پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۳۹۴
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۱
مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی (CSIS) به رئیس جمهور بعدی امریکا درباره انتخابات آتی ایران با تاکید بر ادامه فشار و تهدید و ممانعت از اتحاد با چین هشدار می دهد.
به گزارش تحریریه، مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی (CSIS) در گزارشی به قلم جان بی آلترمن برای رئیس جمهوری بعدی آمریکا می نویسد: اقدامات پیشدستانه در راستای انتخابات ایران؛ فرصت ها و تصمیماتی که دولت بعدی امریکا با آن مواجه خواهد شد.  ایران قصد دارد انتخابات ریاست جمهوری آتی خود را در روز 18 ژوئن 2021 برگزار نماید. ما (امریکا) نمی توانیم به نتیجه این انتخابات شکل دهیم با این حال این امکان وجود دارد تا فضایی را که در آن انتخابات برگزار می گردد، تحت تاثیر قرار دهیم.

بیان مساله
جایگاه رئیس جمهور ایران در زمینه مسائل راهبردی با رهبری معظم این کشور تفاوت های چشمگیری دارد، با این حال رئیس جمهور نیز نقش کلیدی را ایفا می کند و در زمینه ارتباط ایران و جهان تاثیر بسزایی دارد. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که دولت حسن روحانی طی دوره هشت ساله ی خود یک شکست مفتضحانه را تجربه کرده است چراکه تنش ها و درگیری های این دولت با ایالات متحده موجب تحمیل مجدد تحریم های امریکا علیه تهران و بروز بحران اقتصادی در این کشور شده است.

به نظر می رسد در حال حاضر محافظه کاران در ایران در حال قدرت گیری هستند. آن ها این ایده را القا می کنند که امریکا و متحدینش برای ایران یک تهدید بنیادین محسوب می شوند. آن ها معتقدند که کارزار فشار حداکثری امریکا باید با مقاومت حداکثری ایران روبرو شود. این قشر محافظه کار به دنبال آن هستند تا با کمترین هزینه بیشترین خسارت را به منافع امریکا وارد نمایند. آن ها از عدم تمایل ما (امریکا) به ورود به جنگ های بی پایان به خوبی آگاهی دارند و بر این اساس خواهان افزایش تنش ها هستند.

فرصت ها
انتخابات در ایران یک امر کاملا مدیریت شده است اما مدیریت احساسات مردمی نقش مهمی در این راستا ایفا می کند. اگر افکار عمومی مردم ایران به نتیجه دست یابد که هیچ امیدی در مذاکره با امریکا وجود ندارد آن ها از نامزدی حمایت خواهند کرد که به دنبال افزایش تقابل با ایالات متحده برود و برای این گزینه تاکید خواهد شد که ایران با اقدامات خود امریکا را پای میز مذاکره بکشاند. برای نمونه می توان به رئیس جمهور سابق ایران محمود احمدی نژاد اشاره کرد که با تقلای زیاد و در چهارچوب پیشبرد برنامه هسته ای ایران، اهرم فشاری علیه امریکا ایجاد کرد.

اگر در ایران رئیس جمهوری که حامی مذاکره با امریکا است از میان برداشته شود، فردی جایگزین وی خواهد شد که صرفا نگاه به شرق را در دستور کار خود قرار داده و عملگرایانه اقدام خواهد نمود. اگر نظام ایران احساس کند که می تواند مذاکرات معناداری با امریکا انجام دهد، مسلما از ورود یا پیروزی نامزدهای تند و محافظه کار به عرصه انتخابات جلوگیری خواهد کرد و آن ها را کنار خواهد گذاشت تا این فرصت از دست نرود.

تصمیمات
روحانی دیگر نمی تواند با امریکا به توافق دست یابد اما ما به زودی و در ماه های پیش رو فشار شدید مذاکره با ایران را احساس خواهیم کرد. مسیری که ما طی چهار ماه پیش رو برای روحانی و ایران ترسیم خواهیم کرد می تواند تاثیرات زیادی بر سیاست های ایران داشته باشد و مشوق یک راهبرد عملگرایانه باشد.

ایرانی ها زمانی که از نقاط ضعف خود آگاهی پیدا می کنند تمایل زیادی دارند تا نیات شما علیه خودشان را درک کنند. آن ها نمی خواهند نشان دهند که به مذاکره تمایل دارند، و به این دلیل که دارای نقاط ضعف فراوانی هستند مسلما به همکاری روی خواهند آورد. ما هر کاری هم که انجام دهیم باز هم باید منتظر اقدامات خرابکارانه ایران باشیم.

در راستای مقابله با اقدامات خرابکارانه ایران، یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن این است که ایرانی ها به قدرت و حل و فصل بحران احترام می گذارند. شما باید موارد زیر را مد نظر قرار دهید.

مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی(CSIS) به رئیس جمهور امریکا توصیه می کند که:

1️- انتقال این پیام از طریق سوئیس و دیگر طرف ها که برای امریکا خطوط قرمزی در زمینه برنامه هسته ای ایران و همچنین فعالیت های منطقه ای این کشور وجود دارد.

2️- حمایت پنهانی از اقداماتی که حضور سپاه پاسداران ایران در لبنان و سوریه را هدف قرار می دهد.

3️- تغییر در وضعیت درگیری های ایران و نظامیان امریکا در خلیج فارس و ممانعت از نزدیک شدن قایق های سپاه پاسداران به ناوهای امریکایی.

4️- تحریم شرکت های مهم چینی که به ادامه همکاری و تجارت با ایران می پردازند با این هدف که بتوان مانع از تقویت همکاری های اقتصادی ایران و چین شد.

اگر می خواهید راهبرد پیش بینی و پیشدستی در درگیری ها را دنبال کنید، چند اقدام کم هزینه وجود دارد که می توانید برای نشان دادن اهداف تان در آینده از آن ها استفاده نمایید، شامل:

1️- در سخنرانی سالانه رئیس جمهور در مورد وضعیت کشور (State of Union)، از زبانی استفاده نمایید که بر اهمیت کاهش تنش ها با دشمنان تاکید داشته باشد.

2️- تلاش ها برای رفع اختلاف ناوگان پنجم نیروی دریای امریکا در خلیج فارس با نیروهای ایرانی را تقویت نمایید.

3️- وزارت خزانه داری را بکار گیرید تا استفاده از ابزارهایی که در جهت حمایت از مکانیسم مبادلات تجاری ایران و اروپا (اینستکس) و همچنین تامین اجناس مربوط به مقابله با بیماری کرونا است را تسهیل نماید.

4️- یک هیئت رسمی سطح میانی را برای شرکت در گفتگو های امنیت منطقه ای که توسط یکی از کشورهای خلیج فارس میزبانی شود و طرف ایرانی نیز در آن حضور داشته باشد اعزام فرمایید.

5️- اعلام کنید که هدف دولت جدید امریکا بازنگری در روابط ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی «با چشمانی تازه» است.

ایران در ماه های پیش رو شما را محک خواهد زد. یک واکنش خشن شاید بتواند در کوتاه مدت رفتارهای خصمانه ایران را متوقف نماید، اما ممکن است بر روی انتخابات ماه ژوئن در ایران نیز تاثیرات مهمی بگذارد.

آقای رئیس جمهور، حالا بگویید کدامیک از سیاست های زیر در قبال ایران را انتخاب خواهید کرد:

1️- آیا به شدت از پرخاشگری و تهاجم جلوگیری خواهید کرد؟

2️- آیا پیش بینی و پیش دستی در درگیری های بالقوه را در دستور کار قرار خواهید داد؟

3️- و یا در صورت امکان تمرکز بر موضوع ایران را به تاخیر خواهید انداخت؟

منبع: کانال دیپلماتیک
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: