پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۷۱۲۳
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۴
حسین ملائک گفت: امضای پیمان مشارکت اقتصادی موسوم به RCEP با حمایت چین حکایت از این دارد که این کشور در نظر دارد با پیشنهاد سرمایه‌گذاری به سایر کشورهای منطقه‌ای، برنامه‌ریزی آمریکا در انزوای چین را خنثی می‌کند.

حسین ملائک سفیر اسبق ایران در چین در خصوص تأثیر امضای پیمان مشارکت اقتصادی موسوم به RCEP در وضعیت اقتصادی شرق آسیا گفت: اقتصاد شرق آسیا در احاطه کامل چین است خودباوری این کشور شرایطی را فراهم کرده که این کشور به اقتصادهای مولد جهان پیوسته و از رقبای خود پیشی گرفته است.
وی افزود: کشورهای دیگر آسیای شرقی نیز روند رو به بهبودی را در پی گرفته‌اند زیرا آمریکا و کشورهای اروپائی تصمیم گرفته‌اند بخشی از زنجیره تولید خود را از چین به این کشورها منتقل کنند و همین امر تحول اقتصادی را در ده سال آینده برای آن‌ها رقم می‌زند.
دیپلمات ارشد کشورمان با تأکید بر این مطلب که ویتنام، مالزی، اندونزی و فیلیپین ازجمله کشورهایی هستند که می‌توانند از منافع این توافق جامع منطقه‌ای بهره‌مند شوند، تصریح کرد: محوریت چین در این نشست مبین این مطلب است که این کشور قصد دارد با سیاست آزادسازی پاتکی به فشارهای آمریکا بزند.
ملائک در ادامه اظهار کرد: امضای این قرداد آزاد تجاری با حمایت چین حکایت از این دارد که این کشور در نظر دارد با پیشنهاد سرمایه‌گذاری به سایر کشورهای منطقه‌ای، ضمن شکستن انحصار آمریکا، شرایط پیشروی و محوریت خود را افزایش داده و بدین ترتیب برنامه‌ریزی آمریکا در انزوای چین را خنثی می‌کند.
این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که آیا این قرارداد، می‌تواند فرصتی متقابل برای کشورهای عضو این توافقنامه فراهم سازد؟، گفت: بله ظرفیت بسیار خوبی برای اعضای این پیمان فراهم است زیرا کشورهای آسیای شرقی با برخورداری از نیروی کار تحصیل‌کرده و ارزان و همچنین جمعیت فراوان، بازار مصرف خوبی هستند و همین امر می‌تواند متضمن احیای اقتصاد این کشورها باشد.
گفتنی است، مراسم امضای مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای (RCEP) روز یکشنبه 25 آبان به‌صورت ویدئویی برگزار شد و طی آن 15 اقتصاد منطقه آسیا ـ اقیانوسیه بزرگ‌ترین بلوک تجارت آزاد جهان را با حمایت چین و بدون حضور آمریکا ـ که پیش‌ازاین از گروه مزبور خارج‌شده بود ـ تشکیل دادند.
این پیمان متشکل از 10 کشور عضو آسه آن به همراه چین، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و نیوزیلند است. کشورهای مالزی، اندونزی، تایلند، برونئی، سنگاپور، میانمار، کامبوج، لائوس، فیلیپین و ویتنام اعضای اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ سه آن ) را تشکیل می‌دهند.
هدف این پیمان در سال‌های آتی کاهش تعرفه‌ها در بسیاری از حوزه‌ها است.
شایان‌ذکر است، مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای (RCEP) ممکن است موقعیت چین را به‌عنوان یک شریک اقتصادی با جنوب شرقی آسیا، ژاپن و کره جنوبی تقویت کرده و دومین اقتصاد بزرگ جهان را در موقعیت بهتری برای تغییر قوانین تجارت منطقه قرار دهد.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: