پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۶۳۷
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴
اولین تندیس جایزه ادبی حیرت برای ادبیات گیلان
اختتامیه پنجمین دوره جشنواره داستان خلاقانه سال ایران، با موفقیت تازه نویسنده گیلانی همراه بود. این مراسم به خاطر شیوع بیماری کرونا این بار به صورت آنلاین برگزار شد و جایزه ویژه به همراه تندیس جایزه ادبی خلاقانه سال ایران به "وحید شعبانی شیخانگفشه" از لشت نشا رسید.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی گیتی‌آنلاین در استان گیلان به نقل از گیل خبر، فراخوان این جشنواره در ابتدای بهمن ماه گذشته منتشر شد و مهلت آن با ارسال ۸۳۱ اثر از سراسر ایران، در انتهای اردیبهشت ماه به پایان رسید. ده اثر برتر در آغاز تیر ماه معرفی شدند و اختتامیه به مهر ماه موکول گردید که در جریان آن داستان کوتاه «هرج و مرج» اثر سیاوش قربانی پور از شهرکرد به عنوان اثر برتر از نگاه داوران انتخاب شد. داستان کوتاه «تهران پایتخت ایران است» اثر یاسر قاسمی کلواری از لردگان نیز در بخش داوری برگزیدگان به مقام اول رسید.

در کنار این داستان کوتاه «خلاء، ناکجا، و آنچه زندگی می نامیم» از وحید شعبانی از گیلان [لشت‌نشا]، به خاطر سه دوره حضور این نویسنده در جمع نفرات برتر، به دریافت جایزه ویژه و تندیس جایزه ادبی حیرت نائل آمد.


همچنین وحید شعبانی، نویسندۀ داستان کوتاه «خلا، ناکجا و آنچه زندگی می نامیم» به دلیل کیفیت آثار خود که تاکنون در سه دوره از جشنواره جزو برترین آثار بوده‌اند، شایستۀ تقدیر ویژه و دریافت تندیس جشنواره و امتیاز چاپ کتاب مستقل از سوی انجمن ادبی هنریِ حیرت اعلام می­‌شود. وحید شعبانی پیش از این در سال ۹۵ با داستان «بوسه بر خرگوش» و در سال ۹۷ با داستان «مرگ ستاره متناقض صبح» در جمع نفرات برتر جایزه ادبی داستان خلاقانه سال ایران قرار گرفته بود. جشنواره داستان کوتاه خلاقانه ایران با عنوان حیرت، از سال ۱۳۹۴ هر سال در شیراز برگزار می‌شود و بر اساس آیین نامه آن، جشنواره حیرت از هرگونه اصالت دادن به نگاه خلّاقانه در هنر و ساختارشکنی و فراتر رفتن یا برون رفت از سنت‌های تثبیت شده داستان نویسی استقبال می‌کند. این جشنواره، غیر دولتی، و در سیاست گذاری‌ها و تصمیم گیری‌ها و اجرا، کاملاً مستقل می‌باشد. 

وحید شعبانی، نویسنده چهل ساله اهل لشت نشاست که پیش از این در زمستان سال ۹۷ برنده دومین دوره جایزه ادبی بیژن نجدی نیز شده بود. این اولین جایزه یک نویسنده گیلانی در جشنواره داستان خلاقانه سال ایران است.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: