پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۹۲۲
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
برکناری رئیس بانک مرکزی ترکیه توسط رجب اردوغان درسی مهم برای حسن روحانی دارد تا با عبدالناصر همتی با منطق مسئولیت و پاسخگویی برخورد کند.
به گزارش تحریریه، رجب اردوغان در فرمانی رئیس بانک مرکزی ترکیه را برکنار کرد و دلیل این برکناری را هم اینگونه ذکر کرد که رئیس کل بانک مرکزی چون به رونق اقتصادی کمک نکرد! برکنار شد.
 
 مراد اویصال رئیس بانک مرکزی ترکیه از دو سال پیش نغمه لزوم افزایش نرخ بهره برای مدیریت تورم را ساز کرد که همواره با مخالفت شدید رجب اردوغان مواجه شده است.

مراد اویصال معتقد بود که با افزایش نرخ بهره می توان تورم را کاهش داد و مانع از سقوط لیر شد، اما اردوغان به نرخ های بهره بالا حتی 70 درصد در 30 سال پیش ارجاع داد که مانع تورم 3 رقمی نشد.

اردوغان همچنین معتقد است که با افزایش نرخ بهره، هزینه تامین مالی بنگاهها افزایش یافته و توان رقابت پذیری آنها را کاهش می دهد. به خصوص اینکه با سقوط لیر، توان بازپرداخت وام های ارزی بنگاههای ترکیه ای در هاله ای از ابهام فرورفته و سایه ورشکستگی صنایع را تهدید خواهد کرد. وضعیت وحشتناکی که می تواند به یک نکول ملی بیانجامد.

بدهی های خارجی ترکیه در 20 سال گذشته فزاینده بوده و به رقم عجیب 500 میلیارد دلار رسیده است. اعتیاد ترکیه به وام و سرمایه گذاری خارجی واقعیت اقتصاد ترکیه در دو دهه اخیر است و کاهش ارزش لیر هزاران صنعت را در پرتگاه ورکشتگی قرار می دهد.

بانک مرکزی ترکیه از مدت‌ها پیش تحت فشارهای شدیدی از ناحیه اردوغان بود تا به رونق گرفتن اقتصاد ترکیه کمک کند، اما نسخه اویصال این بود که باید نرخ بهره را افزایش داد که این نسخه را اردوغان نمی پسندید.

فارغ از دعواهای سیاستگذارانه که حق با اردوغان است یا با اویصال، نکته مهم این ماجرا به ارتباط دو سویه پاسخگویی و مسئولیت باز می گردد که رئیس بانک مرکزی ترکیه آنرا با برکناری خود درک کرد و نظام سیاسی و اقتصادی ترکیه فهمید که اگر مسئولیت بیشتری دارد باید بیشتر هم پاسخگو باشد.

و اما ایران!

در دو سال اخیر بازار ایران با برنامه های عبدالناصر همتی دچار خودتحریمی شده بود و گرانی دلار در کنار ایجاد کمبود مصنوعی در بازار، اقتصاد کشور را به جاهای خطرناکی کشانید. اگر ورود مجلس و مقام های عالی نظام به مساله تحریم داخلی و تاکید بر واردات فوری کالاهای مسدود شده در گمرکات نبود، چه بسا شاهد بحران های فزاینده ای می بودیم.

سوال کارشناسان از حسن روحانی این است که چرا همتی با اختیارات فراوان و نزدیک به مطلق اقتصادی در دو سال اخیر و شکست قطعی در مدیریت همه بازارها نباید پاسخگو باشد و همچنان در راس بانک مرکزی باقی بماند. به نظر می رسد که تا ترکیه شدن هم فاصله داریم!
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: