پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۷۰۳۸
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۱
مدیرکل امور مالیاتی با اشاره به مفاد ماده (۳) آیین نامه اجرایی تبصره (۲) ماده (۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم مبنی بر تعیین مشاغل مشمول نصب سامانه صندوق فروش یادآوری کرد: بر اساس آیین نامه مذکور دومین فراخوان سازمان امور مالیاتی کشور برای فعالین غیر حوزه درمان منتشر شد و ۱۵ گروه (شامل ۵۰ شغل) مشمول نصب و استفاده از سامانه فروش شدند.
وی افزود: این مشمولین از ابتدای سال ۱۳۹۹ ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی) و صدور صورتحساب فروش(فاکتور) مطابق مقررات هستند.
هادی ملکشاهی تصریح کرد: طبق فراخوانی که پیش از این منتشر شد از کلیه صاحبان مشاغل و حرف مشمول دعوت به عمل ‎آمد تا با مراجعه به درگاه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی الکترونیکی https://tax.gov.ir نسبت به ثبت سریال استاندارد پایانه فروشگاهی یا پایانه های پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی خود (کارتخوان‎های بانکی) اقدام نمایند.
همچنین با شکل‌گیری کارگروهی مرکب از اداره کل امور مالیاتی، اتاق اصناف و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور برنامه ریزی، اطلاع رسانی و نیل به این مقصود با برگزاری چندین جلسه با استقبال برخی از صاحبان مشاغل مواجه شده‌ایم

 گفتنی است ؛ هزینه های انجام شده بابت خرید، نصب و راه اندازی سامانه فروشگاهی  از درآمد مشمول مالیات اشخاص در اولین سال استفاده و یا سال های بعد با رعایت مفاد آیین نامه تبصره 2 ماده 169 کسر می‌شود. 
وی درخصوص جرایم عدم استفاده از سامانه فروشگاهی برای این مشمولین، خاطرنشان کرد: به موجب تبصره ۲ ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم، عدم اجرای حکم این تبصره موجب تعلق جریمه‌ای به میزان دو درصد (۲%) فروش یا خدمات ارائه شده بوده  که این جریمه در سال‌های پیاپی قابل تمدید می‌باشد.
وی مشاغل مشمول را بدین شرح ذیل  اعلام نمود:
 وکلا، مشاوران حقوقی و خانواده، دفاتر اسناد رسمی، مشاورین املاک، مراکز پذیرایی اعم از رستوران، کافی شاپ، تالارها و ....، مراکز اقامتی اعم از هتل، متل، میهمانپذیر و ....، آرایشگاه‌ها، فروشگاه‌های آجیل و خشکبار، قنادی‌ها، میوه و تره‌بار فروشی‌ها، مجموعه‌های فرهنگی و ورزشی، فروشگاه‌های نوشت افزار، مراکز بازر رایانه‌ای و کافی نت‌ها و دفاتر خدمات ارتباطی

مدیرکل امور مالیاتی تصریح کرد: پیش از این و در اجرای حکم بند (ی) تبصره (6) قانون بودجه سال 1398، صاحبان مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی ملزم به ثبت نام در نظام سامانه فروش و نصب و استفاده از پایانه فروش کرده بود.

ملکشاهی در خاتمه با اشاره به ضرورت نصب پایانه‌های فروشگاهی در نظام هوشمند سازی مالیاتی یادآور شد  همکاران ما با شماره تماس ۱۵۲۶ آماده  پاسخگویی به سئوالات و ابهامات مودیان محترم خواهند بود.
خبر : شیرزاد بسطامی 
روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی استان لرستان
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: