پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۸۲۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹
ساختمان کنگره آمریکا در تاریخ 6 ژانویه/17 دی ماه، توسط معترضان تصرف شد و در جریان این اعتراضات و بدنبال تشدید رفتار تظاهرات کنندگان، بسیاری از رسانه ها از جمله شبکه تلویزیون مرکزی چین موسوم به «سی جی تی ان» چین مستقر در آمریکا نیز هدف حمله معترضان قرار گرفتند.

«ناتان کینگ» (Nathan King) خبرنگار «سی جی تی ان» و خبرنگاران روزنامه «نیویورک تایمز» آمریکا در صحنه محاصره بی سابقه ساختمان کنگره توسط حامیان ترامپ که در تلاش بودند تا نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا را تغییر دهند، حضور داشتند؛ این خبرنگاران به بیان آنچه در این صحنه مشاهده کردند از جمله حضور نیروهای پلیس و چگونگی واکنش حامیان ترامپ لحظاتی قبل از هجومشان به ساختمان کنگره و اینکه وقوع این حادثه چه نتیجه ای در روزهای پایانی دولت ترامپ دارد، پرداخته اند.

روایت خبرنگاران حاضر در صحنه تظاهرات حامیان افراطی ترامپ در ساختمان کنگره_fororder_1256938278

تصویری از محاصره ساختمان کنگره آمریکا بدنبال هجوم صدها نفر از حامیان افراط گرای ترامپ

روایت خبرنگاران حاضر در صحنه تظاهرات حامیان افراطی ترامپ در ساختمان کنگره_fororder_162003956

این تصویر مربوط به زمانی است که به قانونگذاران صحن کنگره و دستیاران کارمندان و روزنامه نگاران اعلام شد که از گاز اشک آور استفاده می شود بنابراین این افراد، از کلاه اضطراری برای مواقع انتشار گاز اشک آور که زیر صندلی هایشان قرار داشت، استفاده کردند.

«ارین شاف» خبرنگار روزنامه «نیویورک تایمز» به توصیف چگونگی فریاد معترضان و سر و صدایی که آنها هنگام ورود به ساختمان کنگره به راه انداخته بودند، پرداخت؛ او می گوید دو الی سه نفر که لباس مشکی به تن داشتند، اطراف او قرار گرفتند و از او پرسیدند که برای چه کسی کار می کند؛ شاف می گوید: (آنها) کارت خبرنگاری من را گرفتند و وقتی روی کارت من دیدند که نوشته شده است برای نیویورک تایمز کار می کنم، واقعا عصبانی شدند.

این خبرنگار آمریکایی در ادامه می گوید: آنها مرا به زمین انداختند و تلاش کردند تا دوربین من را بگیرند؛ من تا آنجایی که می توانستم، بلند شروع به فریاد زدن و درخواست کمک کردم ولی هیچ کس به کمکم نیامد؛ مردم فقط تماشا می کردند؛ در این جا بود که فکر کردم کشته می شوم و هیچ کس نمی تواند جلوی آنها را بگیرد.

«شاف» در ادامه توصیف آنچه به وی در صحنه تظاهرات در ساختمان کنگره آمریکا گذشت، گفت: آنها یکی از دوربین هایم را از من گرفتند و لنز دوربین دیگرم را شکستند و فرار کردند.

خبرنگار نیویورک تایمز می گوید که از شورشیان عکس گرفته است اما درست در شرایطی که پلیس از گاز اشک آور و اسپری فلفل برای متفرق کردن جمعیت معترض استفاده کرده بود.

شاف می گوید: در آن لحظه به افسران پلیس نزدیک شدم و به آنها گفتم که من عکاس خبرنگار هستم و کارت خبرنگاری ام را دزدیده اند اما آنها حرف من را باور نکردند و اسلحه خود را در آوردند و به سمت من گرفتند و فریاد زدند که دست ها و زانوهایم را روی زمین قرار بدهم؛ همین که روی زمین نشستم، دو عکاس خبرنگار دیگر نیز به سالن آمدند و شروع به فریاد زدن کردند و گفتند «او روزنامه نگار است».

خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز گفت که در این جا بود که افسران پلیس حرف او را باور کردند و به روزنامه نگاران کمک کردند تا در جایی امن قرار بگیرند اما در عین حال به آنها هشدار دادند که به دلایل امنیتی، محل را ترک نکنند.

روایت خبرنگاران حاضر در صحنه تظاهرات حامیان افراطی ترامپ در ساختمان کنگره_fororder_1495143498

روایت خبرنگاران حاضر در صحنه تظاهرات حامیان افراطی ترامپ در ساختمان کنگره_fororder_1717966659

تصویری از طرفداران ترامپ که توسط او تشویق شدند تا درست هنگام برگزاری نشست مشترک مجلس سنا و نمایندگان کنگره به منظور شمارش رسمی نتایج انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا، به سمت ساختمان کنگره هجوم ببرند.

«نیکولاس فاندوس» (Nicholas Fandos) خبرنگار روزنامه «نیویورک تایمز» به توصیف صحن سنا که زیر جایگاه خبرنگاران قرار داشت و فاندوس نیز در آنجا حضور داشت، پرداخت؛ این خبرنگار به توضیح چگونگی عجله بدون توضیح «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا برای خروج از ساختمان کنگره پرداخته است.

فاندوس می گوید: یک افسر پلیس فریاد می زد که «ما در شرایط اضطراری هستیم»؛ افسران و دربانان با عجله درهای چوبی بزرگ را محکم به هم می زدند و قفل می کردند؛ آنها وحشت زده بودند و از سناتورها می خواستند تا از در فاصله بگیرند.

این خبرنگار آمریکایی در ادامه توصیف خود از صحنه تظاهرات در کنگره گفت: سناتور «میت رامنی» جمهوریخواه ایالت «یوتا» با حالت خشم دست هایش را تکان می داد و خطاب به همکاران جمهوریخواه خود که پیروزی «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا را به چالش کشیده بودند، فریاد می زد: «این نتیجه کار شماست»!

فاندوس لپ تاپ خود را در دست گرفت و به سمت محل استقرار مطبوعات رفت؛ در آنجا یک افسر پلیس مشغول نگهبانی از دری بود که به سمت مرکز بازدید ساختمان کنگره منتهی می شد؛ این مرکز که بعد از وقوع حادثه 11 سپتامبر 2001 میلادی به عنوان نوعی سنگر زیرزمینی ساخته شده است نیز توسط معترضان اشغال شد.

خبرنگار نیویورک تایمز می گوید که سناتور «میچ مک کانل» رهبر اکثریت حزب جمهوریخواه نیز توسط محافظ خود هدایت می شد.

روایت خبرنگاران حاضر در صحنه تظاهرات حامیان افراطی ترامپ در ساختمان کنگره_fororder_1765273621

این خبرنگار آمریکایی می گوید که هنگام رفتن به لابی رئیس کنگره، با صحنه ای از یک دیوانه خانه روبرو شده است؛ بر اساس اظهارات وی، در این جا بود که نیمکت ها واژگون و نوشیدنی های غیر الکلی روی زمین ریخته شده بودند.

فاندوس گفت که در طبقه اول یک مشت سرنگ و یک دستگاه دفیبریلاتور پیدا کرده است که معلوم نبود چه کسی از آنها استفاده کرده بود.

در جریان تظاهرات اخیر توسط حامیان ترامپ و هجوم آنها به ساختمان کنگره، چهار نفر به همراه یک افسر پلیس کشته شدند؛ در این تظاهرات به خبرنگاران حمله شد و تجهیزات رسانه ای آنها تخریب گردید.

این تظاهرات با انتقادات زیاد داخلی و خارجی علیه شخص ترامپ که طرفدارانش را تحریک به برگزاری تظاهرات کرده بود، همراه شد.

در حال حاضر نیز زمزمه هایی از احتمال استیضاح ترامپ و درخواست کناره گیری او از ریاست کاخ سفید زودتر از تاریخ 20 ژانویه که زمان تحویل دولت به بایدن است، به گوش می رسد.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: