پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۸۱۰۹
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۷
پیش بینی قیمت مسکن تا سال 1402
برآوردها از بازار مسکن نشان می دهد که این بخش مهم اقتصاد به رکودی 3 ساله فرو خواهد رفت.

به گزارش تحریریه، کاهش شدید در قدرت خرید مردم به دلیل حباب بزرگ شکل گرفته در بازار کالاهای سرمایه ای و به خصوص مسکن باعث شده است تا دوره انتظار برای خرید مسکن به وسیله خانوارهای ایرانی از 30 سال به 70 سال افزایش یابد.

حضور گسترده بانک های خصوصی از دهه 1380 در بازار مستغلات باعث برهم خوردن مزیت های سرمایه گذاری، انحراف بانکها از کارکرد ذاتی و شکل گیری حباب در بازار مسکن شد که با بی نظارتی بانک مرکزی در سالهای اخیر، در سال 1399 به اوج رسید و مسکن را از دسترس اکثر خانوارهای ایرانی خارج کرد.

علیرغم صعود ۵ تا ۶ برابری میانگین قیمت مسکن در سطح کشور؛ درآمد مردم در سه سال گذشته تنها دو برابر شده است که به معنای تضعیف قدرت خرید خاوارهای ایرانی است.

بررسی دوره های زمانی انباشت نقدینگی و تزریق به بازارهای سفته بازانه و سوداگرانه نشان می دهد که بخش مسکن تا سال 1402 به رکود رفته و این سکون و رکود در بخش خانه های لوکس که در سال های اخیر رشد کرده بود بیشتر خواهد شد.

خانوارهایی که نقدینگی خود را در بانک سپرده گذاری کرده و یا از اواخر سال 1399 اقدام به خرید طلا و پس انداز آن در بانک کنند، وضعیت بهتری داشته و در 3 سال بعد با قدرت خرید دو برابری می توانند وارد بازار شوند و به عنوان مثال به جای خرید آپارتمان 50 متری، آپارتمان 100 متری خریداری نمایند.

پایان/

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: