پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۳۹۸
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
نماینده مردم شریف شهرستان های خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی:

نماینده مردم شریف شهرستان های خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از فاز دوم ساختمان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان و اجرای عملیات های آبخیزداری در حوزه آبخیز شمال شهر خرم آباد گفت: *نقش و اهمیت آبخیزداری در کنترل سیلاب بسیار حائز اهمیت است*.

*مرتضی محمودوند* آبخیزداری را یک عملیات مکانیکی و بیولوژیکی جهت استحصال آب تلقی کرد و افزود: با بکارگیری صحیح از اجرای عملیات آبخیزداری می توان خسارت های ناشی از سیل را به حداقل رساند.

وی با بیان اینکه عملیات آبخیزداری اهمیت بسزایی در کاهش خسارات سیل و فرسایش خاک دارد، خاطرنشان کرد: اقداماتی نظیر جنگل‌کاری، حفاظت، عملیات بیولوژیکی، بیومکانیکی و‌... می تواند باعث کاهش خسارت سیل شود.

در ادامه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان ضمن بیان گزارش کاملی از سیمای منابع طبیعی استان، خصوصا کارهای صورت گرفته در حوزه آبخیزداری گفت: با اجرای این عملیات ها، می توان تا حد زیادی از سیلاب ورودی به شهر خرم آباد جلوگیری کرد.

*شیرزاد نجفی* با اشاره به اینکه در ۱۰۰ هزار هکتار از شمال، شرق و حومه خرم آباد آب وارد مرکز شهر خرم آباد می شود اظهار کرد: با انجام یکسری عملیات های آبخیزداری از قبیل خشکه چین، بندهای سنگی ملاتی، بندهای گابیونی، بندهای خاکی، بانکت و دیگر روش های مختلف آبخیزداری می توان رواناب وارده به شهر خرم آباد را کنترل کرد.

وی تصریح نمود: حوزه آبخیز سرمرغ به دلیل نزدیکی به خرم آباد در اولویت قرار گرفته که با وجود این بند سنگی ملاتی، می توان ۶۰ هزار مترمکعب آب را نگهداری نمود و آبی که در چند دقیقه به خرم آباد می رسد را تا ۲۴ ساعت به تاخیر انداخت.

نجفی در ادامه مزایای بندهای آبخیزداری خصوصا بند سرمرغ را کاهش سرعت آب، تغذیه سفره های آب زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش خاک، جمع آوری رسوب، مبارزه با خشکسالی، بحث ایجاد تفرجگاه، احداث سکوهای تفریحی و ... دانست و اظهار داشت: با انجام اجرای عملیات های آبخیزداری، بسیار خوشبین هستیم که منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در راستای کاهش سیلاب و تلطیف هوا بسیار موثر واقع شود.

خبر: پیام عالیخانی چگنی

                
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: