پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۷۴۶۲
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۹
گیتی آنلاین - کرمانشاه - بعد از افزایش قیمت بنزین، شاهد افزایش نرخ ارز و تحولات جدیدی در بازارهای مختلف هستیم به طوری که نمی‌توان افزایش قیمت‌های ناشی از این همه گرانی را نادیده گرفت اما براساس آنچه متولیان بازارهای مختلف می‌گویند، با تشدید نظارت‌ها حتی قیمت برخی اقلام کاهش یافته است، آما آیا واقعا اینچنین است ؟!

محمد حقیقی راد - «خبری از کمبود و گرانی نیست». با اینکه مسوولان استان کرمانشاه هرساله از بابت افزایش قیمت انواع کالاها در آستانه مناسبت‌های خاص به مردم این اطمینان را می‌دهند که قرار نیست هیچ کالایی گران شود اما تشدید گرانی در نزدیکی مناسبت‌های خاصی همچون شب یلدا به داستانی تکراری برای مردم تبدیل شده است. 
در واقع این روزها هرچه مسوولان از بابت گرانی‌ها خیال مردم را راحت می‌کنند، نگرانی آنها بیشتر می‌شود چراکه واقعیت‌های بازار خیلی وقت است که با گفته‌های مسوولان همخوانی ندارد چه برسد به روزگاری که با کرونا هم دست و پنجه نرو می کنیم. 
بعد از افزایش قیمت بنزین، شاهد افزایش نرخ ارز و تحولات جدیدی در بازارهای مختلف هستیم به طوری که نمی‌توان افزایش قیمت‌های ناشی از این همه گرانی را نادیده گرفت اما براساس آنچه متولیان بازارهای مختلف می‌گویند، با تشدید نظارت‌ها حتی قیمت برخی اقلام کاهش یافته است. 
 بنابراین در شرایط فعلی با توجه به نوسانات نرخ ارز  چندان جای تعجب ندارد که برگزاری جشن‌ های قدیمی مثل شب یلدا و همچنین خرید اقلام غذایی ضروری برای اقشار ضعیف و متوسط جامعه به امری دشوار یا نشدنی تبدیل شود.
با اینکه این روزها تلاش دولت در کشور و همچنین مسئولان استانی در کنترل قیمت بازلر  برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها بیشتر شده اما همچنان اتخاذ سیاست‌های نادرست و ضعف دستگاه‌های نظارتی باعث شده که مردم با گرانی‌های عجیب و غریب دست‌وپنجه نرم کنند؛ گرانی‌هایی که در حدودا دوهفته مانده به شب یلدا تشدید شده است. 
مقایسه قیمت اقلام مرتبط با شب یلدا از جمله آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته اگرچه از افزایش قیمت برخی از این اقلام حکایت دارد که این افزایش با جیب مردم کفاف خرید اقلام مورد نیازشان را نمی‌دهد چرا که از سال گذشته تاکنون افزایش قیمت‌های سرسام‌آوری بر بازار حاکم شده است. 
همچنین افزایش و نوسان نرخ ارز به افزایش تورم و کاهش هرچه بیشتر قدرت خرید مردم دامن زده است، تا جایی که سفره یلدا برای برخی از اقشار نسبت به سال‌های گذشته کوچک شده و  همچنین بسیاری از همشهریان بدلیل شیوع ویروس کرونا خانه نشین شده اند و از درآمدی برخوردار نیستند و باعث شده خرید شب یلدا را به فراموشی بسپارند.
 این در حالی است که در گذشته‌های نه‌چندان دور با نزدیک شدن به شب یلدا بازار خوراکی‌ از یکی دو هفته مانده به آن رونق خاصی می‌گرفت و هرچه به این شب نزدیک می‌شدیم، بازار تب و تاب بیشتری برای خرید و دورهمی‌های خودمانی به خود می‌گرفت و حال با این اوصافی که گفته شد گوش به درددل های همشهریان کرمانشاهی می سپاریم.
«علی‌رضا» ۳۲ ساله است و کارمند یک شرکت خصوصی که در زمینهٔ کامپیوتر فعالیت می‌کند. او پارسال ازدواج کرده و یلدای پارسال مادرش گفته است که طبق رسم و رسومی که از قدیم بوده، باید برای عروس جدید «شب‌چله» تهیه کنند و به خانه آن‌ها بروند: «وقتی ازدواج کردیم، همه به من آفرین می‌گفتند. می‌گفتند توی این دوره و زمانه، ازدواج کردن کار خیلی بزرگی است و خیلی جرات می‌خواهد. من آن وقت فکر می‌کردم شوخی است. 
اما این که وقتی یک ظرف کوچک آجیل شب یلدا و تنقلات به همراه یک سبد میوه حدود ۹۰۰ هزار تومان برایم تمام شد، دیدم حرف‌های دیگران خیلی هم شوخی نیست. حقوق من سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و حال با این شرایط موجود جوانانی که تازه ازدواج کرده اند و با این وضع گرانی و کرونا چطور می خواهند از پس دو ظرف کوچک آجیل و مقداری میوه بر بیایند  .»
آقای «نوروزی» ۷۳ سال دارد و به قول خودش، بزرگ خانواده نوروزی است و هرسال در شب یلدا حدود ۳۵ تا ۴۰ نفر در خانه‌‌اش میهمان هستند: «بزرگ‌تریم، جوان‌ترها جمع می‌شوند، ما هم لذتش را می‌بریم. بچه‌ها و نوه‌ها، خواهرها و برادرهای خودم و همسرم و خواهرزاده‌ها و برادرزاده‌ها همه جمع می‌شوند خانه ما. خیلی از فامیل همین یک شب در سال هم‌دیگر را می‌بینند و خیلی خوش می‌گذرد اما حالا به خاطر کرونا باید به دور از فامیل و شب یلدای تنهایی رو برگزار کنیم.»
با این حال، او هر سال گران شدن آجیل و خشکبار و میوه و تورم را بیش از گذشته حس می‌کند: «قبلا یک میز را پر می‌کردیم با میوه و نوبرانه و آجیل شیرین و آجیل مغز و انواع شیرینی و… هر سال که گران‌تر شد، یک قلم را حذف کردیم. امسال هم باتوجه به گران شدن اجناس سفره‌مان خیلی ساده است؛ همان انار و هندوانه و مقداری آجیل شیرین که جزو رسومات است، می ‌گذاریم .»
او در مورد افزایش قیمت‌های امسال می‌گوید: «در مورد آجیل که قیمت‌ها سر به فلک کشیده ‌اند. البته واقعا هیچ وقت هم قانون خاصی نداشته است.»
می‌خندد و ادامه می‌دهد: «من حداقل ۲۰ سال است که در شب یلدا و عید نوروز خرید آجیل دارم. آن‌هایی که جنس تازه و درست و حسابی دست مردم می‌دهند، قیمت محصولات‌شان بالا است. آجیل مانده و پستهٔ دربسته هم که دیگر فرقی نمی‌کند قیمتش بالا باشد یا پایین، آبروی آدم را پیش میهمان می‌برد.
 قیمت میوه هم سرسام‌آور است. انار ساوه که بهترین آن سال گذشته کیلویی چهار هزار تومان تا چهار هزار و ۵۰۰ تومان بود، امسال کیلویی دوازده هزار تومان است. به نظر من افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت یک محصول که در کشور تولید می‌شود، خیلی عجیب است.
 کاش مسوولان برای گران شدن محصولات حداقل منطق داشتند. گرانی که برای ما طبیعی‌ترین اتفاق ممکن است و همه چیز هر سال در حال گران شدن است.»
«حسین آقا» در محله کارمندان یک مغازه کوچک فروش خشکبار دارد. او می‌گوید: «مشتری‌های من اکثرا محلی هستند و این روزها مدام می‌گویند حسین آقا پسته را گران کردی؟ حسین آقا بادام را هم گران کردی؟ من هم حرص می‌خورم و می‌گویم والله بابای من باغ پسته ندارد که بخواهم گرانش کنم، من هر چه قدر بخرم، با یک سود معقول که خرج و دخل خودم و این مغازه جور در بیاید، به شما می ‌فروشم.»
وقتی از حسین آقا درباره این که اجناس از سال گذشته چه قدر گران شده‌اند می‌پرسیم، دفترش را از ته کشو در می‌آورد و فروش بهمن و اسفند ۱۳۹۸ را از روی دفتر می‌خواند: «  بادام هندی‌های مغازه ۱۹۰ هزار تومان ، پسته کیلویی ۱۶۰ هزار تومان ، بادام زمینی  حالا ۶۳ هزار تومان ، گردو ۱۲۴ هزار تومان ،  انجیر خشک ۱۱۷ هزار تومان قیمت داشته است.»
قیمت‌های فروش حسین آقا حدود ۱۰ درصد از قیمتی که علی‌رضا برای خرید آجیل پرداخته، پایین‌تر است. 
حسین آقا می‌گوید: «حتما از مغازه بزرگ‌تر که اجاره بیشتری دارد، خریده است وگرنه جنس‌های من درجه یک هستند.»
 به گفته کارشناسان این روزها کاهش قدرت خرید مردم و افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها سبب شده سفره مردم روز به روز کوچک‌تر شود.براساس آنچه فروشندگان می‌گویند مردم برای خرید، پایین تر ین قیمت‌های موجود در بازار را برای اقلام مورد نیاز خود انتخاب کنند و حتی در بسیاری از موارد از خواسته‌ و دلخوشی‌های خود می‌گذرند و سعی می‌کنند نگاه اقتصادی‌تری داشته باشند؛ موضوعی که باعث شده رکود موجود در بازار بیشتر از سال‌های قبل شود. در واقع در شرایط فعلی مردم نسبت به پولی که می‌خواهند هزینه کنند سختگیری بیشتری نشان می‌دهند چراکه اگر بخواهند طبق روال سال‌های گذشته هزینه کنند، از پس هزینه‌های اصلی خود برنمی‌آیند.
نوسان ۵ تا ۱۰ درصدی
با این حال در آستانه شب یلدا مجددا شاهد بالا رفتن قیمت‌ اقلام مختلف هستیم. در بازار میوه و تره‌بار نرخ انار، خرمالو، هندوانه، سیب، پرتقال، نارنگی، موز، خیار و بسیاری از اقلام دیگر نسبت به هفته‌های اخیر با نوسان ۵ تا ۱۰ درصدی در بازار روبه‌رو شده که برخی فروشندگان افزایش کرایه‌های حمل‌ونقل و بعضی دیگر شب یلدا را عامل اصلی این گرانی‌ها مطرح می‌کنند. این در حالی است که قیمت  اقلام میوه و تره‌بار نیز چندان مناسب نیست به طوری که در شرایط فعلی حتی خرید گوجه‌فرنگی نیز برای بیشتر مردم به امری نشدنی تبدیل شده است. با این حال مسوولان این بازار اصرار دارند که گرانی‌های موجود در این بازار را کتمان کنند اگرچه حتی خود آنها نیز می‌دانند که اختلاف قیمت عجیب و غریبی  از سر زمین تا محل عرضه حاکم است که سود زیادی را نصیب دلالان می‌کند. با این حال باید این واقعیت را پذیرفت که با اوج‌گیری قیمت دلار از ۱۱ هزار تومان به بالای ۲۰ هزار تومان، بسیاری از کالاهای ضروری خانوار از جمله گروه سبزیجات و میوه‌ها و همچنین نان و اقلام سبوس‌دار، گرانی چند ده درصدی را تجربه کردند. در واقع طی روزهای اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیتها روشنایی و همچنین صادرات و واردات بیش از حد اقلام مورد نیاز مردم، در عرضه برخی از محصولات کشاورزی مشکلات ایجاد شده است.
بعنوان سخن پایانی باید گفت با یک حساب  سرانگشتی برای یک جمع شش تا هشت نفری در شب یلدای امسال، قیمت اقلام سفره یلدا چیزی حدود ۵۰۰ هزار تا ۸۰۰ هزار تومان می‌شود که هیچ‌گونه سنخیتی با جیب اقشار ضعیف و متوسط جامعه ندارد امیدوارم سریعا در این دوهفته باقی مانده  تا شب یلدای باستانی استاندار محترم کرمانشاه ، دستگاه های ذی ربط و به ویژه اتاق اصناف در خصوص کنترل قیمت ها تدابیر ویژه ای را بیاندیشند تا حداقل ضعفا و فقرای جامعه هم بتواند در این شب رویایی همچون اغنیای جامعه جشن بگیرند نه آنکه عرق شرم از نداری مفرط نزد زن و فرزند بر پیشانی داشته باشد
نویسنده:سید محمد موسوی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: