پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۳۶۴
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۷
کرج - ایرنا - پروژه بزرگ قطار شهری کرج که می توانست با روان کردن ترافیک این کلان شهر و کاهش آلودگی هوای این کلانشهر باری از دوش مردم بردارد، امروز با متوقف شدنش خسارتی سنگین بر دوش مردم این استان گذارده است.
کلانشهر کرج مرکز استان البرز با بیش از دو میلیون نفر جمعیت امروز علاوه بر مشکلات مربوط به آلودگی هوا، با ترافیک سنگین به ویژه در مرکز و ورودهای آن دست و پنجه نرم می کند و تکمیل پروژه قطار شهری می توانست مرهمی بر دردهای عبور و مرور شهری آن باشد.
اما جای تاسف است که این پروژه نه تنها اکنون متوقف شده بلکه پرونده آن هم به دلیل شکایت پیمانکار سابق این پروژه در دستگاه قضایی در حال قطور شدن است.
شهردار کرج اعلام کرده که مدیریت شهری این کلانشهر آماده واگذاری این پروژه به پیمانکار جدید است و از مسئولان شرکت سابیر پیمانکار قبلی قطار شهری که پرونده این پروژه را به دستگاه قضائی کشانده اند، خواسته است که برای منافع مردم، از این موضوع صرف نظر کنند تا این پروژه ادامه یابد.
هیربد معصومی معاون استاندار البرز سال گذشته در گفت و گویی با بیان اینکه پیمانکار قطار شهری اصرار عجیبی به ماندن دارد، گفته بود: در صورتی که با شرایط ما بتوانند کار کنند، ادامه دهند و اگر نمی‌توانند باید نسبت به تعیین تکلیف موضوع اقدام کنند.
وی خاطرنشان کرد:‌ قرارداد این شرکت به صورت مقطوع بوده و زمانی که سابیر در مناقصه شرکت کرد، 40 تا 50 درصد زیر قیمت روز و واقعی قرارداد منعقد کرد و ما نیز ناگزیر به انتخاب کمترین قیمت بودیم.
وی خاطرنشان کرد:‌ این امر منجر به یک تعدیل قیمت در سال 1390 شد که اتفاق خاصی به دنبال نداشت. پیمانکار قطار شهری کرج اذعان می‌دارد که با این شرایط مالی قادر به انجام کار در پروژه نیست.
معصومی ادامه داد: استان البرز در پی همکاری با این پیمانکار به شورای عالی فنی کشور مراجعه کرد و این شورا از کرج درخواست منابع مالی کرد. بر این اساس در شورای شهر کرج یک‌هزار و 650 میلیارد تومان زمین توسط شهرداری کرج و بدون در نظر گرفتن سهم دولت برای پروژه قطار شهری اختصاص یافت و مقرر شد هر مقداری که دولت پرداخت کرد، به عنوان سهمیه نقدی در نظر گرفته شود اما این شرایط مورد موافقت پیمانکار قرار نگرفت.
عضو شورای اسلامی شهر کرج نیز با اشاره به متوقف شدن اجرای پروژه خط 2 قطار شهری کرج، گفت: این توقف روزانه 10 میلیارد ریال خسارت به شهر کرج و مردم آن وارد می کند.
محمدصادق باغستانی افزود: نباید بگذاریم سرنوشت مردم در پیچ و خم اداری و حقوقی رقم بخورد.
وی با اشاره به سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، گفت: می بایست هرچه سریعتر پروژه قطار شهری کرج به سرمنزل مقصود برسد و مردم از مزایای آن بهره مند شوند.
باغستانی اظهار داشت: تاخیر در راه اندازی این پروژه بزرگ آثار و تبعات اجتماعی و زیست محیطی دارد و مسئولان کشوری و استانی با نگاه ویژه موانع قطار شهری کرج را برطرف کنند.
عملیات ساخت خط 2 قطار شهری کرج از سال 1385 به طول 27 کیلومتر آغاز شد و قرار بود این پروژه که کمالشهر کرج را به شهرستان شهریار استان تهران متصل می کند، در مدت زمان پنج سال به بهره برداری برسد.
مشکلات اعتباری و اختلاف مالی بین کارفرما و شرکت پیمانکاری سابیر سبب شد تا این پروژه علاوه بر تاخیر طولانی در سال 94 متوقف شود.
تاکنون 15 کیلومتر از تونل خط 2 قطار شهری کرج بین میدان دانشگاه خوارزمی در غرب کرج و میدان شهید سلطانی در شرق این کلانشهر حفاری شده است.
مسئولان سازمان قطار شهری کرج دو سال پیس 2 رام قطار برای این خط خریداری کرده اند و به گفته ترکاشوند شهردار کرج ریل های این خط نیز آماده است.
رئیس کل دادگستری البرز نیز با تأکید بر اینکه پروژه قطار شهری کرج یکی از طرح‌های بزرگ و ملی است، تاکید کرد که در این پروژه وقفه ایجاد شده و مردم نمی‌توانند از مزایای این طرح بهره‌مند شوند که ضروری است دلسوزان به این موضوع ورود پیدا کنند.
احمد فاضلیان در نشستی که به‌منظور بررسی مشکل توقف احداث متروی شهری کرج به همت کمیته حمایت قضایی ازسرمایه‌گذاری و با حضور دادستان مرکز استان، نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی، معاون عمرانی استاندار، رئیس شواری شهر کرج، شهردار کرج و مسئولان شهری برگزار شد، با اشاره به اینکه ورود به این موضوع وظیفه دستگاه قضایی نیست و باید مراجع دیگری برای برطرف کردن این مشکل ورود پیدا کنند، گفت: با توجه به دغدغه برطرف کردن مشکلات مردم کرج که در دستگاه قضایی استان وجود دارد، تصمیم گرفتیم این موضوع را در کمیته، طرح و بررسی کنیم.
فاضلیان در نظر گرفتن مصالح عمومی در موضوع قطار شهری کرج را ضروری دانست و اظهار داشت: دستگاه قضایی استان، نظر خاصی نسبت به هیچ یک از طرفین ندارد و موضعی مستقل دارد و می‌خواهیم شرایط کنونی ادامه نداشته باشد، چون با ادامه روند فعلی تنها مردم متضرر می‌شوند.
دود متوقف ماندن این پروژه ملی تنها به چشم مردم استان البرز می رود، لذا ضروری است که دستگاه های ملی با ورود به موضوع زمینه ادامه احداث پروژه و تکمیل آن را فراهم کنند.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: