پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۷۳۲۹
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۶
کمبود نهاده های دامی
سید اصغر قاسمی موسوی فعال فرهنگی _ اجتماعی خرم آبادی در این روزها که کشور با کمبود نهاده های دامی مواجه شده و دامداران از این وضعیت ناراضی هستند و جهاد کشاورزی را مقصر می دانند با انتشار این مطلب صدای رسای دامداران زحمتکش شد .

چند وقتی می شود که بحث کمبود نهاده های دامی در کشور و بالطبع در استان لرستان مطرح است که این امر سبب نارضایتی فعالان این بخش گردیده ،که اگر بخواهیم علت کمبود نهاده های دامی در کشور را بررسی کنیم دلایل مختلفی دارد:
از مشکلات ارزی و عدم ترخیص نهاده ها در گمرک گرفته تا مشکلات سامانه بازارگاه و مشکل در توزیع به روش سنتی و دلایلی از این دست همه و همه از دلایل به وجود آمدن وضع موجود است.
دو برابر و چند برابر شدن قیمت نهاده ها و وفور نهاده در بازار آزاد شاید این مهم را برساند که تنها وزارت جهاد کشاورزی مقصر نیست و در این بازار متلاطم وزارت صمت ،سازمان بازرسی و تعزیرات و ...بایستی وارد عمل شوند.

در این بین فعالان عرصه دام و طیور گوششان به این داستانها شنوا نیست،فقط و فقط مقصر را سازمان جهاد کشاورزی می دانند که مراجعات روزانه این عزیزان به سازمان جهاد کشاورزی خود گواه محکمی بر این قضیه است.

گذشته از بحث کمبود نهاده ها دامداران صنعتی و سنتی از میزان تخصیص یافته به عنوان جیره دام گلایه مندند و این مقدار را برای تغذیه دامها کافی نمیدانند که آنچه مشخص است تامین ما به تفاوت نهاده ها با قیمت آزاد اثر خود را چند ماه آینده نشان خواهد داد و اگر تدبیری اندیشیده نشود شاهد انفجار قیمتها خواهیم بود.

شنیده ها حاکی از آن است که انبار نامناسب و دپو شدن هزاران تن نهاده های دامی در بنادر و نگهداری نامناسب آنها، این محصولات را وارد مرحله رسوب و در پی آن فاسد شدن نموده که اگر چاره ای اندیشیده نشود در آینده شاهد مشکلاتی چون بروز بیماریهای دامی و شاید وقوع بحران در بخش دام و طیور باشیم.
انتشار : مریم نظری
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: