پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۷۹۴۶
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۵
شبکه «سی سی تی وی» در یادداشتی به نقش دیپلماسی مجازی «شی جین پینگ» رهبر چین در بیرون کشیدن جهان از پاندمی کرونا با کمک ایجاد اتحاد و همبستگی فزاینده اشاره کرد و نوشت جهان در سال 2020 میلادی و در سایه هجوم ویروس کرونا، شاهد سوسویی از امید در تلاش های بی وقفه چین در مسیر نیرو بخشیدن به اجماع جهانی در واکنش به کرونا و ترسیم مسیر برای حرکت به سوی پیشرفت آینده بوده است.

شی جین پینگ در مواجه با بحران جهانی بی سابقه کرونا، ریاست متمرکز دیپلماسی کشور چین را بر عهده گرفت و به روند به اشتراک گذاری طرز تفکرات خود با سران جهان در زمینه بررسی چالش های اساسی روز پرداخت و پیشنهاداتی را در زمینه حل و فصل چالش های جهان مطرح کرد؛ وی در طول سال جاری میلادی 80 تماس تلفنی با سران کشورهای خارجی و سران سازمان های بین المللی برقرار و در 22 رویداد دیپلماتیک مهم در قالب دیپلماسی مجازی و از طریق سکوها و بسترهای نوآورانه مجازی شرکت کرد.

بر اساس اظهارات «وانگ یی» وزیر امور خارجه و عضو شورای دولتی چین، تعاملات دیپلماتیک رئیس جمهور چین به مسیر ساخت یک اجماع جهانی علیه کووید-19 کمک و در عین حال، راه پیش روی سیاست خارجی چین را نیز تدوین کرده است.

در این برهه حیاتی از زمان که پاندمی کرونا همچنان در حال تخریب و ویرانی در سراسر جهانی است و دنیا به صورت فوری نیازمند این است که بازیکنان برجسته اش در برابر چالش ها قدم علم کنند و وارد عمل شوند، رهبر چین پیشنهاداتی در ارتباط با راه حل های خود در قالب وحدت و همکاری که مهم ترین سلاح برای شکست کرونا محسوب می شوند، مطرح کرد؛ رهبر چین با حضور در سکوهای مختلف بین المللی از جمله مجمع بهداشت جهانی، نشست های عالی رتبه سازمان ملل و نشست سران گروه 20، از تمام کشورهای جهان خواست تا ضمن مخالفت با تلاش هایی که در مسیر سیاسی کردن پاندمی کرونا صورت می گیرد، روی تقویت تبادلات در مسیر نظارت بر پاندمی کرونا، تحقیقات علمی و کنترل و درمان کووید-19 متمرکز شوند.

چین در سال جاری میلادی با احساس مسئولیت قوی خود، پیشنهاد ساخت جامعه بهداشتی برای همگان را مطرح کرد و بزرگ ترین کمپین بشردوستانه جهان را از زمان تاسیس جمهوری خلق چین در سال 1949 میلادی تاکنون، به راه انداخت.

بر اساس داده های ارائه شده از سوی وزارت خارجه چین، این کشور کمک های خود به بیش از 150 کشور و 10 سازمان بین المللی را ارائه و 36 تیم پزشکی را به 34 کشور نیازمند به اقدامات مهار کننده کرونا از زمان شیوع کووید-19 تاکنون اعزام کرده است؛ چین در عین حال بیش از 200 میلیارد ماسک، 2 میلیارد تجهیزات حفاظتی و 800 میلیون کیت های آزمایشگاهی را در اختیار سایر کشورهای دیگر قرار داده است.

چین به ابتکار جهانی کووکس که تحت حمایت سازمان بهداشت جهانی قرار دارد، ملحق شد و وعده داد که واکسن های تولیدی اش را به عنوان یک کالای همگانی و عمومی در سطح جهان عرضه خواهد کرد تا دسترسی به این واکسن ها و استطاعت کشورهای در حال پیشرفت برای تامین این واکسن ها تضمین شود.

به لطف حمایت ها و اقدامات چین، ساخت مراکزی برای مقرهای کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آفریقا در سال جاری میلادی آغاز شد، عراق جنگ زده نیز در حال حاضر پیشرفته ترین دستگاه های سی تی اسکن را برای تائید موارد ابتلا به کرونا در اختیار دارند و لائوس به آزمایشگاهی پیشرفته برای بهبود ظرفیت انجام آزمایش های اسید نوکلئیک در این کشور مجهز شده است.

«تدروس آدهانوم» دبیر کل سازمان بهداشت جهانی نیز پیشنهاد چین را تکرار و تاکید کرده است که تنها چیزی که جهان خواستار آن است، اتحاد در سطح ملی و همبستگی در سطح جهانی است و نسل بشر در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری باید کنار یکدیگر بایستد تا ویروس کرونا را شکست دهد.

همزمان با ازسرگیری تدریجی فعالیت های اقتصادی، رهبر چین رویکردهای نوآورانه ای برای تاسیس مسیرهای سریع و سبز و سازگار با محیط زیست اتخاذ کرد تا جریان هموار و آرام انتقال پرسنل و کالاهای پزشکی از طریق این مسیرها تضمین شود و زنجیره های تامین و صنعت پایدار و باز باقی بمانند.

نقش دیپلماسی مجازی رهبر چین در برون رفت جهان از تاثیرات پاندمی کرونا_fororder_36346

چین با اجرای پروتکل های مهار کرونا، میزبان برگزاری مجموعه ای از رویدادهای تجاری جهان طبق برنامه ریزی های انجام شده در سال 2020 میلادی بود که از آن جمله می توان به نمایشگاه بین المللی تجارت خدمات در پکن،‌ سومین نمایشگاه بین المللی واردات چین در شانگهای و هفدهمین نمایشگاه چین – آ سه آن در نانینگ اشاره کرد.

بازار عظیم چین با جمعیت 1 میلیارد و چهارصد میلیون نفری خود و گروهی از اقشار با درآمد متوسط که جمعیت آنها بیش از 400 میلیون نفر می شود، امیدوارکننده ترین بازار در جهان امروز محسوب می شود.

جدیدترین گزارش ها با محور چشم انداز اقتصادی جهان منتشر شده از سوی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی حاکی از آن است که چین تنها اقتصاد برتر دنیاست که در سال 2020 میلادی عملکرد مثبت اقتصادی و رشد اقتصادی 1.8 درصدی را به ثبت خواهد رساند.

«رودولف مینش» اقتصاددان ارشد فدراسیون تجارت ملی « Economiesuisse » سوئیس بر این باور است که انتظار می رود که چین در نقش یک لوکوموتیو که به روند احیای جهان در دوره پسا پاندمی کرونا نیرو و قدرت تزریق می کند، وارد عمل شود.

رهبر چین با تاکید بر خود انقلابی در مسیر توسعه در دوره پس از پایان پاندمی کرونا، خواستار توسعه ای مشترک، ابتکاری، هماهنگ و سبز و سازگار با محیط زیست شده است؛ چین درصدد است تا انتشار گاز دی اکسید کربن خود را تا سال 2030 میلادی به اوج برساند و تا سال 2060 میلادی هدف خنثی سازی انتشار کربن را محقق سازد.

همزمان با گرفتاری جهان با موانع موجود در مسیر حاکمیت جهان، رهبر چین صراحتا عنوان کرده است که جایگاه این کشور حمایت از چند جانبه گرایی، به اشتراک گذاری تفکرات چین در زمینه اصلاح حاکمیت جهان و حفاظت از صلح و ثبات جهانی است؛ شی جین پینگ ضمن اینکه از کشورهای سراسر دنیا خواسته تا صادقانه به چند جانبه گرایی پایبند و وفادار باشند، تاکید کرده است که حاکمیت جهان باید بر اساس اصل مشاوره گسترده، همکاری و منافع مشترک پیش برود.

مردم سراسر جهان امروزه در مواجه با چالش برانگیزترین بحران در سلامت عمومی، این موضوع را به خوبی درک کرده اند که آینده ای مشترک دارند و باید دست در دست یکدیگر، یک جامعه سلامت برای همگان بسازند.

اقدامات مربوط به ترویج دیدگاه رهبر چین در مسیر ساخت جامعه ای با آینده مشترک برای بشریت به خوبی در جریان است و پیشنهادات این کشور برای ساخت جوامع با آینده مشترک در زمینه های مختلف و از جمله فضای مجازی، اقیانوس و بهداشت با استقبال گرمی مواجه شده اند.

همانطور که وزیر امور خارجه چین نیز تاکید کرده است، اگر همه کشورهای جهان صادقانه با یکدیگر متحد شوند و دوشادوش یکدیگر به سمت جلو حرکت کنند، جهان از تاثیرات ناشی از پاندمی کرونا خارج می شود و بشریت، رفاه و انسان دوستی به مراتب بهتری را در آینده به آغوش خواهد کشید.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: