پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۷۳۹۲
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹
روزنامه «چاینا دیلی» در گزارشی با عنوان «شهرستانی که الگوی توسعه سبز می شود»، و با اشاره به یک ضرب المثل چینی قدیمی که می  گوید: «کسانی که در کوه زندگی می کنند، از کوه امرار معاش می کنند .

روزنامه «چاینا دیلی» در گزارشی با عنوان «شهرستانی که الگوی توسعه سبز می شود»، و با اشاره به یک ضرب المثل چینی قدیمی که می  گوید: «کسانی که در کوه زندگی می کنند، از کوه امرار معاش می کنند و کسانی که در نزدیکی آب زندگی می کنند، از آب امرار معاش می کنند»،‌ نوشت مردم شهرستان وو پینگ‌ در استان «فوجیان» واقع در جنوب شرق چین، گواه و نمونه ای از این ضرب المثل هستند و زندگی ساکنان این شهرستان به دنبال سیاست های حفاظتی محیط زیستی، از رفاه بیشتری برخوردار شده است.

ساکنان محلی این شهرستان چین در دهه 1990 میلادی برای بدست آوردن پول، به سادگی اقدام به قطع درختان و فروش چوب می کردند؛ اما جنگل زدایی های بیش از حد در این شهرستان، دولت محلی را بر آن داشت تا با اصلاح سیستم جامع مالکیت جنگلبانی در سال 2001 میلادی، منابع را بین افراد توزیع کند؛ این اقدام دولت محلی شهرستان وو پینگ  مورد حمایت «شی جین پینگ» رهبر چین که در آن برهه زمانی فرماندار فوجیان بود، قرار گرفت.

در ژوئن سال 2016 میلادی بود که استان فوجیان به عنوان نمایشی از تمدن اکولوژیکی در سطح ملی تائید و هدف مسئولان آن تقویت پیشرفت های اجتماعی و اقتصادی و در عین حال حفاظت و بهبود محیط زیست تعریف شد؛ دولت استانی فوجیان چین توسعه سبز را به اولویت خود تبدیل کرد.

شهرستان وو پینگ با تاسیس یک شرکت تضامنی تحت حمایت دولت با تخصص ارزیابی های جنگلداری، مدیریت و نظارت بر منابع، به یک الگو تبدیل شده است؛ این شرکت به ساکنان محلی ووپینگ کمک می کند تا از دارایی های جنگلی خود به عنوان وثیقه برای دریافت وام های بانکی استفاده کنند تا بتوانند کسب و کار مرتبط با این بخش را مانند پرورش قارچ و گردشگری جنگل به راه بیندازند؛ به این ترتیب، این رویکرد در ارتقاء استانداردهای زندگی مردم این دهکده کوهستانی و بهبود محیط محلی آن موفق بوده است.

نمایش تمدن اکولوژیکی و الگوی توسعه سبز در جنوب شرق چین

بر اساس داده های ارائه شده از سوی دفتر جنگلداری شهرستان وو پینگ، از سال 2001 تا سال گذشته میلادی (2019)، 28 هزار و 840 هکتار جنگل در این شهرستان در استان فوجیان کاشته شده و تراکم درخت هایی که در جنگل های این شهرستان رشد کرده اند، تقریبا دو برابر شده است؛ سال گذشته میلادی (2019) پوشش جنگلی در این شهرستان تقریبا به 79.4 درصد رسید.

حدود 100 هزار هکتار از اراضی جنگلی این شهرستان در چین برای توسعه کسب و کارهای سازگار با محیط زیست مورد استفاده قرار گرفته است؛ کسب و کارهایی مانند مزارع زنبورداری و پرورش «گانودرما با پوسته شفاف» (قارچی که عموما در طب سنتی چین مورد استفاده قرار می گیرد).

بر اساس اظهارات جونگ دا چانگ مدیر دفتر جنگلداری شهرستان وو پینگ، انتظار می رود که خروجی این کسب و کارها در این شهرستان در سال جاری میلادی به رقمی معادل 3.65 میلیارد یوان (برابر با 555 میلیون دلار) برسد که این رقم، به معنای افزایش تقریبا 7 درصدی در مقایسه با سال گذشته میلادی است.

دولت محلی این شهرستان با هدف تقویت کسب و کار پرورش قارچ گانودرما با پوسته شفاف، سال گذشته (2019) اجرای مجموعه ای از سیاست های امتیاز دهنده را با هدف ایجاد بزرگ ترین منطقه تولید گانودرما در این شهرستان به کار گرفت و قرار است مساحت کلی کاشت این نوع قارچ تا پایان سال آتی میلادی به هزار هکتار برسد؛ در عین حال قرار است دو کارخانه فرآوری قارچ گانودرما با پوسته شفاف نیز تا آن زمان در این منطقه ساخته شود.

شهرستان وو پینگ، 54 منطقه طبیعی دیدنی دارد و 80 مسافرخانه خانوادگی در جنگل های آن ساخته شده است؛ انتظار می رود توریسم جنگل در سال جاری میلادی در این منطقه 2.7 میلیون گردشگر را به سمت خود جذب کند و در آمدی 1.1 میلیارد یوانی برای ساکنان آن به همراه بیاورد.

درآمد سرانه اقتصاد جنگل این شهرستان در سال گذشته میلادی به 4 هزار و 750 یوان رسید که در مقایسه با سال 2001 میلادی، 12 برابر افزایش داشت؛ 26.6 درصد از درآمد تصرف پذیر ساکنان این شهرستان در چین از طریق اقتصاد جنگل تامین می شود که این میزان در مقایسه با سال 2016 میلادی، 10 درصد افزایش داشته است.

مدیر دفتر جنگل داری این شهرستان می گوید: وو پینگ در حال حاضر به دلیل جنگل های زیبایش که به گنجینه ساکنان محلی آن تبدیل شده، در فوجیان معروف است و ما رابطه هماهنگ بین مردم و طبیعت را حفظ خواهیم کرد و به تقویت هر چه بیشتر رشد اقتصاد سبز خواهیم پرداخت.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: