیاست های کلی به شورا رجل سیاسی تکلیف شد که تعریف شاخص کند،  این شاخص ها تعریف و به مجلس ارسال شده و ما وظیفه مان را انجام دادیم و تعیین شاخص ها برای رجل سیاسی و مذهبی و مدیر بودن امر ساده ای نیست. همین الان که این امر در مجلس اصلاح می شود روزانه نسبت به مصوبه اظهارنطر می کنند و اینکه  باید برای  مدیر و مدبر بودن برنامه داشته باشد و یا مشاورین معرفی کنند و مسایلی هست که خیلی از نظر  مفهومی قابل بحث است و مساله ساده ای نیست و انشالله معیارهای روشنی را مجلس تعریف کند تا مشکل حل شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره کناره گیری اش  از شورا برای ثبت نام در  انتخابات ریاست جمهوری و اینکه قبلا گفتید از تیرماه از قائم مقامی کنار آمدید گفت: من در شورای نگهبان تا سال ۱۴۰۱ هستم و از آنجا کنار می روم و اگر در انتخابات ثبت نام کردم معلوم می شود.

کدخدایی درباره طرح مجلس برای تغییر در نحوه توزیع بنزین، گفت: من فقط  این موضوع را شنیدم و حتی پیش نویس طرح را ندیدم و نمی‌توانم پیش‌بینی کنم اما اگر بار مالی داشته باشد، شورای نگهبان به آن ایراد می‌گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اینکه آیا شورای نگهبان بر انتخابات شوراها نظارت دارد گفت: در بحث نظارت بر انتخابات شوراها هیچگونه مسئولیتی نداریم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه  دعوایی بین مجلس و وزارت کشور در خصوص قانون انتخابات هست، نظر شورا در این باره چیست؟ گفت: برای شورای نگهبان مصوبه نهایی مجلس اعتبار دارد و ما دخالتی در شیوه طراحی مصوبات مجلس و دولت نداریم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره تحریم‌های بانکی ایران گفت: ما ظرفیت‌های حقوقی بین المللی  برای احقاق حق ایران را داریم و دولت و وزارت خارجه هم در این زمینه فعال هستند تا  با دعاوی حقوقی جلوی آن را بگیرند.


وی درباره آخرین وضعیت مصوبه قاچاق کالا وارز گفت: مصوبه ارسال شد و قوه قضاییه اعلام کرد که نظرات ما لحاظ نشده لذا نامه رییس قوه قضاییه آمد که نظرات را لحاظ کرده و آن را به مجلس فرستادیم و باید مجلس مصوبه را  ارسال کند، در آن زمان ما وارد ماهیت آن می‌شویم‌.


سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: آنچه مورد نظر مجلس بود بحث مجازات‌ها و تسریع رسیدگی در موضوع قاچاق کالا و ارز بود.

انتهای پیام/

نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: