پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۸۱۳۰
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۹
«صبح یلدا» نام قطعه‌ای است که با همکاری مشترک جائو جوئوچون، بانوی نوازنده چینی و تعدادی از نوازندگان ایرانی به مناسبت یلدای سال 1399 منتشر شد و مورد استقبال بسیاری از شنوندگان چینی قرار گرفت. 
اخیراً این قطعه پس از انتشار در پایگاه‌های پخش موسیقی ایران، از سوی مخاطبان ایرانی نیز مورد استقبال گسترده قرار گرفته است.

بخش اول قطعه که با ساز پیپا اجرا شده، در واقع قسمتی از یک قطعه مشهور چینی است که برای پیپا نوشته شده و می‌توان گفت که به عنوان نماد صدای پیپا در چین شناخته می‌شود اما دیگر بخش‌های قطعه «صبح یلدا» به سبک موسیقی ایرانی ساخته شده است.
 جائو جوئوچون، نخستین پژوهشگر هنر موسیقی در چین است که چندین مقاله‌ی دانشگاهی در باره موسیقی ایرانی  منتشر کرده و همچنین سخنرانی‌هایی را نیز برای معرفی موسیقی ایرانی به مخاطب چینی داشته است. «صبح یلدا» اولین همکاری او در ساخت و اجرای یک تلفیقی چینی و ایرانی است.
از نظر او موسیقی ایرانی  بسیار خارق العاده است و دوست دارد که با استفاده از ساز‌های چینی فرهنگ و موسیقی ایرانی را به مردم چین و در عین حال زیبایی‌های موسیقی چینی را به دوستان ایرانی معرفی کند.
به خاطر همه‌گیری کرونا مراحل ضبط اثر در هر دو کشور چین و ایران انجام شد و پس رد و بدل شدن فایل های صوتی، بهرام شهرکی، صدابردار و ناظر ضبط قطعه، تمام هماهنگی های لازم برای تولید آن را به شایستگی انجام داد. 
جائو جوئوچین با سپاسگزاری از پشتیبانی مردم ایران از او فعالیت‌هایش برای معرفی موسیقی ایرانی می‌گوید که یران و چین، دو تمدن باستانی هستند و از همان دوران رابطه‌ای محکم بین این دو کشور  وجود داشته؛ این قطعه نیز نشانه دیگری از دوستی بین دو کشور است.
او با ابراز امیدواری نسبت به ادامه همکاری‌ خود با موسیقیدانان و نوازندگان ایرانی در آینده نزدیک، از انتشار یک قطعه جدید از خود «پیرامون راه ابریشم» خبر می‌دهد.
تبادلات فرهنگی باعث رنگارنگی تمدن‌‌های بشری می‌شود و درعین حال آموختن تمدن‌های گوناگون از یکدیگر موجب غنای تمدن بشر خواهد شد.


نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: