پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۸۲۹۱
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۵
عبدالرضا رحمانی فضلی در ابلاغیه‌ای به ارسلان زارع، استاندار گیلان با تجمیع روستای دوباج و ناحیه دباج از توابع دهستان زیبا‌کنار بخش لشت نشاء شهرستان رشت و تبدیل به روستای دواج موافقت کرد.
به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی گیتی آنلاین لشت نشاء (استان گیلان) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، در ابلاغیه دکتر رحمانی فضلی، وزیر کشور به استاندار گیلان آمده است: در اجرای ماده ۱ قانون اصلاح موادی از قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری و با توجه به مطالعات کارشناسی با پیشنهاد آن استانداری با تجمیع روستاهای دوباج و درباج از توابع دهستان علی آباد زیباکنار بخش لشت‌نشاء شهرستان رشت و تبدیل به روستای دواج موافقت می‌شود.

گیتی‌آنلاین اضافه می‌سازد هیئت وزیران  در جلسه ۱۳۹۹/۱۰/۱۰ به پیشنهاد شماره ۵۱۳۴۱، مورخ ۱۳۹۸/۳/۱۸ وزارت کشور و به استناد ماده ۱۳ قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری - مصوب ۱۳۶۲ چنین تصویب کرد:

"روستاهای دوباج و درباج دهستان علی‌آباد زیباکنار بخش لشت‌نشاء شهرستان رشت استان گیلان، پس از ادغام با یکدیگر، به یک روستا تبدیل و به عنوان روستای دواج نامگذاری می‌شود. معاون اول رئیس جمهور - اسحاق جهانگیری"

بر اساس اطلاعات دریافتی، ناحیه درباج (دباج/دواج) برخلاف روستای دوباج (دوواج) تا اوایل انقلاب هم متعلق به خشکبیجار بوده که بعدها به لشت‌نشاء ملحق شد اما سالیان متمادی، با توجه به سوابق موجود، از تخصیص اعتبارات لازم در قالب ارزش افزوده بهره‌مند نمی‌شد و این در حالی بود که این اعتبارات از سوی دولت صرفا به روستای دوباج که از تعداد خانوار کمتری نیز برخوردار بود، اختصاص می‌یافت و در واقع با همین میزان اعتبار تخصیصی می‌بایستی به رشد و ارتقاء و رفع مشکلات هر دو ناحیه اقدام می‌شد. اما با ادغام این دو ناحیه در قالب یک روستای کاملا واحد اساسا مشکل اعتبار مربوط به ارزش افزوده برطرف شده عمل تخصیص توسط دولت بر اساس تمامی خانوار موجود که پیش از این به صورت منفک مد نظر قرار می‌گرفتند، انجام می‌پذیرد.

گفتنی است در کتابی تحت عنوان "نامکاوی محلات و روستاهای سرزمین لشت‌نشاء" به قلم سید حنان میرهاشمی، عضو شورای اسلامی شهر لشت‌نشاء در ادوار چهارم و پنجم در خصوص منطقه "دواج" چنین قید شده است: "اين روستا هم «دواج» و هم «دوباج» خوانده مي‌شـود. عباسـي (۱۳۷۸ : ۳۰) عنوان مي‌دارد كه «نام دوباج از امير دوباج لشت‌نشايي گرفته شده است كه پس از قيام خونين و در دست گرفتن حكومـت شـرق گـيلان بـا يـورش حكومت صفويان و خوانين غرب گيلان به قتل رسيده است. دوباج زمانی به دو قسمت دوباج (غربي) و دوبـاج (شـرقي) تقـسيم شـده بـود كـه بخـش غربي به خشكبيجار تعلق گرفت، اما چنـدي بعـد دوبـاج بـه صـورت واحـد درآمد و به لشت‌نشاء تعلق گرفت». دادرس و كوچكي‌زاد (۱۳۹۳ : ۷۵ و ۲۸۶) دوباج را «آبـادي برگرفتـه از نام امير دوباج حاكم وقت در منطقه لشت‌نشاء» مي‌دانند".

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: