پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۶۸۵۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۹
حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌رضا ارزانی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد:
حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌رضا ارزانی گفت: هفته کتاب به عنوان نقطه عطف فعالیت‌های کتابخوانی در سراسر کشور اهمیت بسزایی دارد؛ نامگذاری یک هفته به نام ترویج کتاب و کتابخوانی و بیان شعار واحد، همه کتابخانه‌ها و مراکز کتابخوانی را ذیل چتر واحد به ترویج فعالیت کتابخوانی ترغیب می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌رضا ارزانی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در گفت و گو با ستاد خبری بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران درباره نقش، جایگاه و اهمیت هفته کتاب در ترویج کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: هفته کتاب به عنوان نقطه عطف فعالیت‌های کتابخوانی در سراسر کشور اهمیت بسزایی دارد؛ نامگذاری یک هفته به نام ترویج کتاب و کتابخوانی و بیان شعار واحد، همه کتابخانه‌ها و مراکز کتابخوانی را ذیل چتر واحد به ترویج فعالیت کتابخوانی ترغیب می‌کند.

 

وی با اشاره به این که هفته کتاب شور و نشاطی سراسری در کشور ایجاد می‌کند، گفت: یکی از اهداف کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در سراسر کشور راه‌اندازی، ساماندهی و تجهیز کتابخانه‌های مساجد است که با تاسیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد آغاز شد. ارتقای سطح علمی و فرهنگی اقشار جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان، آشنایی با مفاهیم و اصول اسلامی و ارتقاء فرهنگ عمومی از جمله دیگر اهداف کانون‌های مساجد را شامل می‌شود.

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و نهضت مطالعه مفید، رونق بخشیدن به کتابخانه‌های مساجد کشور، احیای نقش کتابخانه‌های مساجد در اعتلای فرهنگ عمومی، تقویت فعالیت‌های مردمی و خودجوش کتابداران نیز سایر اهداف ویژه کانون‌های فرهنگی هنری و کتابخانه‌های مساجد کشور است که در بیست‌وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور همچنین بیان کرد: پیرامون بهبود وضعیت نشر کتاب از جمله کارهای محوری در مساجد در قالب طرح «شنبه‌های کتاب مساجد» درحال انجام است که در بستر فضا مجازی، معرفی کتاب‌های برتر به اعضای کانون‌های مساجد که بیش از دومیلیون‌وسیصد هزار نفر را در برمی‌گیرد، انجام می‌شود. از آنجایی که اقدام به خرید فیزیکی کتاب وجود ندارد سعی شده در قالب اپلیکیشن‌های کتاب، آثاری با تخفیف ارائه شود تا استقبال عمومی نسبت به کتاب بیشتر شود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی درباره برنامه‌های کانون های فرهنگی هنری مساجد در هفته کتاب اظهار کرد: همه مراکز کتاب و کتابخانه‌ها برنامه‌های متنوعی در این خصوص دارند، ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد نیز با محوریت کتابخانه‌های مساجد برنامه‌های متعددی در راستای توسعه کتابخانه‌ها و ترویج فرهنگ مطالعه پیش رو دارد که از جمله آن می‌توان به برگزاری مسابقات کتابخوانی، تشویق و ترغیب اعضای کانون‌ها برای شرکت در طرح‌های ملی حوزه کتاب و کتابخوانی از جمله جام باشگاه‌های کتابخوانی، جشنواره روستاها وعشایر دوست‌دار کتاب و جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان اشاره کرد.

 

وی ضمن اشاره به این که طرح ملی «شنبه‌های کتاب مساجد» نیز یکی از برنامه‌های مدنظر کانون فرهنگی هنری مساجد در هفته کتاب است، گفت: این طرح باید در کانون‌های فرهنگی و هنری فعال استان، بالاخص کانون‌های دارای کتابخانه، به صورت مستمر تا پایان سال جاری برگزار شود. همچنین هر استان باید مراسم شنبه‌های کتاب را با محوریت کانون‌های مجری منتخبِ طرح شنبه‌های کتاب با حضور مسئولین استانی در راستای جریان‌سازی فعالیت‌ها تا پایان هفته کتاب برگزار کند.

 

وی افزود: افتتاح «رواق کتاب» از طریق ارتباط ویدئو کنفرانسی با استان چهارمحال و بختیاری (استان معین رواق کتاب) توسط ستاد مرکز و افتتاح رواق کتاب به صورت نمادین با حضور مسئولین استانی در سایر استان‌ها نیز از جمله برنامه‌های مرتبط با طرح ملی شنبه‌های کتاب مساجد است.

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری مسابقه کتابخوانی جهت ترغیب اعضای کانون‌ها نسبت به مشارکت گسترده در مسابقات کتابخوانی موجود در سامانه از جمله «زنی که پیامبر بود»، «جاذبه حسینی» و «امام حسین (ع)» را از دیگر برنامه‌های ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور دانست و گفت: همچنین در این هفته آموزشی سراسری برای کتابداران جهت اطلاع رسانی پیرامون ثبت اطلاعات کتابدار در سامانه و شرکت کتابدار در دوره‌های آموزشی برگزار می‌شود.

 

او همچنین بیان کرد: تکمیل بانک اطلاعات کتابخانه‌ها نیز از دیگر برنامه‌های هفته کتاب است. در این راستا برنامه‌های چون بازدید میدانی یا ارتباط تصویری با کتابخانه‌های برتر استان (با رعایت پروتکل‌های بهداشتی)، ثبت و بروزرسانی اطلاعات هویتی کتابخانه در سامانه بچه‌های مسجد، مستندسازی از فعالیت‌های حوزه کتاب و کتابخوانی (عکس، فیلم و ...) و ارسال گزارش به ستاد استان چهارمحال و بختیاری(استان معین رواق کتاب) انجام می‌شود.

 

عضو شورای سیاستگذاری بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با بیان این که اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد می‌توانند در برنامه خلاصه‌نویسی کتاب شرکت کرده و  بهترین خلاصه و یادداشت‌های خود از کتاب‌های جذاب و خواندنی را در سامانه بچه‌های مسجد بارگذاری کنند اظهار کرد: اجرای طرح سطح بندی کتابخانه‌ها، تکریم  فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی، تکریم فعالان حوزه کتاب (کتابداران، اعضای کتابخانه، خیرین کتاب، ناشرین، نویسندگان، مروجان کتابخوانی و...) در قالب طرح سه­شنبه‌های تکریم نیز تا پایان هفته کتاب برگزار می‌شود.

 

حبیب‌رضا ارزانی درپایان گفت: امروزه با توجه به شیوع بیماری کرونا بهترین راهکار در راستای ترویج کتاب و کتابخوانی، معرفی کتاب و فروش کتاب در بستر فضای مجازی است.

 

بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از 24 تا 30 آبان ماه 1399 با شعار «دانایی؛ مانایی» برگزار می شود.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: