پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۷۶۸۳
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
وقایع نگاری جشنواره سینماحقیقت؛
در گزارش پیش رو، به بررسی اثرات برپایی چهاردهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت به صورت برخط بر حال و هوای روز نخست رویداد خواهیم پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری گیتی آنلاین، چهاردهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت، روز سه شنبه، 25 آذر ماه 1399 آغاز و برای نخستین بار، به صورت برخط برگزار شد که حال و هوای متفاوتی به رویداد حاضر داد.

مخاطبان، ازدحام تماشاچیان و راهروهای شلوغ پردیس سینمایی چارسو، سینما فلسطین و سینما سپیده را در سالهای گذشته و حتی در سال 1398 به یاد دارند که چه شور و شوقی را برای حاضران به وجود می آورد و رفت و آمدها در بخش های مختلف جشنواره سینماحقیقت باعث برخوردهای منجر به آشنایی ها می شد و در نهایت، گعده ها به همکاری ها در حوزه سینمای مستند می رسید در صورتی که دوره اخیر، فاقد چنین شور و شوقی است.

فاقد چنین شور و شوقی است بدین دلیل که دوره چهاردهم به علت شیوع ویروس کرونا در اسفند ماه 1398 در ایران، به طور کامل بر بستر اینترنت و شبکه های پخش فیلم ها در فضای مجازی انجام می شود و هر شخصی با مراجعه به حساب کاربری خودش در سامانه کاربری جشنواره سینماحقیقت اقدام به تماشای آثار می کند چنانکه فقدان تعامل چهره به چهره با دیگران را باید نخستین خصیصه روز نخست در نظر گرفت.

با توجه به اینکه اکثریت قریب به اتفاق کاربران جشنواره سینماحقیقت، زمانِ پس از ساعات کاری شان را به تماشای آثار اختصاص می دهند و در محیط های آپارتمانی، زندگی و با مشکلات زندگی شهری، دست و پنجه نرم می کنند، شرایط جوامع باعث می شود نتوانند در محیطی تفکیک شده، مخصوص و دور از دیگران همانند سالن های سینما، فیلم های مستند به نمایش درآمده در بخش های گوناگون را به نظاره بنشینند بنابراین، ممکن است به دلایل متعدد، موقعیتی پیش بیاید که فیلم ها را به شکل منقطع و با ایجاد وقفه های زمانی ببینند و سبب بر هم خوردن تمرکز آنها حین تماشای آثار شود.

از مزایای حقیقت آنلاین اینکه کاربران، آزادی عملی بهتری نسبت به هنگام حضور در سالن های سینما در جشنواره ها دارند و در صورتی که از تماشای اثری راضی نباشند، می توانند به راحتی، با یک کلیک و بدون ایجاد مزاحمت در زمان خروج می توانند از صفحه نمایش اثر خارج شوند و تماشای اثر دیگری را پی بگیرند.

علاوه بر اینکه بر خلاف سانس های متعدد و روزانه جشنواره ای، تعداد آثار مشخصی در هر روز به نمایش گذاشته می شود و هر کاربر بنا بر زمان و سلیقه مورد نظر خویش، می تواند آثاری که تمایل دارد بر حسب زمان در اختیار داشته بر حسب بلند و کوتاهی اثر انتخاب نماید.

نخستین روز چهاردهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت به پایان رسید و حقیقت آنلاین در آغاز راه است در جایگاه یک جشنواره سینمایی در ایران که به طور کامل بر بستر اینترنت عرضه می شود و امید است در روزهای آتی، به پختگی لازم دست یابد چنانکه بتواند راهگشای برپایی دیگر جشنواره های آنلاین در سطح کشور باشد.

چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» به دبیری محمد حمیدی مقدم، از 25 آذر تا دوم دی 1399 و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید 19 بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) با همکاری مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، برگزار می شود.

 

خبرنگار گیتی آنلاین: فرزاد جمشیددانایی

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: