پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۸۱۲۹
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
در اعتراض به بخشنامه پیش دفاع و دفاع دکتری
دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه آزاد درخواست لغو بخشنامه 7 اسفند 98 و متمم آن در تاریخ 21 مهر 99 را از این دانشگاه خواستار شدند.
به گزارش گیتی آنلاین,برخی از دانشجویان مقطع دکتری ورودی قبل از سال 99 دانشگاه آزاد که در مراحل پایانی تحصیلات خود قرار دارند گلایه‌هایی درباره روند رساله‌ دکتری خود داشته و عنوان می‌کنند با توجه به شیوع جهانی کرونا و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان، روند ارسال و پذیرش مقاله‌های دانشجویان مقطع دکتری به کندی پیش می‌رود و این دانشجویان درخواست لغو بخشنامه 7 اسفند 98 و متمم آن در تاریخ 21 مهر 99 را دارند.

یکی از دانشجویان مقطع دکتری می‌گوید: دفاع با چاپ مقاله ISI آن هم اسکوپوس Q1 تا Q2 یا Jcr باید انجام شود و دانشگاه هم صرفاً فارغ‌التحصیلی را با ارائه مقاله ISI ممکن می‌داند؛ در حالی که معمولاً این نشریات پولی هستند و برای چاپ هر مقاله تا 4000 دلار هم از دانشجویان هزینه دریافت می‌کنند. 

وی ادامه داد: همچنین چاپ مقالات در این نشریات معمولاً چند سال زمان می‌برد و در این مدت هر ساله دانشجو باید پیش دفاع کند و شهریه‌های کلان به دانشگاه بپردازند که مخاطرات مالی و روحی برای دانشجویان به همراه دارد؛ در‌حالی‌که ما امید به تقویت پایگاه استنادی جهان اسلام ISC و نشریات داخلی را توسط دانشگاه آزاد داریم. 

این دانشجو عنوان می‌‌کند: طبق این بخشنامه تمام پیش دفاع‌های قبل از ۱۵ آبان لغو شده‌اند و تمام دانشجویانی که پیش دفاع کرده‌اند و حتی فقط یک ترم معافیت شهریه پیش دفاع برایشان لحاظ شده بود، مجدداً باید ثبت نام کنند و شهریه بپردازند و دوباره فقط به فاصله یک ترم پیش دفاع کنند و این در حالی است که این دانشجویان دیگر خدماتی از دانشگاه دریافت نمی‌کنند که هزینه‌ای در این تورم بپردازند تا بتوانند ایرادات خود را در پیش‌دفاع متوجه و برطرف کنند. 

 
جمعی از دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد مقابل سازمان مرکزی تجمع کردند+ تصاویر
 

این گلایه‌ها در حالیست که چند روز قبل هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، شرط چاپ یک مقاله علمی ـ پژوهشی مستخرج از رساله دکتری برای دفاع از پایان نامه را خلاف قانون دانست و آن را ابطال کرد.

این دانشجوی مقطع دکتری معتقد است: دیوان عدالت اداری فقط بر روی دفاع تمرکز کرده است و این در حالی است که چاپ ظاهراً یک مقاله در دانشگاه دولتی و هر دو مقاله دانشگاه آزاد شرط  فارغ التحصیلی دانشگاه‌ها، توسط مسؤولین دانشگاه‌های دولتی و آزاد ممکن است تلقی شود.

وی ادامه داد: بخشنامه دیوان عدالت اداری خوب هست اما کامل نیست. این خوب هست که طبق آن حکم، با پذیرش یک مقاله علمی پژوهشی داخل کشور بتوانیم دفاع کنیم اما دانشگاه آزاد هنوز آن را ابلاغ نکرده و ممکن است به حکم اینکه دانشگاه آزاد مؤسسه‌ای خصوصی است بگویند ما بخشنامه‌های خاص خود را داریم و اصلاً آن را نپذیرند.

این دانشجو افزود: بخشنامه دیوان کامل نیست و شرط دانشگاه آزاد دو مقاله ISI بوده است مدیران پژوهش دانشگاه آزاد گفته‌اند که  حتی در صورت ابلاغ حکم دیوان، شما کماکان باید یک مقاله ISI برای فارغ التحصیلی ارائه کنید. 

جمعی از دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد مقابل سازمان مرکزی تجمع کردند+ تصاویر

همچنین این دانشجویان در نامه‌ای خطاب به رئیس دانشگاه آزاد عنوان کرده‌اند که در مراحل پایانی تحصیل خود هستند و شرایط لازم برای دفاع را دارند و آزمون زبان EPT یکی از مشکلات مهمی است که موجب دغدغه فراوان دانشجویان شده است. 

جمعی از دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد مقابل سازمان مرکزی تجمع کردند+ تصاویر
 

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: