پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۷۹۷۲
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۹
نماینده تهران:
اساسا مدیریت شهری و مسئله شوراها، امری سیاسی نیست و در اصل یکصدم قانون اساسی که به وظایف شوراها پرداخته، در حوزه های متعددی از جمله اجتماعی‏، اقتصادی‏، عمرانی‏، بهداشتی‏، فرهنگی‏، آموزشی‏ و رفاهی برای شوراها نقش تعیین شده که هیچ یک سیاسی نیست.

محسن پیرهادی، رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس در گفت و گو با خبرنگار گیتی آنلاین گفت: سیاسی شدن بیش از حد نظام مدیریت شهری در کلان شهرها و مراکز استان ها، از عوارض برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا و انتخابات ریاست جمهوری در یک روز مشترک است.

این نماینده تهران افزود: در دوره اخیر، بسیاری از شهروندان نسبت به سیاست زدگی و حواشی در مدیریت شهری برخی کلان شهرها معترض بوده اند، این در حالیست که اساسا مدیریت شهری و مسئله شوراها، امری سیاسی نیست و در اصل یکصدم قانون اساسی که به وظایف شوراها پرداخته، در حوزه های متعددی از جمله اجتماعی‏، اقتصادی‏، عمرانی‏، بهداشتی‏، فرهنگی‏، آموزشی‏ و رفاهی برای شوراها نقش تعیین شده که هیچ یک سیاسی نیست. طبیعت و اقتضای مدیریت شهری هم با ورود به امر سیاست مغایر است. به عنوان مثال در هیئت دولت یا مجلس، تصمیم گیری ها به گونه ای است که نگاه سیاسی در آن تاثیر دارد. این که کشور یک پیمان بین المللی را بپذیرد یا نپذیرد، در چه شرایطی و از چه موضعی مذاکره کند یا قانون انتخابات چگونه اصلاح شود، همه تابع شرایط کشور و مناسبات سیاسی داخلی و خارجی است، اما عمده وظایف شوراهای شهر و شهرداری ها همچون تامین حمل و نقل پاک و ارزان، گسترش فضای سبز، معماری و فضاهای کالبدی شهر و مسائل مرتیط با امور شهروندی، کاملا تخصصی بوده و ساحت آن به طور کلی از سیاست جداست. ممکن است دو سیاستمدار، در دو قطب مخالف هم ایستاده باشند اما در یک مسئله شهری، نظرشان کاملا یکسان باشد. این به دلیل ماهیت مسائل شهری و تخصصی بودن آن است.
پیرهادی همچنین گفت: متاسفانه در پی همزمانی انتخابات شوراها با انتخابات ریاست جمهوری، همه نگاه ها به انتخابات خبرساز تر یعنی ریاست جمهوری جلب می شود و فرصت و فضای مناسبی برای طرح دغدغه ها و مطالبات شهری باقی نمی ماند. نه نمایندگان فعلی شورا فرصتی برای ارائه گزارش به مردم می یابند و نه فرصت چندانی برای مردم و نخبگان شهری ایجاد می گردد تا مطالبات شهری را بر سر دست بگیرند و جامعه را بیشتر متوجه اولویت های محلی کنند. هدف از برگزاری انتخاباتی مانند انتخابات شوراها، تنها تعیین منتخبین نیست، بلکه ایجاد فضا و بستری برای تنظیم اولویت ها، هدایت سیاست گذاری ها به سمت موضوع و افزایش سطح نشاط و مشارکت محلی در تمام شهرها و روستاهای ایران است که در سال های اخیر، چندان محقق نشده است.
رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: باید برای این مسئله چاره ای اندیشید، چرا که بخش قابل توجهی از کارآمدی یا ناکارآمدی یک نهاد، به نحوه انتخاب و تعیین آن باز می گردد و از انتخابی که طبق چارچوب های سیاسی صورت پذیرد، نمی توان چندان توقع تخصصی بودن داشت. ما در حال رایزنی با نخبگان و فعالان مسائل شهری برای یافتن راه حلی در این حوزه هستیم.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: