پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۴۵۵
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۶
به مناسبت روز حافظ نشست کتاب‌خوان توسط اداره کتابخانه‌های عمومی خوی و ماهنامه سراسری ندای قلم برگزار شد

به مناسبت روز حافظ نشست کتاب‌خوان توسط  اداره کتابخانه‌های عمومی خوی و ماهنامه سراسری ندای قلم  برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری گیتی آنلاین؛ این نشست با موضوع وجوه افتراق شعر، اندیشه و سلوک سعدی و حافظ و سخنرانی هادی فروهیده  ۲۲ مهرماه در کتابخانه عمومی ۱۵ خرداد خوی برگزار شد.

این نشست به صورت زنده از فضای مجازی و به طریق اینستاگرام و اسکای‌روم نیز پخش شد.

هادی فروهیده در این نشست گفت: نیازی به تذکر این حقیقت نیست که سعدی و حافظ نه تنها برای ما ایرانیان، بلکه برای تمام مردم عالم، مظاهر اعلای ذوق و ادب ایرانی به شمار می آیند وسخن آسمانی ایشان جزئی جدایی ناپذیر از زندگی، اندیشه و حافظه جمعی ایرانی شده است.

وی افزود: جاذبه ی قدرتمند سخنان حکمت آمیز و شگفت انگیز این دو جادو سخن پهنه ی ادب فارسی از همان دوران حیات ایشان در اقطار عالم معروف ومشهور بوده، هنوز هم صدای سخن ایشان در این گنبد دوّار به یادگار مانده است وهر روز شاهد هستیم که آثار این اندیشمندان نادره گفتار، منبع الهام خیلی شعرا، نویسندگان، نقاشان و مجسمه سازان و موسیقی دانان وسایر شاخه های فرهنگ وهنر قرار می گیرد.

فروهیده همچنین گفت: اگرچه هردو سخنور اهل یک آب وخاک و یک برهه از تاریخ و از یک شهر می باشند و هر دو عارف و عاشق پیشه بوده اند و چنین تصور می شود که در حالات واندیشه ها هم وجوه اشتراک بی‌شماری داشته باشند، اما واقعیت این است که در بسیاری امور افتراق و تفاوت جدی دارند

 

رییس اداره کتابخانه های عمومی خوی نیز  با بیان اینکه شش برنامه کتاب‌خوان با همکاری ماهنامه ندای قلم تا پایان سال در کتابخانه‌های خوی برگزار می‌شود، افزود: در تلاشیم با همکاری ماهنامه ندای قلم بتوانیم به صورت گسترده و مطلوب هر ماه یکبار و با حضور اهالی کتاب،  فعالان و علاقمندان این حوزه برگزار کنیم.

وی گفت: کتاب‌خوان عنوان نشست‌هایی است که به منظور به اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده شده و با هدف ترویج و تبلیغ مطالعه در قالب معرفی کتاب برگزار می‌گردد. این جلسه در فضایی صمیمی تلاش دارد تجربیات مطالعاتی افراد کتابخوان را برای سایر علاقمندان کتاب و کتابخوانی به اشتراک گذارد.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی خوی گفت: ترجیح نهاد کتابخانه‌های عمومی در طرح کتاب‌خوان، رشد کتاب‌خوانی عمومی در جامعه است که منجر به رشد فرهنگ عمومی خواهد شد. در این نشست‌ها اولویت با کتاب‌هایی است که برای عموم مردم قابل درک باشد و طیف گسترده‌ای از مخاطبین را با مطالعه آشنا کند.

وی افزود: آشنایی عموم مردم با نحوه و چرایی مطالعه به عنوان گام مهم در توسعه فرهنگ مطالعه، ایجاد احساس نیاز به مطالعه و فرهنگ سازی این امر، نیازسنجی ذائقه مطالعاتی عموم مردم، بهبود نگرش عموم مردم و کیفیت سبک زندگی ایشان در اثر مطالعات هدفمند و کاربردی سیاستهای اصلی طرح کتاب‌خوان است که اهداف ایجاد عادت به مطالعه در اقشار مختلف جامعه، اشتراک‌گذاری کتابهای خوانده شده، معرفی کتاب های مفید و کاربردی، ارتقاء و توانمند سازی کتابداران از طریق مطالعه، آشنایی با شیوه‌های استاندارد معرفی کتاب را دنبال می‌کند.

هادی درستی درباره معنا و مفهوم کتاب‌خوان افزود: کلمه کتاب‌خوان در معنای نخست، اشاره به خواندن کتاب دارد و معنی دیگر آن، بهره‌مندی از خوان سفره گسترده کتاب و شرکت در این ضیافت آگاهی است.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: