پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۷۱۵۰
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
گزارش گیتی آنلاین از وعده های عملی نشده دولت در خصوص کرونا
گیتی آنلاین - کرمانشاه - پس از گذشت ۹ماه از شیوع ویروس کرونا، دولتمردان ایران بادهها برنامه که ارائه داده اندازه هنوز نتوانسته ابه یک جمع بندی کلی و راه صحیح در مبارزه با این ویروس دست یابند ، علت این ناکامی ضعف مدیریت است یا رعایت نکردن و کم کاری مردم به دلیل عدم اعتماد به مسوولان و ضعف های اقتصادی ؟! به جواب این پرسش ها را در این گزارش خواهید رسید !
این جمله «حسن روحانی» ریاست جمهوری ایران در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ که «از شنبه همه چیز به روال عادی برمی‌گردد»، بارها به عنوان نمادی از عملکرد بی‌سروسامان دولت در مدیریت مقابله با ویروس کرونا مطرح شده است. اینک ۹ ماه پس از آن شنبه، روحانی روز یک‌شنبه ۲۵ آبان، بیانیه‌ای صادر کرده و « بسیج همگانی ملت و دولت را برای مقابله با موج سوم کرونا در کشور اعلام» کرده است.
این بیانیه  را «یک سری اعلام خواسته و استدعا» باید دانست که «در طول ۹ ماه گذشته به وفور وجود داشته است.» او یادآوری می‌کند که جزئیات «طرح جامع مقابله با کرونا» که از سوی روحانی اعلام شده است و روش‌های کنترل و نظارت در این طرح مشخص نیست.
حسن روحانی در جلسه هیئت دولت اما گفته است که دولت تصمیم گرفته است «با تعطیلی فراگیر، مانع پیش‌روی این ویروس مخرب شود.»
سخن‌گوی دولت نیز گفته است که «قرار شد از شنبه اول آذر تعطیلی شهرها اجرایی شود و در این طرح حتی نسبت به خروج از شهرها سخت‌گیری می‌شود و تردد شهر به شهر ممنوع خواهد بود.» با وجود این سخنان، هنوز جزئیات این تعطیلی مشخص نیست.
باید  یادآوری شد که تعطیلی اگر همراه با برنامه‌های بیماریابی، تست و قرنطینه کردن نباشد، تاثیری نخواهد داشت و هدف از تعطیلی گسترده کاهش ورودی به بیمارستان‌ها و دادن یک فرصت تجدید قوا و استراحت به پرسنل است.
اگر هم‌زمان با تعطیلی برنامه‌های بیماریابی، تست و قرنطینه به صورت کامل انجام نشود، فرصتی که قرار است به بیمارستان‌ها داده شود هرگز فراهم نخواهد شد، چرا که همچنان ورودی به بیمارستان‌ها زیاد خواهد بود.
باید به این نکته اشاره کردکه تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها و فرسوده شدن کادر درمان باید یادآور شد که روند خطر فروپاشی سیستم درمانی را به دنبال دارد.
اقتصاد و ترس از شورش گرسنگان؛ دلایل مخالفت با تعطیلی
 تعطیلی شهرها یک موضوع فوری و غیر قابل چشم‌پوشی است و اگر این اتفاق رخ ندهد تبعات سنگین افزایش مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا گریبان کل کشور را خواهد گرفت .
 بر این نکته باید تاکید کرد که موضوعات اقتصادی دلیل مقاومت دولت در برابر تعطیل کردن است، چرا که بخش بزرگی از جامعه شغل آزاد دارند.
 در کشورهای اروپایی دولت به افرادی که در ۹ ماه گذشته نتوانسته‌اند کار کنند، خسارت پرداخت کرده است و باید از جناب رئیس جمهور پرسید که چرا در شرایط فاجعه بار کنونی این چنین کمک ها یی به وضعیت معیشت مردم نمی شود ؟؟؟
تامین بودجه مقابله با کرونا
حسن روحانی در بیانیه خود از «سازمان برنامه و بودجه» خواسته است که «اعتبارات مورد نیاز  وزارت بهداشت و درمان و دیگر دستگاه‌های مسئول در امر مقابله با کرونا را به فوریت تأمین کند.»
رئیس‌جمهور ایران از وزارت بهداشت نیز خواسته است که «طرح نظارت بر قرنطینه مبتلایان و شناسایی حلقه تماس و هشدار و در صورت لزوم جریمه را اجرا کند.»
با این حال وزیر بهداشت پیش از این چندین بار از توقف طرح‌های این وزارتخانه به دلیل نبود بودجه سخن گفته است. طرح بیماریابی یکی از طرح‌هایی بود که تبلیغات گسترده‌ای نیز بر روی آن در تلویزیون و دیگر رسانه‌های ایران انجام شد. در نهایت اما به گفته نمکی این طرح به دلیل نبود بودجه اجرا نشد.
در روزهای گذشته وزیر کشور وعده داده است که این طرح با کمک بسیج اجرا خواهد شد. 
سعید نمکی از افزایش تست‌های کرونا خبر داده است، اما مشخص نیست که بودجه طرح‌های جدید این وزارتخانه تامین شده است یا نه.
باید ابراز امیدواری کرد که مقامات وزارت بهداشت و دولت در طرح جدید خود ثابت‌قدم باشند نه این که وزیر بهداشت مدتی بعد بگوید ما پیشنهادهایی داشتیم اما اجرا نشد.
در صورت اجرای این طرح‌ها شاید بتوان جلوی فاجعه در زمستان را گرفت، اما در غیر این صورت بیانیه روحانی و سخنان مقامات وزارت بهداشت اضافه شدن حرفی به حرف‌های گذشته است.
در بیانیه حسن روحانی از موج سوم کرونا سخن گفته شده است. به این ترتیب هر فصل سال ۱۳۹۹ یک موج کرونا را تجربه کرده است و می‌توان انتظار موج چهارم را نیز داشت.
«ایرج حریرچی»، معاون  وزیر بهداشت، نیز از پیش‌بینی‌ها مبنی بر دو برابر شدن مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در دو هفته آینده خبر داده و گفته است: «اگر همه با هم شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت نکنیم، زمستان هم مثل پاییز که تعداد کشته‌های روزانه از رنگ فوق‌قرمز به سیاهی گرایید، سیاه خواهد بود.»
در این صورت تعداد جان‌باختگان رسمی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا عملا در دو هفته آینده به هزار نفر خواهد رسید. 
سابقه اجرای ناقص طرح‌ها
ادبیات بیانیه حسن روحانی حکایت از اجرای قاطع طرح جدید دولت دارد. طرح‌های پیشین دولت اما همگی ناقص اجرا شده‌اند. آخرین طرح تعطیلی ساعت ۱۸ بود که گزارش‌های بسیاری از سوی رسانه های خبری درباره اجرا نشدن آن منتشر شد.
از ابتدای شیوع ویروس کرونا نیز طرح‌های دولت شفاف نبود. از جمله دولت درباره تعطیلات نوروز طرح جامعی را اعلام نکرد، اما مدتی پس از تعطیلات مقامات استان‌ها از بستن جاده‌ها و جلوگیری از ورود خودروهای ساکنان غیر‌بومی خبر دادند.
در ماه محرم نیز خود حسن روحانی طرح وزارت بهداشت را بر هم زد. مقام‌های وزارت بهداشت اعلام کرده بودند که نباید مراسم ماه محرم با حضور گسترده در یک مکان برگزار شود و «هر گونه تجمعی بالای ۱۰ نفر ریسک ابتلا به ویروس کرونا را بالا می‌برد.»
با این حال حسن روحانی نگرانی‌های مطرح‌شده درباره احتمال افزایش شیوع ویروس کرونا در مراسم‌های عزاداری را «شایعات و حرف‌های ناروا» خواند و گفت که باید در مقابل این سخنان ایستاد.
سخنان روز شنبه روحانی پس از ۹ ماه هم‌چنان در ذهن‌ها مانده و هنوز آن شنبه نرسیده است. هر چند آن شنبه برای هیچ یک از دیگر کشورها نیز نرسیده است، اما  اینک هر چند جزئیات طرح جدید دولت مشخص نیست، اما گروهی امیدوارند که با اجرای آن سیاهی در زمستان کمتر باشد.

گزارش : محمد حقیقی راد
دبیر سرویس: سید محمد موسوی

 
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:محمد حقیقی راد
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: