پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۸۲۹۹
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹
اگرچه چین بزرگ ترین انتشار دهنده گازهای گلخانه ای در جهان محسوب می شود اما در عین حال از نظر میزان تولید انرژی های تجدیدپذیر در جایگاه برتر دنیا قرار دارد؛ این کشور بودجه خود برای حفاظت های زیست محیطی را به میزان حدود 1.2 درصد از تولید ناخالص داخلی اش افزایش داده که این رقم با سطح کشورهای اروپای غربی قابل قیاس است.

آیا چین روز به روز در حال سازگاری هر چه بیشتر با محیط زیست است؟

اقتصاد چین در طول 40 سال گذشته رشد سریعی را تجربه کرده و سرانه تولید ناخالص داخلی این کشور بیش از 40 برابر شده است؛ امروزه چین از نظر میزان تولید ناخالص داخلی به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان و از دیدگاه برابری قدرت خرید به عنوان بزرگ ترین اقتصاد دنیا تلقی می شود.

از همه مهم تر این است که چین با موفقیت توانسته است مزایای اقتصادی را به مزیت های اجتماعی تبدیل کند؛ در حال حاضر بیش از 700 میلیون نفر از مردم این کشور از فقر مطلق شدید پیدا کرده اند و پروسه 9 ساله آموزش های الزامی در سراسر این کشور اجرایی شده است.

در همین بازه زمانی، میزان امید به زندگی در بدو تولد در چین به طرز چشمگیری رشد داشته و نرخ مرگ و میر کودکان زیر 5 سال نیز به طرز قابل توجهی با روندی کاهشی همراه بوده است.

با این وجود، رشد سریع اقتصاد چین بار قابل توجهی را بر دوش منابع طبیعی این کشور تحمیل کرده است؛ حدود یک پنجم منابع زمینی چین در حال حاضر آلوده و حدود 40 درصد از زمین ها در این کشور تخریب شده اند؛ استفاده بیش از اندازه از منابع آب در چین، کمبود آب های زیرزمینی را در پی داشته و در عین حال، چین به بزرگ ترین ساطع کننده گازهای گلخانه ای در دنیا تبدیل شده است.

مقامات چین از هزینه های زیست محیطی رشد اقتصادی سریع خود مطلع اند و در طول سال های اخیر، اقداماتی را در مسیر ارتقاء توسعه اقتصادی پایدار اتخاذ کرده اند.

حقیقت این است که دولت چین جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی را به عنوان یکی از سه چالش بزرگ پیش روی خود فهرست بندی کرده است؛ سیزدهمین برنامه توسعه 5 ساله چین ( 2016 تا 2020 ) شامل اقداماتی بود از جمله: تحقق اهداف الزام آور در مسیر تعیین پارامترهای کلیدی زیست محیطی، از مصرف انرژی تا انتشار کربن، از کیفیت هوا تا پوشش های جنگلی.

باید در نظر داشت که مقامات چین همواره سرمایه گذاری در بخش حفاظت های زیست محیطی و تکنولوژی سبز را افزایش داده و به جایگاه برتر جهان از نظر میزان تولید انرژی های تجدیدپذیر دست پیدا کرده اند.

نتیجه اینکه، چندین شاخص زیست محیطی در چین با بهبود چشمگیری همراه بوده اند؛ بر اساس آمار رسمی منتشر شده، از سال 2013 تا 2016 میلادی، میانگین غلظت PM2.5 (ذرات معلق ریزی که اندازه آنها کمتر از 2.5 میکرومتر یا میکرون است و یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا محسوب می شوند) در شهرهایی که استانداردهای جدید کیفیت هوا را اجرا کرده اند، با کاهش 31 درصدی همراه بوده است.

چین در سال 2017 میلادی، و 3 سال زودتر از برنامه ریزی های انجام شده، توانست به هدف حداکثر نهایی کاهش کثرت کربن تا سال 2020 میلادی، به میزان 40 الی 45 درصد دست یابد؛ علاوه بر این، پوشش جنگلی در این کشور در طول 10 سال با افزایش 21 میلیون هکتاری همراه بوده است.

با این وجود، همچنان چالش هایی وجود دارد؛‌ اگرچه چین توانسته است به پیشرفت چشمگیری در مسیر حفاظت های زیست محیطی دست یابد اما همچنان انجام تلاش های بلند مدت، سرمایه گذاری های عظیم و پایبندی مسئولان این کشور به تعهدات سیاسی خود در مسیر تغییر از رشد سریع اقتصادی به سمت توسعه پایدار و با کیفیت، ضروری است.

کیفیت هوای چین در طول سال های اخیر بهبود داشته است اما میزان آلودگی هوا در این کشور همچنان یکی از چهار عامل اصل مرگ و میر در چین محسوب می شود؛ بر اساس داده های رسمی، هزینه های اقتصادی ناشی از مرگ های زودرس در چین حدودا معادل 7 درصد از هزینه های پزشکی ملی و معادل 8.6 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است.

آودگی آب های زیرزمینی نیز یکی دیگر از مسائل چالشی در چین محسوب می شود که تاثیراتی منفی بر استفاده از آب مناطق مسکونی و تولیدات کشاورزی دارد؛ در عین حال، پاکسازی و دفع خاک های آلوده در چین نیز با هزینه های سنگینی روبروست.

از طرف دیگر، به دلیل رشد تقاضای انرژی در چین، آغاز کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن در این کشور چندین سال طول خواهد کشید.

چین در مسیر درست توسعه سبز قرار دارد اما تلاش های بیشتری از سوی مقامات این کشور نیاز است؛ این کشور باید میزان سرمایه گذاری های خود در کنترل آلودگی و حفاظت های زیست محیطی را افزایش دهد؛ بر اساس آمار منتشر شده از سوی بانک جهانی، هزینه سالانه مربوط به حفاظت های زیست محیطی در چین تقریبا معادل 130 میلیارد دلار برآورد شده است.

پیش بینی می شود که دولت چین تا سال 2030 میلادی، به بودجه ای معادل 350 میلیارد دلار برای تامین بودجه اقدامات سالانه توسعه سبز خود نیاز داشته باشد.

این میزان سرمایه گذاری چشمگیر است ولی نرخ پیش بینی شده مربوط به بازدهی آن، این میزان هزینه را توجیه می کند.

چین باید در مسیر انتشار اطلاعات محیط زیستی نیز تلاش بیشتری داشته باشد چرا که دسترسی به داده های معتبر در ارتباط با منابع، تاثیرات و هزینه های آلودگی ها و تخریب محیط زیست، پیش شرط تصمیم گیری های صحیح محسوب می شود؛ از طرف دیگر، ابزارهای سیاست گذاری های زیست محیطی چین نیز باید متنوع شوند.

دولت چین به توسعه پایدار و سبز و سازگار با محیط زیست جدا متعهد است و این تعهد باید ادامه دار باشد و به تعیین اهداف آرمان گرایانه ختم شود.

همزمان با اثبات کارآمدی تلاش چین در مسیر فقرزدایی، آینده نگری در مسیر حفاظت از محیط زیست نیز با نتایج مثمر ثمری در این کشور همراه خواهد بود.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: