پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۵۱۲
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳
کشور چین 10 سال زودتر به اهداف برنامه فقرزدایی در دستور کار توسعه پایدار 2030 سازمان ملل خواهد رسید.

امروز شنبه 26 مهر مصادف با 17 اکتبر ، روز ملی فقرزدایی در چین و روز جهانی ریشه کنی فقر است. بر اساس داده های ارائه شده از سوی بانک جهانی، بیش از 800 میلیون نفر از مردم چین در طول 40 سال گذشته و بدنبال اجرای طرح اصلاحات و درهای باز در این کشور، از فقر نجات یافته اند.
نجات 800 میلیون نفر از مردم چین از فقر به معنای سهم بیش از 70 درصدی این کشور در مبارزه با فقر جهانی در طول 40 سال گذشته است.
از سال 2012 میلادی تا پایان سال 2019 میلادی، آمار فقر در چین به شدت از 10.2 درصد به 0.6 درصد سقوط کرده است؛ چین با تحقق هدف خود در نابودی فقر مطلق که قرار است تا پایان سال جاری میلادی (2020) اجرایی شود، 10 سال زودتر از برنامه ریزی های انجام شده، به اهداف کاهش فقر تعریف شده در دستور کار توسعه پایدار 2030 سازمان ملل خواهد رسید و سهم بزرگی در کاهش فقر جهان ایفا خواهد کرد.
سوالی که مطرح می شود این است که چرا تلاش های کاهش فقر در چین تا این اندازه چشمگیر و قابل توجه بوده است؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که «شی جین پینگ» رهبر چین در نشست عالی رتبه سال 2015 میلادی با محور کاهش فقر و توسعه، صراحتا در ضمن سخنرانی خود تاکید کرد که چین به سیاست فقرزدایی توسعه محور پایبند است و توسعه را به عنوان یک راه اساسی برای حل و فصل مشکل فقر می داند.
چین ضمن آنکه به هدف خود در نابودی فقر متعهد مانده است، همواره به شیوه ای فعالانه همکاری های جنوب – جنوب خود، جهت پشتیبانی از کشورهای در حال توسعه و به ویژه کشورهایی که کمتر توسعه یافته اند را برای نابودی فقر انجام داده است.
چین از تاسیس بانک جدید توسعه گروه «بریکس» (کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) و بانک سرمایه گذاری در زیرساخت های آسیا حمایت و در اقدامی مشترک اقدام به اجرای طرح جاده ابریشم جدید با سایر کشورها کرده است تا فضای مناسبی را برای کاهش فقر در کشورهای در حال توسعه ایجاد کند و به این کشورها کمک کند که با زنجیره تامین در زنجیره صنعتی جهانی ادغام شوند و توانایی توسعه خود را بیشتر کنند.
سازمان ملل پیش بینی کرده است که با توجه به اپیدمی ویروس کرونا در سال جاری میلادی، تحقق اهداف تعریف شده در زمینه کاهش فقر در دستور کار توسعه پایدار 2030 این نهاد با مشکل روبرو شود؛ با این اوصاف و در این برهه سخت از روند کاهش فقر جهانی، تجارب چین در زمینه کاهش فقر و همکاری های خارجی این کشور بسیار با ارزش به نظر می رسند.
چین در آینده به استفاده از شاه کلید توسعه، ارتقاء اقصاد جهان، ایجاد و گسترش کانال های جدید برای مبادلات بین المللی و همکاری در زمینه کاهش فقر ادامه می دهد و سهم خود در نابودی فقر جهانی را ادا خواهد کرد.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: