پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۸۲۲۴
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۳
خبر منتشر شده در رسانه های کره جنوبی از معامله پنهان دولت حسن روحانی با این کشور با پول های بلوکه شده حکایت دارد.

به گزارش تحریریه، یک منبع دیپلماتیک در کره جنوبی در گفتگو با خبرگزاری «یونهاپ» اظهار داشته است که تهران از سئول خواسته تا با استفاده از پول‌های بلوکه‌شده در بانک‌های کره جنوبی، ۱ میلیارد دلار تجهیزات پزشکی و درمانی از این کشور خریداری کند.

در این گزارش آمده است، ایران علاوه بر ۱ میلیارد دلار تجهیزات پزشکی مذکور، درخواست استفاده از ۱۰ میلیون دلار یا بیشتر از پول‌های بلوکه شده برای خرید واکسن «کووید۱۹» از طریق برنامه تسهیلاتی «کوواکس» را دارد.

پس از توقیف نفتکش متعلق به کره جنوبی، قرار است "چوی جونگ‌کُن" معاون اول و قائم‌مقام وزیر خارجه کره جنوبی یکشنبه هفته آینده به تهران سفر کند، که مذاکرات برای حل مسئله پول‌های بلوکه‌شده ایران در بانک‌های این کشور خواهد بود.

یونهاپ نوشت، پیش از این «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران تا کنون دو بار به "مون جائه این" همتای کره جنوبی خود نامه نوشته اما به جز حرف و پاسخ، هیچ اقدام عملی از سوی سئول مشاهده نشده است.

ماه گذشته، اتاق بازرگانی ایران رقم این پول که در دو بانک کره جنوبی نگهداری می‌شوند را ۸ میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار اعلام کرده بود. مقام‌های ایران پیشتر گفته‌اند سئول در حرکتی تحقیرآمیز علاوه بر خودداری از آزادسازی این منابع مالی بابت نگهداری آنها پول هم مطالبه کرده است.

اگر مطالب طرح شده توسط رسانه های کره جنوبی صحت داشته باشد، دولت قصد دارد منابع بلوکه شده را صرف فربه کردن مافیای پزشکی کند و تجهیزات پزشکی خریداری نماید.

پیش از این هم رسانه ها خبر داده بودند که از 2.5 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی که به اسم دارو پرداخت شده است، بخش عمده آن صرف واردات تجهیزات پزشکی شده بود که دولت روحانی قصد دارد این روند را گسترده تر هم کند.

پایان/

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: