پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۸۳۰۸
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۷
مدیر آزمایشگاه بالینی مرکز تحقیقات انستیتو پاستور: تکنولوژی چینی ها در تولید واکسن کرونا برای ما شناخته شده است، خیالمان راحت است و نگرانی از واردات آن نداریم.

آمیتیس رمضانی، مدیر آزمایشگاه بالینی مرکز تحقیقات انستیتو پاستور و دبیر انجمن بیماری های عفونی کشور معتقد است که چین موفقیت چشمگیری در تولید واکسن داشته و می توان از تجارب این کشور استفاده کرد.

او در توضیح واکسن چینی می گوید: کشور چین دو نوع واکسن تولید کرده است. واکسن اول اکتیویتت است به این معنا که که ویروس را در مرحله اول کشت می کنند و در مرحله بعد آن را با مواد شیمیایی غیرفعال می کنند که روشی است که سال های سال با این تکنولوژی آشنایی داریم و روشی است که به قول معروف جواب خود را پس داده است و در واقع ما با این روش تولید واکسن آشنا هستیم و هر دو نوع واکسن چینی با این روش تولید می شود.

مدیر آزمایشگاه بالینی مرکز تحقیقات انستیتو پاستور با تاکید بر اینکه بسیاری از واکسن ها مجوزهای اضطراری گرفته اند و وارد بازار شده اند، ادامه می دهد: اگر این واکسن ها از تکنولوژی های قبلی که با آن آشنا هستیم ساخته شده باشند خیالمان راحت است و نگرانی از واردات آن نخواهیم داشت اما واکسن هایی مانند فایزر که تکنولوژی جدید دارند و برای ما نا آشنا هستند و اولین باری است که از آن استفاده شده و از عوارض آن مطلع نیستیم، ریسک بالایی دارند زیرا نمی دانیم که این واکسن ها آیا در 7 یا 8 سال آینده عوارضی برای افراد دارد یا نه.

رمضانی تصریح کرد: نکته ای که برای خرید یک واکسن تا تولید آن در کشور اهمیت دارد، عوارض جانبی واکسن، افزایش ایمنی بدن و عوارض طولانی مدت   آن است که واکسن های چینی با توجه به تکنولوژی ای که برای تولید آن استفاده شده، سیستم ایمنی را تحریک می کنند تا پاسخ بهتری در برابر ویروس بدهد و از این جهت برای ما قابل قبول است.

وی ادامه می دهد: واکسن فایزر از تکنولوژی جدیدی ساخته شده است که برای ما ناآشنا است و حتی تولید کنندگان آن نمی دانند که تا چند سال آینده این واکسن ها چه عارضه ای به همراه خواهد داشت. به همین دلیل عقلانی تر این است که از واکسنی استفاده شود که سیستم تولید آن برای ما آشنا باشد. از سوی دیگر نتایجی که در حال حاضر واکسن فایزر از خود نشان داده آنقدرها نیز قابل قبول نبوده و شاهد مرگ های ناگهانی وعوارض جانبی برای انسان های زیادی بوده ایم.

دبیر انجمن بیماری های عفونی کشور همچنین تاکید می کند که نکته دیگری که در مورد نکات مثبت واکسن چینی می توان گفت این است که این واکسن ها نیاز به حمل و نقل ویژه ای ندارد این در حالی است که واکسن های فایزر باید در دمای زیر 70 درجه سانتی گراد نگهداری شود و شاید بتوان آن را تحت تدابیری تا پایتخت رساند اما بسیاری از شهرهای کشور ما در موقعیت جغرافیایی گرم و خشک قرار دارند و عملا انتقال این واکسن به این شهرها عملی نیست. این در حالی است که واکسن چینی این مشکلات را ندارد و حمل و نقل آن آسانتر است.  

 

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: