پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۷۳۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس قرارداد میان ایران و چین را مثبت ارزیابی کرد و عنوان کرد با امضای این قرارداد سطح ارتباطات تجاری میان دو کشور مستحکم تر می شود.

عباس مقتدایی در خصوص مفاد قرارداد 25 ساله بین ایران و چین،گفت: آنچه که بر اساس قانون اساسی مشخص شده است، جمهوری اسلامی ایران بر اساس ساختاری که در حقوق اساسی تعیین شده ، متکی به آراء مردم است و هر گونه قرارداد خارجی پس از تایید و تصویب مفاد آن توسط مجلس شورای اسلامی ، رسمی و قانونی می شود. وی با تاکید بر این که قرارداد و ارتباطات بلند مدت ایران با چین با همین اصول در دستور کار قرار دارد، افزود: فعلا سر خط های اساسی در حال رایزنی است ؛ بخشی از مذاکرات و اصولی که باید بر روی مفاهیم مورد توافق قراربگیرد، انجام شده است؛ لیکن هر قراردادی منوط به تایید آن در مجلس شورای اسلامی است و قطعا نمایندگان با رعایت مصالح عمومی و منافع ملی مجوزهای لازم را صادر خواهند کرد. پس از نهایی شدن این قرارداد و امضای آن از سوی روسای جمهور دو کشور باید این قرار داد به مجلس ارجاع شود تا از سوی نمایندگان تصویب شود.

وی نگاه کلی کشور به ارتباط با کشورهای آسیایی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ارتباط با کشورهای نظیر چین و تقویت کشورهایی که به جاده ابریشم احاطه دارند، می تواند برای ما ارتباطات وسیع تری با همسایگان و کشورهای آسیایی برقرار کند.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد: ایران در نظر دارد با ارتباط بهتر با کشور چین به تقویت ارتباطات با 15 کشور همسایه خود، استحکام بیشتری داده و همچنین پروژه همکاری با سایر کشورهای آسیایی را در دستور کار خود قرار دهد . با امضای این قرارداد سطح روابط تجاری هر دو کشور ایران و چین که هم اکنون نیز در جریان است، مستحکم تر می شود. پس از خروج آمریکا از برجام اروپایی ها به وعده های خود عمل نکردند و سیاست نگاه به شرق و ارتباط با کشورچین و سایر کشورهای منطقه در دستور کار قرار گرفت. بدعهدی های اروپا نسبت به تعهداتش سبب شد نگاه به سمت آسیا در کشور ما تقویت شود.

مقتدایی در خصوص تاثیر اجرایی شدن این سند و قدرت چانه زنی ایران در منطقه به خبرنگار ما گفت: هر گونه ایجاد ارتباط میان کشورهای منطقه، گامی برای برطرف کردن نیازها و همکاری های متقابل است. ما با توجه به توانمندی های درونی کشور و عنایت به این که هفدهمین قدرت اقتصادی جهان هستیم، باید سطح بالاتری از ارتباط با کشورهای آسیایی را برقرار کنیم و قطعا با این تعاملات که منافع هر دو طرف در نظر گرفته می شود، موانع و مشکلات خود و سایر کشورهای دوست را برطرف می کنیم.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص زمان اجرای رسمی قرارداد عنوان کرد: عزم دو کشور برای رسیدن به تفاهم کاملا مشهود است و مفاد تفاهم نامه و موافقت نامه در حال رایزنی است و هر دوکشور در مسیر گسترش فزاینده همکاری ها قرار گرفته اند

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: