پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۸۰۳۰
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵
 وانگ یی  عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین چندی پیش در مصاحبه با خبرنگار رادیو و تلویزیون مرکزی چین وضعیت بین المللی و امور دیپلماتیک سال 2020 را تشریح کرد و گفت: سال 2020 سالی بود که دیپلماسی چین با مشکلات زیادی روبرو شد و با بار سنگین پیش رفت. 
جبهه دیپلماسی تحت هدایت دیپلماسی رهبر با موضوع اصلی همکاری علیه همه گیری بود که همزمان با کرونا ویروس جدید و ویروس سیاسی بین المللی مبارزه کرد و برای دفاع از منافع ملی و حفظ ثبات جهانی خستگی ناپذیر تلاش کرد.

وانگ یی گفت: شیوع ناگهانی کروناویروس «دگمه توقف» مبادلات آفلاین بین کشورها را فشار داد، اما دیپلماسی چین در برابر مشکلات متوقف نشد، در برابر چالشها عقب نشینی نکرد و در مقابل مسائل مهم صدای خود را از دست نداد. برجسته ترین نکته، «دیپلماسی مجازی» رئیس جمهور بود.

در سال 2020 رئیس جمهور شی جین پینگ به شیوه  دیپلماسی مجازی، 87 بار با رهبران خارجی و روسای سازمانهای بین المللی دیدار و گفتگو و در 22 رویداد مهم دو جانبه و چند جانبه شرکت کرد. شی جین پینگ در  دیپلماسی  مجازی  به صراحت گفت که ویروس هیچ مرزی نمیشناسد و بیماری همه گیر تفاوتی بین نژادها قائل نمیشود. بشر جامعه ای با سرنوشت مشترک است. ما باید با پایبندی بر روحیه علمی، مشارکت بین المللی در پیشگیری و مهار و همکاری در زمینه واکسن را تقویت کنیم و مشترکاً یک «دیوار آتش» جهانی علیه همه گیری بسازیم.

وانگ یی گفت که دیپلماسی چین پس از پشت سر گذاشتن تجربه همه گیری کرونا، گرما، احساس و تأثرات بیشتری در اختیار دارد. طی این همه گیری، وزارت امور خارجه چین در سراسر جهان در وضعیت جنگی قرار گرفت و به عنوان «مسافری در مسیر معکوس»  قاطعانه  از هموطنان خارج از کشور محافظت کرد.

در مورد حمایت چین از مبارزه جهانی با همه گیری، وانگ یی، آن را واجد شش «ترین» دانست و از جمله گفت: چین نخستین کشوری بود که همه گیری را به جهان گزارش داد، بزرگترین تبادلات مجازی ضد همه گیری را انجام داد و اولین کشوری بود که واکسن را به عنوان یک کالای عمومی جهانی وعده داده است.

وانگ یی همچنین اشاره کرد که همه گیری کرونا هنوز در جهان ادامه دارد و جبهه دیپلماسی یک کار سخت در زمینه پیشگیری از ورود مبتلایان  از خارج  و حفاظت و کمک به شهروندان خارج از کشور انجام میدهد و همچنان در حد توان خود به کشورها و مناطق نیازمند کمک خواهد کرد.

وانگ یی در  اشاره به مسئله خاورمیانه گفت: در یک سال گذشته ما قاطعانه از  توافقنامه جامع در مورد مسأله هسته ای ایران دفاع کرده ایم و به اتفاق جامعه جهانی   در برابر همه  نیات ناقض قطعنامه های شورای امنیت مقاومت کرده ایم؛  ابتکارات سازنده ای در ایجاد بستر جدیدی برای گفتگوی چند جانبه در منطقه خلیج فارس ارائه دادیم. ما قاطعانه از آرمان عادلانه فلسطین حمایت کرده ایم و به جهت صحیح «طرح دو کشور» پایبند هستیم. ما از دو هدف اصلی رسیدن به عاری شدن  شبه جزیره کره از سلاح  هسته ای و ایجاد سازوکار صلح در شبه جزیره  کره  حمایت میکنیم. ما  آشتی داخلی افغانستان و اجماع منطقه ای مربوط به افغانستان را جمع آوری و از مذاکرات داخلی افغانستان حمایت کردیم.

وی خاطر نشان کرد که چین در طول تاریخ جنگ و آشفتگی را تجربه کرده و سختی تلاطم و ارزش صلح را میداند. ما صمیمانه امیدواریم که مسائل داغ، دیگر کانون توجه نشوند و در نهایت صلح را گفتگوهای مسالمت آمیز رقم بزند. ما همچنین امیدواریم که کشورهای بزرگی که در مسائل داغ مختلف نقش اساسی دارند بتوانند منافع خودخواهانه را کنار بگذارند، واقعاً از منافع حیاتی و رفاه مردم در منطقه و جهان دفاع کنند و با مسؤولیت شناسی، نقش سازنده ای در حل اختلافات ایفاء کنند.


نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: