پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۷۳۸۴
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۶
در اين روزها آلودگی هوا در سطح كلان شهرها بسيار نگران كننده است.
تحقيقات نشان داده ۷ میلیون مرگ زودرس سالانه در جهان  به دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا رخ مي دهد تاکنون ۳۳ماده ی سمی موجود در هوا بزرگترین تهدیدبرای سلامت عمومی در بیشترین مناطق شهری شناخته شده اند كه نمونه هایی از آلاینده های سمی هوا شامل بنزن موجود در بنزین ،پرکلرو اتیلن موجود در تمیز کننده های خشک و کلرید متیلن، حلال رنگ مورد استفاده در صنایع و همچنين دیوکسین، آزبست، تولوئن و فلزاتی مانند کادمیوم، جیوه، کروم، و ترکیبات سرب است. اکثر مواد سمی هوا از منابع ساخته دست بشر، از جمله منابع متحرک ( اتومبیل، کامیون ها، اتوبوس ها ) و منابع ثابت ( کارخانه ها، پالایشگاه ها، نیروگاه ها ) و همچنین منابع داخلی ( برخی از مصالح ساختمانی و حلال های تمیز کننده ) و برخی از مواد سمی هوا نیز از منابع طبیعی مانند فوران آتشفشان ها و آتش سوزی جنگل می باشد.
چگونه افراد در معرض مواد سمی هوا هستند؟
قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا خطر بیماری های سیستم تنفسی را افزایش می دهد.
‏ COVID-19 عمدتاً یک بیماری سیستم تنفسی است  كه شانس ابتلاي افراد با حساسیت و آسیب پذیر را  افزایش می دهد بنابراین ، ما باید اطمینان حاصل کنیم که علل آلودگی هوا برطرف می شود. آلودگی هوا، کیفیت بد هوای تنفسی ماست و آن کیفیت بد با تنفس به ریه های ما وارد می شود .  از طریق ریه ها ، آسیب بزرگی ایجاد می شود و خطر بیماری های مزمن تنفسی را افزایش می دهد: سرطان ریه ، بیماری های مزمن انسدادی ریه ، آسم ، ذات الریه و سایر موارد. ذرات بسیار کوچک می توانند به جریان خون نیز برسند و بر روی سیستم قلبی عروقی و سایر اندام ها نیز تأثير بگذارند در مورد بیماران مبتلا به COVID-19 ، کسانی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دارند ، کسانی هستند که بیماری های زمینه ای مانند فشار خون بالا یا بیماری های قلبی یا بیماری های تنفسی دارند.  آلودگی هوا باعث تشدید این بیماری ها مي شود و بیماران را آسیب پذیرتر مي کند و شدت ابتلا را نیز بيشتر ميكند .

حال برای محافظت از خود در برابر آلودگی هوا و همچنین COVID-19 چه کاری می توانیم انجام دهیم؟
در مورد آلودگی هوا ، مهمترین پیشنهاددر کشورهایی که سطح آلودگی هوا بسیار زیاد است ، وضع قوانین برای کاهش سطح آلودگی هوا ست .ما باید اطمینان حاصل کنیم که بعنوان شهروند از این واقعیت که آلودگی هوا بر سلامتی ما تأثیر می گذارد آگاه هستیم و با این کار از مقامات خود در سطح شهر یا کشور می خواهیم که با علل آلودگی هوا مقابله کنند كه یکی از مهمترین آنها متوقف کردن سوزاندن سوختهای فسیلی است که به شدت در ایجاد این آلودگی هوا و بیماریهایی که در معرض آلودگی هوا ایجاد می شوند نقش دارند. محدودیت های مقطعی در سطح کلان شهرها بخصوص شهر تهران درمورد  COVID-19 منجر به پاک شدن هوا شده است ، اما در طولانی مدت کار چندانی برای حل مسئله آلودگی هوا نخواهد کرد.متاسفانه در سالهاي گذشته  تنها اقدام عملي و نمادين مديريت شهري روزهاي سه شنبه هاي بدون خودرو بوده هيچ برنامه ريزي طولاني. مدت و اثر گذار رخ نداده است .
 از آنجا که ویروس کرونا اقتصاد میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده  است بحث های زیادی در مورد چگونگی کاهش شدید انتشار گازهای گلخانه ای از احتراق سوخت های فسیلی در بسیاری از کشورها وجود دارد.  با این حال این هیچ راه حلی برای آلودگی هوا و تغییرات آب و هوایی نیست.  زیرا در حالی که شهرهای خالی از سکنه ممکن است در آسمان آبی غرق شده باشند ، میلیون ها نفر ناگهان از کار بیکار  می شوند و نگران مراقبت از خانواده هایشان هستند. فقرا آسیب پذیرترین افراد از نظر بهداشتی هستند و از بحران اقتصادی رنج می برند.  هوای تمیزتر برای چند ماه ممکن است یک پوشش کوچک نقره ای برای ابرهای تاریک COVID-19 باشد ، اما در طولانی مدت برای حل مشکل آلودگی هوا تاثیری نخواهد داشت. مهم‌ترین راهکار عملی در جهت کاهش آلودگی هوا کاهش بنزن، تولوئن و دیگر مواد سمی هوا با جایگزینی بنزین استاندارد می باشد که  برای این منظور باید مدیریت شهری به کمک دولت راهکاری برای تغییر در سوزاندن زغال سنگ ، نفت و گاز  ارائه دهند و به کمک دستگاههای ذیربط گام عملی در دراز مدت بردارند شاید آینده ای روشن و پاک برای فرزندانمان در پیش رو  باشد .

نویسنده :
دکتر سکینه باغ بهشتی سم شناس
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: