پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۳۹۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۳
در خرداد ماه سال 1399 نسبت تسهیلات به نقدینگی به عدد 77.8 درصد رسیده که نشان می دهد 587 هزار و 576 میلیارد تومان از منابع در اختیار بانک‌ها به وام تبدیل نشده و به دلخواه هزینه شده است.
به گزارش تحریریه، بانک های ایران در سال جاری نیز بر قدرت خود افزوده و بانک مرکزی بیش از گذشته به نهاد تماشاچی تبدیل شده است.

داده های آماری نشان می دهد که در خرداد ماه سال 1399 نسبت تسهیلات به نقدینگی به عدد 77.8 درصد رسیده و 587 هزار و 576 میلیارد تومان از منابع در اختیار بانک‌ها به وام تبدیل نشده است.

به زبان ساده، یعنی اینکه بانک ها نقش واسطه گری مالی را ایفا نکرده و با منابع حاصل از سپرده های مردم به دلخواه رفتار می کنند.

این منابع صرف کنشگری بانک ها در بازار خرید دارایی ها می شود و در عمل به ابزار سفته بازی تبدیل شده است.

بانک ها با صرف کردن سپرده ها در محلی غیر از واسطه گری مالی، برای پرداخت سود سپرده ها به استفاده از منابع بانک مرکزی متوسل شده و هزینه سود سپرده ها را از جیب مردم پرداخت می کنند.

به دنبال این عملیات شبه بانکی؛ افزایش مضاعف خلق نقدینگی اتفاق می افتاد و تورم بالا نتیجه آتی خواهد بود که در سالهای اخیر به وضوع قابل مشاهده است.

راهکار متوقف کردن این عملیات شبه بانکی، نظارت دقیق بانکی مرکزی، تدوین قوانین جامع در مجلس و پر کردن خلا قانونی در بازار پول کنونی و محدود کردن بانک ها به واسطه گری مالی است.

تا زمانیکه بانک ها بتوانند در بازار خرید دارایی ها مشارکت داشته باشند با مکانیسمی که توضیح داده شد، ماشین خلق تورم فعال مانده و متوقف نمی شود.

دادن مجوز به بانک ها برای ورود بیشتر و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای ورود به بازار سفته بازانه بورس تهران نشان می دهد که دولت در حال اجرای سیاست معکوس است و نرخ تورم پایین نخواهد آمد.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با گفتاردرمانی در مورد کاهش نرخ تورم و عمل به سیاستی که نرخ تورم را افزایش می دهد در حال اجرای یک سیاست متناقض است که تنها بخش عملی آن به وقوع می پیوندد و بازار به گفتار رئیس کل بانک مرکزی اعتنا نمی کند.

پایان/
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: