پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۸۱۶
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰
کیانوش سوری مدیر مسئول هفته نامه کلماکره در یادداشتی با عنوان حقوق شهروندی نوشت:
مطلبی که این روزها نیاز به کنکاش و بررسی دارد و همه ما در قبال آن مسولیت داریم حقوق شهروندی است که این حقوق شهروندی آمیخته ای از وظایف و مسئولیت های افراد جامعه در قبال یکدیگر است.

حقوق شهروندی یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در توسعه و رفاه هر جامعه ای است و دلالت بر مجموعه ای از حقوق اجنماعی، مدنی و سیاسی و اجتماعی داردکه افراد به سبب عضویت در یک جامعه، دولت و ملت از آن برخوردار می شوند و توسط قانون از آن حقوق بهره مند می گردد.

سابقه برخورداری شهروندان از این حقوق به در زمان ملت های توسعه یافته بازمی گردد اما تدوین آن توسط اندیشمندان سیاسی و حقوقی و ورود آن در قوانین ملت ها سابقه کمتری داشته وعمدتاً به دهه های اخیر مربوط می شود و جامعه بشری به تعریف جدیدی از انسان و جامعه پرداخت.

انسان دارای توانایی هایی ازجمله اداره مدیریت شخصی و اجتماعی را دارند و به نظر می رسد شکل گیری و نهادینه شدن توسعه فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در قدم اول مستلزم توجه جدی به حقوق شهروندی می باشد.

توجه به حقوق شهروندان از زوایای مختلف محل توجه بساری از دولت مردان محافل جهانی بوده و هست و حق تعیین سرنوشت عنصر بنیادین شهروندی است که از طریق مشارکت در امور جمعی از جمله انتخابات تحقق پیدا می کند. بر این اساس لازم است مکانیسم های مشارکتی و شهروندی برای تحقق توسعه جامعه ارائه گرددتا به شکل گیری فرهنگ سیاسی موافق و هم جهت با حقوق شهروندی برسد.

و البته شهروند خوب کسی است که حقوق فردی و جمعی خود را بشناسد و از آنها دفاع ‌ کند، قانون را ‌شناسایی و به آن عمل می‌کند و از طریق آن مطالبه گر نیز باشد.

لازم است بدانیم در جامعه افراد دیگری هم حضور دارند و دفاع از حقوق آنها یعنی دفاع از حقوق خودمان و فردی که در امور جامعه مشارکت دارد درکنار هر زندگی فردی، یک زندگی جمعی نیز تجربه میکند و برای موفقیت در این نوع زندگی، باید فردگرایی و منفعت‌طلبی کنار گذاشته شود و اخلاق جمعی رواج و فرهنگ سازی یابد. شهروند کسی است که هم منافع خود و هم منافع دیگران را مدنظر قرار داده و در سایه همکاری و همراهی با دیگران و پذیرش مسئولیت‌ها، شرایط بهتری را برای خویش و دیگران فراهم میکند.

لذا هر شهروندی مجموعه‌ای از حقوق و تکالیف دارد که این تکالیف برای هر شخص به مسئولیت‌ها و جایگاه اجتماعی او مرتبط است. این مسئولیت‌ها و تکالیف جنبه‌های گوناگونی دارد که بخشی از این مسئولیت ها، مسئولیت فردی هستند و به خود فرد مرتبط است، مانند حفظ نظافت محیط پیرامون و رعایت بهداشت فردی و بخش دیگری هم به مسئولیت اجتماعی افراد مرتبط است، مانند رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی.

چون یک فرد در یک جامعه زندگی می‌کند، نسبت به جامعه پیرامونی خودش طبق مسئولیت‌ها و تکالیفی که برعهده دارد باید عمل کند و باید به گونه‌ای باشد که دچار نقض اجتماعی نشود. این مسئولیت‌ها شامل کمک به افراد نیازمند و سالمندان، رعایت حقوق شهروندی و رعایت عدالت اجتماعی نیز می‌شود.

البته دولت در برابر شهروندان خود نیز تعهداتی دارد که باید به آنها عمل کند، از جمله این تعهدات حفظ کرامت انسانی، ارتباط با مردم از طریق مسئولین و نمایندگان دولت، تلاش برای توسعه و آبادانی هر منطقه، حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه، افزایش سطح درآمد و رفاه مردم، تخصیص عادلانه منابع و امکانات بین مردم، برقراری امنیت و ایجاد نظم و انضباط اداری و اجتماعی، صیانت از حقوق فردی و… همگی از تعهدات دولت در قبال شهروندان است. بنابراین، دولت در مقابل شهروندان مسئولیت‌های بسیار پراهمیت و مهمی بر عهده دارد که اگر این مسئولیت‌ها درست اجرا شوند، شهروندان هم برای انجام دادن مسئولیت‌های خود تلاش بیشتری خواهند کرد.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: