پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۸۰۵۶
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۰
محبی نجم آبادی:
در منطقه سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد با استعدادها و مهارت های فراوان مواجه هستیم و برای اشتغال آنها نیازمند برنامه منسجم هستیم.

بهروز محبی نجم آبادی نماینده سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری گیتی آنلاین گفت: براساس قانون اساسی این حاکمیت است که باید زمینه اشتغال و کار را برای مردم فراهم کند.
وی افزود: براساس آمارهایی که در کشور منتشر شده آمار تحصیل کردگان بیکار بسیار بالاست از دیگر مشکلاتی که در سال های اخیر داریم این که رشته ها در مناطق به صورت آمایشی توزیع نشده اند . ما فارغ التحصیلان رشته هایی را داریم که در منطقه اصلا نیاز نداریم. از طرف دیگر در شهرستان ما یعنی حوزه انتخابیه من که شامل سبزوار ، جوین ، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد است، سه تا از شهرستان های ما فعالیتشان کاملا کشاورزی است در حالی که دانشگاه حکیم که بزرگترین دانشگاهی است که در سبزوار واقع شده رشته کشاورزی ندارد.
نماینده مردم سبزوار در مجلس یازدهم گفت: متاسفانه نگاه آمایشی نسبت به موضوع اشتغال در این سال ها وجود نداشته و اغلب در رشته هایی فارغ التحصیل شده اند مثل مکانیک، برق، متالورژی، رشته های علوم پایه، رشته های ادبیات فارسی، الهیات و ما الان مواجه شدیم با سیلی از افرادی که فارغ التحصیل شده اند اما متاسفانه شغلی متناسب با رشته تحصیلی خودشان ندارند.
محبی نجم آبادی مطرح کرد: در حال حاضر یک گروه هفتاد نفره فوق لیسانس و دکتری داریم که به من مراجعه کرده اند و متاسفانه ما برای این مجموعه ها هیچ پاسخی نداریم .
به نظر می رسد کم کاری هایی انجام دادیم به هر حال کارهایی صورت گرفته اما چون رشته ها تناسب با اشتغال و مهارت ها نداره و نیاز جامعه متناسب با رشته های تحصیلی دانشگاهی نیست و یکی از مشکلات جدی در حوزه شهرستان های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد این موضوع است.
وی روش حل این مشکل را اینطور تشریح کرد: ما باید تلاش کنیم از چند جهت زمینه اشتغال را فراهم کنیم.
اولا از نهادهای حمایتی که در کشور وجود دارد در بحث اشتغال خانگی استفاده کنیم.
باید زنجیره تولید و زنجیره ارزش در منطقه را کامل کنیم و صنایع تبدیلی را ایجاد کنیم.
وی تصریح کرد: ما در منطقه سبزوار تولیدات ارزشمندی داریم لازم است که به صورت جدی این مسائل را پیگیری کنیم و قوه مجریه و سایر قوا هم ما را در این زمینه یاری کنند.
مثلا در منطقه روداب ما 2500 نفر شتر داریم. اخیرا بحث تولید مواد آرایشی و بهداشتی از شیر شتر به صورت جدی در ایران مطرح شده امیدواریم بتوانیم از این فرصت در منطقه استفاده کنیم.
وی اظهارکرد: ما در منطقه تولید فولاد داریم و لازم است بتوانیم بحث احیاء و نورد را کامل کنیم.
نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، داورزن، خوشاب و ششتمد در مجلس یازدهم اشاره کرد: ما در منطقه شرکت ارزشمند جمکو را داریم که ساخت الکترو موتورها را پیگیری می کند. اگر با مدیریت خوبی که وجود دارد بتوانیم این شرکت را توسعه دهیم و نیروهای بیشتری را در این شرکت جذب کنیم.
بهروز محبی نجم آبادی ادامه داد: بحث کاوه خودرو را داریم که بالابرهای ماشین و کابل ها و سیم ترمز و کلاژ را در سبزوار تولید می کند. امیدوارم در پروژه جدیدشان که تولید موتورهای DC است تسهیلاتی داده شود و این ها بتوانند ظرفیت خودشان را کامل کنند.
نماینده مجلس یازدهم خبرداد: سبزوار در بحث شیلات پنج هزار تن تولیدات دارد ما صادرات خاویار داشتیم و اگر بتوانیم در این مسیر کار کنیم فرصت های استثنایی و خوبی داریم.
وی افزود: بحث پرورش اسب های مسابقه و اسب های خاصی که در حال حاضر نژاد ترکمنی این اسب ها در منطقه پرورش داده می شود و مورد توجه کشور است نیازمند توجه ویژه است.
محبی نجم آبادی در ادامه گفت : در موارد دانش بنیان سبزوار سه تا مرکز رشد دارد و پردیس علم و فناوری ما که مورد تشویق وزارت علوم هم قرار گرفته اگر بتوانیم آن را رونق دهیم می تواند تبدیلات مهمی را در سبزوار رقم بزند و این زمینه کاملا آماده است .
نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، داورزن، خوشاب و ششتمد در پایان اظهارداشت: ما مواجه با استعدادها و مهارت های فراوان هستیم اما متاسفانه برنامه منسجمی برای این موضوع وجود ندارد.
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: