پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۸۳۸۶
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷
مطالعه موردی؛حمله به کنگره آمریکا و قتل جورج فلوید
آن شهر درخشان روی تپه، دیگر مثل سابق آنچنان که می بود، نیست.


(The Shining City in the Hill is not as Shining as yet use to be )

پژوهشگر: عبدالله یعقوبی[1] - سمیع الله رحیمی[2]

 واژه کسری دموکراتیک یا نقصان دموکراتیک برای اولین بار در سال 1979 توسط اندیشمند بریتانیایی، دیوید مارکاند، به کار گرفته شد.در لغت نامه آکسفورد برای توضیح واژه مذبور چنین آمده : کسری دموکراتیک به تصور وجود نارسایی در عملکرد واقعی ترتیبات سیاسی خاص در مقایسه با معیار های نظری مربوط، شاره دارد. در این رابطه بسیاری ها استدلال می کنند که تنها می توان نظام های سیاسی مردم سالارانه را در داخل ملت-دولتها و نه در بین آنها برقرار نمود. از این نظر، مردم سالاری وابسته به وجود یک نظام سیاسی پیشادموکراتیک می باشد، هویتی که به سادگی از گذشته انتقال داده شده و امری طبیعی به شمار می رود.برعکس، برخی دیگر اعتقاد دارند که در چارچوب سریع جهانی شدن، جوامع زمانی دارای حاکمیت مردم سالارانه خواهند بود که فرایند های سیاسی ملی آنان مکمل فرایند های سیاسی فراملی باشد. کسری دموکراتیک ( نقصان دموکراتیک ) زمانی رخ می دهد که سازمان ها یا موسسات به ظاهر دموکراتیک ( به ویژه دولت ها ) در اجرای اصول یا دموکراسی در عملکرد های خود یا ترتیبات سیستمی خود کوتاهی می کنند. جایی که نمایندگی و پیوند پارلمانی به طور گسترده مورد بحث قرار می گیرد.

ایالات متحده آمریکا بعد از ترک سیاست انزواگرایی همیشه خود را نماینده و پاسدار آزادی و دموکراسی در سراسر جهان مطرح کرده و برای تامین این هدف خود، مسولیت های در تمامی نقاط جهان برای خود تعیین نموده است. اما ما در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ شاهد وقوع تحولات و چالش های  هستیم که با سازوکار ها و معیار های تعریف شده در نظام سیاسی آمریکا مطابقت نداشته و یک نوع نارسایی در عملکرد واقعی سیاسی نظام سیاسی آمریکا را نشان می دهد.حوادث چون «تظاهرات مردم آمریکا به دلیل مرگ جورج فلوید»، « اعتراض دونالد ترامپ به نتایج انتخابات » و «حمله هواداران ترامپ به کنگره ملی آمریکا» نشان دهنده گسترش نقصان دموکراتیک در نظام سیاسی امریکا است.

نظام سیاسی آمریکا و چالش کسری دموکراتیک- Democratic Deficit

الف – تظاهرات مردم علیه قتل یک سیاه پوست: به قتل رسیدن جورج فلوید سیاهپوست افریقایی-امریکایی بدست پولیس سفیدپوست در امریکا، آتش خشم مردم سیاهپوست افریقایی-امریکایی جرقه زد که تبدیل به یک موج شعله آتش خشم مردمی سایر اقلیت های نژادی و سفیدپوستان ضدسیاست های حزب سفیدپوستان تحت پوشش دونالد ترامپ، در اعتراض به قتل بی رحمانه جورج فلوید سیاه پوست بدست پولیس سفید پوست، گردید که مردم 75 شهر آمریکا را بر ضد حکومت ترامپ به حرکت درآورد. اعترضات جورج فلوید مجموعه ای از اعتراضات بود که در برابر رفتار بی رحمانه ای یک پولیس سفید پوست آغاز گردید. با قتل جورج فلوید آشوب ها،ناآرامی ها و اعتراضات مدنی در داخل و خارج از آمریکا گسترش یافت و با محکومت های جهانی مواجه شد.آمریکا مهد ارزش های دموکراتیک که در آن افراد از برابری در مقابل قانون، مشارکت در تصمیم گیری ها، درجه والای از انواع آزادی ها، حقوق شهروندی و حق شرکت در تظاهرات برای کسب خواسته های مشروع و یا اعتراف در برابر رویه های خلاف قانون حکومت، برخوردار هستند. اساساً در نظام های دموکراتیک اقدامات دولت زمانی مشروعیت پیدا می کند که از رضایت اکثریت مردم برخوردار بوده و مردم از اقدامات دولت حمایت کنند. هرگاه حکومت اقدام را انجام دهد که باعث اعتراض و نارضایتی مردم گردد، نشانده این است که حکومت از چارچوب یا ترتیبات قانونی که برای خودش تعریف نموده و براساس آن مشروعیت خود را کسب نموده، را زیرپا زده و دچار نقصان دموکراتیک و نارسایی در عملکرد اولیه خود شده است. سرکوب، مخالفت، استفاده از گاز اشک آور، توقیف و استفاده از نیروی ویژه برای خاموش نموده اعتراضات مردمی در آمریکا نشاندهنده این است که نظام سیاسی آمریکا دیگر دموکراتیک نیست و از عملکرد واقعی خود دوره شده به طرف کسری دموکراتیک روان است. ترامپ، «تظاهرت» را غارتگری نامید. او گفت که: «وقتی غارت آغاز شود، تیراندازی شروع می شود»:

فرانسیس فوکویاما[3]، در توییت خود از سیاست های دونالد ترامپ انتقاد نموده و آنرا مانند هیولای میداند که همه از آن می ترسد:                                                                                  

تبعیض نژادی یکی دیگر از مقوله های کسری دموکراتیک است که با قتل جورج فلوید اتفاق افتاد. هرچند ادعا می شود که یک نوع تبعیض تژادی سیستماتیک در نظام سیاسی ایالات متحده وجود دارد. کشور های که خود را نظام مردم سالار و دموکراتیک معرفی می کنند و براساس آن سازوکار ها و ترتیبات سیاسی خود را می چینند، به اصل تبعیض نژادی به عنوان یکی از مهم ترین اصل های مردم سالاری نگریسته بهروز رخداد های تشدید کننده تبعیض میان مردم باشد، جلوگیری می کند.

ب – حمله هواداران ترامپ به کنگره ملی ایالات متحده :در پنجم و ششم ژانویه 2021، هواداران دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، در واشینگتن،دی.سی تجمع کردند تا به نتایج انتخابات ریاست جمهوری 2020 اعتراض کرده و به درخواست ترامپ از معاون رئیس جمهور مایک پنس[4] و کنگره برای رد کردن پیروزی رئس جمهور منتخب جوبایدن حمایت کنند.در این اعتراضات بیش از ده ها نفر بازداشت  و یک افسر پلیس و چهار متعرض کشته شده اند. ترامپ از برنامه‌هایی برای تجمع در آستانه این رویداد برای ادامه اعتراض به اعتبار نتایج انتخابات چندین ایالت خبر داد. در تاریخ ۱۸ دسامبر، ترامپ اعلام کرد «اعتراض بزرگ در واشینگتن، دی.سی. در تاریخ ۶ ژانویه. آنجا باشید، وحشی خواهد بود»:

حمله به کنگره ملی آمریکا، ضربه شدید به اعتبار آمریکا و نقش بین المللی آمریکا برای دفاع و پاسداری از دموکراسی و آزادی وارد نمود. در طول تاریخ انتخابات ایالات متحده، برای سایر کشور های دموکراتیک الگو و نمونه محسوب می شد؛ و در این راستا آمریکا همواره خود را با یک نگاه مغرورانه نسبت به دیگران تعریف می کرد. اما حمله به کنگره ملی آمریکا که نماد از آزادی و دموکراسی را نه تنها میان ایالت های آمریکا بلکه به سایر ملت- دولت ها و دولت-ملت ها نشان میداد، شکاف عمیقی را میان تاریخ آمریکا و اعتبار آمریکا وارد کرد. این حادثه به صراحت نشان داد که نظام سیاسی و ترتیبات سازمانی تعریف شده در قوانین آمریکا، از روند عادی خود خارج شده و خلاف آنچه در نظام سیاسی آمریکا تعریف شده حرکت می کند. این کسری دموکراتیک در نظام سیاسی آمریکا، توسط سایر کشورهای دموکراتیک، سیاستمداران و افراد دانشگاهی مورد تائید قرار گرفته و آنها این رخداد را مرگ اعتبار دموکراسی در آمریکا تعریف کردند. با نگاه به بحران ها و چالش های داخلی آمریکا به نظر می رسد که مشکلات و کسری سازمانی در ایالات متحده، در حال رشد و عمیق تر شدن است. با افزایش نقصان دموکراتیک و ضعیف در عملکرد واقعی سیستم سازمانی ایالات متحده، اعتبار آزادی و میزان استثناء گرایی ایالات متحده رو به افول می رود. ایالات متحده برای فایق آمدن در برابر چالش ها و مشکلات فراروی سیستم سازمانی خود، باید عملکرد خود را با معیار های تعریف شده در چارچوب نظام سیاسی و نهاد های داخلی خود هم جهت نموده و مطابق به آن خود را تعریف کند. بحث های مطرح شده در باره کسری دموکراتیک در داخل نظام سیاسی آمریکا، آشکار کننده مشکلات و چالش های سیاسی ریشه دار در نظام سیاسی آمریکا است. بحران های اخیر در ایالات متحده، در تضاد با عملکرد واقعی ترتیبات سیاسی در نظام سیاسی و قانون اساسی ایالات متحده است که بیان کننده ریشه های عمیق از وجود نقصان دموکراتیک در داخل سیستم تعریف شده نظام سیاسی ایالات متحده است. مطالعه دلایل کسری دموکراتیک می تواند پیچیده گی های حقوق و آزادی های مردم را در چارچوب تعریف شده نظام سیاسی و قانون اساسی ایالات متحده، روشن نماید.[1]  عبدالله یعقوبی دانش آموخته ای کارشناسی ارشد علوم سیاسی

[2]  سمیع الله رحیمی دانشجوی کارشناسی ارشد روابط بین الملل

[3] Francis Fukuyama

[4] Michael Richard Mike Pence

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: