پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۷۹۱۵
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۳
گفت و گوی محمد کشاورززاده سفیر ایران در چین پیرامون روابط دوستانه تهران و پکن با خبرنگار سی جی تی ان در ساختمان سفارت ایران در پکن که یکی از بزرگ ترین سفارت های ایران در جهان  است، انجام شد.

محمد کشاورززاده در ابتدای سخنان خود به رابطه بسیار دوستانه ایران و چین اشاره کرد و گفت:«رابطه بین ایران و چین منحصر به مقامات یا دولت های دو طرف نیست. مردم ایران و چین از هزاران سال قبل با جاده ابریشم با هم ارتباط داشته اند. مردم در ایران، چین را می شناسند. حتی یک ضرب المثل هم در ایران داریم که می گوید "دانش را حتی اگر در چین باشد جست و جو کن". این بسیار مهم است، مردم و دولت ایران وقتی حادثه ای رخ می دهد از مردم و دولت چین حمایت می کنند، ما دوستان واقعی هستیم، ما باید از یکدیگر حمایت کنیم. دولت و وزیر امور خارجه ایران، اولین وزیر خارجه ای بود که پیام همدردی به همتای چینی خود ارسال کرد و مردم ایران هم همین طور، با این که ما تحت تحریم هستیم در زمان شروع همه گیری کرونا ماسک و تجهیزات دیگر به چین ارسال کردیم.»

طرح کمربند و جاده یکی از ابتکارات دولت چین است که به منظور برقراری ارتباطات دوستانه بیشتر با دیگر کشورها ایجاد شده است.

آقای کشاورززاده در پاسخ به سوال خبرنگار پیرامون مزایای این طرح برای ایران گفت: «طرح ابتکاری کمربند و جاده که در زبان شما "یی داو- یی لو" گفته می شود پروژه بسیار مهمی است. این طرح نه تنها فرصت های خوبی برای مردم چین بلکه برای منطقه و همچنین برای ایران به ارمغان می آورد. ایران و چین با جاده ابریشم باستانی به هم پیوسته بوده اند و اکنون ابتکار کمربند و جاده طرح جدیدی برای بازسازی آن ارتباط باستانی است. بنابراین ایران فرصت خوبی دارد، زیرا ایران از لحاظ جغرافیایی میان شرق و غرب واقع شده است، یعنی ما شبیه یک پل هستیم که می توانیم چنین فرصتی را برای ابتکار کمربند و جاده فراهم کنیم تا اروپا و خاورمیانه را به هم متصل کند. همچنین ما فرصت خوبی برای ساختن یک جاده یا خط آهن ترانزیتی جدید داریم. حتما می دانید که متروی تهران توسط چین ساخته شده و مردم این شهر اکنون در حال استفاده از آن هستند.»

به دنبال ابتکارات و تدابیر دولت چین برای گفت و گوهای چندجانبه به ویژه در سال های اخیر، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در تاریخ 20 اکتبر این سال، پیشنهاد ایجاد یک سکوی گفت و گو چند جانبه برای منطقه خلیج فارس را داد. سفیر ایران ضمن این که عنوان کرد کشورش از هرگونه طرح ابتکار دولت چین به عنوان دوست خود، استقبال می کند، گفت: «وقتی آن ها طرحی پیشنهاد می دهند به آن فکر می کنیم، آن ها منافع این طرح برای منطقه ما را در نظر می گیرند. تصور نمی کنم دلیلی برای خصومت در منطقه ما وجود داشته باشد. متاسفانه مداخله ایالات متحده آمریکا در منطقه ما باعث مشکلات زیادی شده است. ما فکر می کنیم تنها راه حل مشکل منطقه گفت و گو است. در حال حاضر اوضاع افغانستان بهتر از 20 سال قبل است؟ نه. در یک دهه گذشته آمریکا نظامیان زیادی به این کشور اعزام کرده است. برای مثال به یمن نگاه کنید، مردم آن جا در حال رنج کشیدن هستند. بنابراین فکر می کنم تنها راه این است که مردم منطقه گفت و گو کنند و ایران از چندجانبه گرایی حمایت می کند، حتی ما به عربستان سعودی و دیگر کشورها پیشنهاد کرده ایم که گفت و گو کنیم؛ به دلیل آن که ما همسایگان قدیمی هستیم، شما نمی توانید همسایگان خود را تغییر دهید.»

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار چینی به نقش چین در حفظ صلح و ثبات در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس اشاره کرد و عنوان کرد: «به پیشنهاد چین مشکوک نیستیم. زیرا چین در تاریخ خود هرگز به کشورهای دیگر حمله نکرده است، شما یک کشور استعمارگر نیستید. تنها چیزی که ما می خواهیم این است که دست از مداخله در منطقه بردارند. ما با کمک چین قادر هستیم مشکلات خود را حل کنیم. چین نه تنها برای ایران بلکه برای دیگر کشورهای خلیج فارس یک کشور دوست است بنابراین میانجی گری است که می تواند کمک زیادی انجام دهد و فرصت خوبی برای حل این مشکل فراهم کند.»

محمد کشاورززاده در پایان سخنانش به این سوال خبرنگار که پرسید، اگر کشورهای غربی تحریم ایران را کاهش دهند تهران و پکن موقعیت کنونی روابط دوجانبه را حفظ خواهند کرد یا خیر، این گونه پاسخ داد: «ایران و چین در حوزه های مختلف همکاری دارند، این در حالیست که ما به خاطر تحریم های آمریکا که ناجوانمردانه است و مداخله در امور داخلی دیگر کشورها محسوب می شود، رنج می بریم. تصور می کنم هنگامی که این سد تحریم از میان ما برداشته شود، به مانند رانندگی در یک بزرگراه می توانیم پا روی پدال گاز بگذاریم و بسیار سریع به جلو حرکت کنیم.»

چین و ایران در سال آینده میلادی پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک خود را جشن خواهند گرفت. در این باره سفیر ایران گفت که این مناسبت شامل فعالیت های فرهنگی متنوعی خواهد بود.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: