پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۶۹۵۷
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۷
با تصویب شورای اسلامی شهر لشت‌نشا
بنا به پیشنهاد شهردار لشت‌نشا و تصویب اعضای شورای اسلامی شهر لشت‌نشا یکی از میادین مهم ورودی شهر واقع در خیابان شهید بهشتی ‌منطقه توچاء به نام استاد فریدون پوررضا نامگذاری شد.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی گیتی آنلاین در لشت نشا (استان گیلان) با تکیه بر پیشنهاد شهردار و با تصویب و تایید اعضای شورای اسلامی شهر لشت‌نشا در یکصد و بیست و یکمین جلسه عادی و علنی خود در تاریخ ۹۹/۷/۲۸، به منظور تقدیر از مقام شامخ  هنری و فرهنگی استاد "فریدون پوررضا" و رشد، ارتقاء و اعتلای حوزه فرهنگ و هنر منطقه، میدان ورودی شهر واقع در خیابان شهید بهشتی ناحیه توچاء، جنب فروشگاه افق کوروش (بانک کشاورزی سابق) که پیش از این نامی رسمی بر آن ننهاده بودند، به نام "استاد فریدون پوررضا" نامگذاری شد.

گفتنی است چندی پیش نیز توسط شهرداری لشت‌نشا در چارچوب اقدامات فرهنگی خود، تصویری از فریدون پوررضا به همراه نگاره‌ای از سردار جنگل بر دیواره سینمای سابق این شهر واقع در خیابان شریعتی نقش بست.


فریدون_پوررضا، استاد آواها و نواهای بومی گیلان‌زمین، در ۳ مهر ۱۳۱۱ در «لشت نشا» متولد شد و در ۲۳ فروردین ۱۳۹۱ در شهر رشت چشم از جهان فرو بست. او از استادان آواز، یونس دردشتی، سعادتمند قمی و غلامحسین بنان آواز ایرانی را آموخت و در سال ۱۳۳۳ کار تعزیه را به همراه علی بهکیش، از نقالان سرشناس لشت‌نشایی آغاز نمود. شش سال بعد در آزمون خوانندگی رادیو گیلان رتبه اول را کسب کرد و به‌ طور رسمی به عنوان خواننده شروع به کار نمود.

 دو کاست می گیلان و گیله لو آثار بعد از انقلاب اوست. در سال ۱۳۷۹ تیتراژ و متن سریال "پس از باران" را اجرا و یک سال بعد مقام اول موسیقی در فیلم و سریال‌های کشور را از آن خود کرد. او در طول زندگی هنری خود، با تحقیق در زمینه موسیقی، بسیاری از ظرفیت‌های موسیقی گیلان را رشد داد و به گیلان و ایران معرفی نمود.

نقل است که احمد شاملو در وصفش چنین گفته است: "در صدای پوررضا، تاریخ یک ملت خوابیده است"!
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:سید حنان میرهاشمی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: