پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۷۰۰۸
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۳
محمد جواد جمالی گفت: کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای با تدوین برنامه مشترک مانع نفوذ آمریکا در منطقه شوند به ویژه که در این دوره که آقای روحانی و رئیس جمهور چین مستقیم به این موضوع ورود کردند.

محمد جواد جمالی نوبندگانی عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم در خصوص اهمیت اجلاس شانگهای گفت: همکاری مشترک کشورهای آسیایی منافع زیادی را در حوزه‌های مختلف نصیب اعضای دائم و کشورهای  ناظر این سازمان می کند؛ لذا برپایی اجلاس فی نفسه مفید است به ویژه در شرایط کنونی که شیوع ویروس کرونا اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار داده است.

وی با اظهار تاسف از عدم پذیرش ایران به عنوان عضو دائم این سازمان افزود: متاسفانه در حال حاضر ما جزء پیمان های امنیتی منطقه نیستیم در حالیکه از لحاظ اقتصادی و جغرافیایی ظرفیت های خوبی برای حضور در این عرصه داریم.

نوبندگانی در ادامه تصریح کرد: کشور ما از لحاظ اقتصادی بازار خوبی برای محصولات کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهایی هستیم علاوه بر این از شرایط جغرافیایی مناسبی برای ترانزیت کالا برخورداریم و می توانیم در این خصوص راهگشا باشیم.

وی با با اشاره به اینکه ۴۵ درصد جمعیت جهان در جغرافیای کشورهای عضو پیمان شانگهای هستند، گفت: حضور در تبادلات اقتصادی پیامدهای بسیار خوبی برای کشورمان به ارمغان می آورد.

نماینده مردم فسا در دهمین مجلس شورای اسلامی، آمادگی همه جانبه جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تروریسم و انواع افراطی گری ها را از دیگر امتیازات کشورمان برای عضویت در سازمان همکاری شانگهای عنوان و اظهار کرد: مقابله با جریان های تکفیری و تروریستی یکی از سیاست های کلان جمهوری اسلامی است که در کلام رهبر معظم انقلاب مکررا مطرح شده است و روسای جمهور دوره های مختلف نیز بر آن تأکید کرده اند.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهارامیدواری کرد، کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای با تدوین برنامه مشترک مانع نفوذ آمریکا در منطقه باشند به ویژه که در این دوره که آقای روحانی و رئیس جمهور چین مستقیم به این موضوع ورود کردند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم با اظهار خرسندی از افزایش تعامل دستگاه دیپلماسی با کشورهای همسایه و همسو به مراودات اقتصادی کشورهای عضو همکاری شانگهای اشاره کرده و گفت: ارتباط اقتصادی ما با کشورهای همسایه، همسو و بلوک شرق نیازمند تقویت بیشتر است تا به مدد آن ضمن توجه به ظرفیت و توانمندی داخلی، اثرات تحریم ها را نیز کاهش دهیم.

گفتنی است، بیستمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای روز گذشته به صورت مجازی با سخنرانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به عنوان رئیس این دوره افتتاح شد و طی آن روسای جمهور کشورهای مختلف نظیر ایران، چین، افغانستان، تاجیکستان به سخنرانی پرداختند.

شایان ذکر است، تهران از سال 2005 تاکنون پیگیر عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای است تا بدین ترتیب منافع ملی کشورمان را در تعاملات دیپلماتیک تامین کند اما طبق قاعده این سازمان، کشورهایی که تحریم هستند امکان عضویت دائم ندارند البته مخالفت برخی از اعضا که عمدتا ناشی از فشارهای بیرونی بوده، مزید بر علت شده و ایران به عنوان ناظر در سازمان همکاری شانگهای حضور دارد.

 

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: