پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۸۴۲۴
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
سال 2020 سال سخت شیوع ویروس جدید کرونا بود و سراسر دنیا در فشار مبارزه با بیماری ناشی از آن قرار گرفت. در آغاز سال 2021 کرونا همچنان قربانی می گیرد.
برخی کشورها با اقدامات سخت پیشگیری و کنترل تا حدودی ویروس را از پای در آوردند، اما ایمنی کامل هنوز حاصل نشده است. بنابراین آن ها که از امکانات علمی و تکنولوژی برتری برخوردارند همزمان به کارهای پژوهشی و تولید واکسن نیز پرداختند. چین به عنوان کشوری که زودتر از سایر کشورها توانست با تدابیر پیشگیرانه خود را از مراحل سخت و مرگ زای بیماری نجات دهد، جزو کشورهاییست که اولین واکسن ها با کارآزمایی های بالینی موفق را تولید کرده است.

کشورهای دنیا به دنبال دریافت واکسن ایمن_fororder_7dd98d1001e93901ecc43ee619a793e034d196f3

این درحالیست که پذیرش واکسن و اطمینان از آن هنوز دغدغه مردم برخی از کشورها است، چرا که اخبار منتشر شده از عوارض برخی واکسن ها سبب نگرانی آن ها می شود. در این میان برخی از کشورها که جان مردم در اولویت سیاست رهبریشان قرار ندارد، تنها برای سیاه نمایی شروع به تخریب تاثیرات واکسن یک کشور، به طور مشخص واکسن چین می کنند، حتی اگر مصرف کننده واکسن های خارجی خبر از عوارض جانبی ناشی از تزریق واکسن کشوری غیر از چین را بدهند.  به طور مثال، آژانس داروی نروژ در تاریخ 15 ژانویه با انتشار گزارشی افشا کرد که 23 نفر از بیماران این کشور مدت زمان کوتاهی بعد از دریافت واکسن کرونا تولید شرکت آمریکایی «فایزر» و شرکت آلمانی «بایو ان تک» فوت کرده اند؛ این در حالیست که برخی رسانه های غربی با اتخاذ رویکردی کاملا متضاد، با ذره بین به دنبال کشف داده های نامطلوب مربوط به واکسن های کرونا تولید چین و گزارش آن هستند!

در حالی که نتایج داده های بالینی به دست آمده از واکسن شرکت «سینوواک» چین در برزیل کم تر از حد انتظار بوده است. حقیقت این است که عملکرد خوب واکسن های کرونا چین و ایمنی و کارآمدی آن ها امری ثابت شده است به طوری که استفاده از این واکسن ها در بسیاری از کشورها و مناطق در سراسر جهان مجوز و تاییدیه گرفته و بسیاری از مناطق و کشورهای دیگر نیز با چین توافق خرید واکسن امضا کرده اند.

راهیابی واکسن شرکت سینوفارم چین به بازار سی ام دسامبر سال 2020 اعلام شد. پیش  از این چین، امارات متحده عربی، بحرین، مصر و اردن استفاده اضطراری از واکسن کرونا تولید شرکت سینوفارم را تصویب کرده بودند. اکنون رهبران و سران بیش از ده کشور واکسن کرونا تولید شرکت سینوفارم چین را تزریق کردند. همچنین تا کنون، بیش از 50 کشور خواستار خرید واکسن چین شده اند.

واکسیناسیون کرونا با استفاده از واکسن شرکت سینوفارم در میان جمعیت کلیدی در مناطق مختلف چین آغاز شده و بیش از یک میلیون نفر در پکن و نزدیک به این رقم در شهر شانگهای واکسن کرونا دریافت کرده اند و تا کنون بیش از ده میلیون دوز واکسیناسیون انجام شده که هیچ گزارشی از واکنش منفی شدید نسبت به آن اعلام نشده است. 

در حال حاضر شرکت سینوفارم در شهرهای پکن و ووهان دو کارگاه تولید واکسن کرونا ایجاد کرده و با بررسی و تایید نهادهای مربوط شروع به تولید گسترده کرده است. تا پایان سال 2020 نزدیک به 100 میلیون دوز واکسن تولید شد و پیش بینی می شود که ظرفیت تولید امسال به 1 میلیارد دوز برسد. اکنون برای برآوردن نیازها، این شرکت قصد دارد ظرفیت تولید را افزایش دهد.

همزمان نیز تقاضای دریافت واکسن چین و مهر تایید بر آن از سوی بسیاری کشورها صورت می گیرد.

اداره نظارت و مدیریت دارو پاکستان روز یک شنبه 18 ژانویه با انتشار اطلاعیه ای از صدور مجوز برای استفاده از دو واکسن کرونا را صادر کرد و آن را مورد تایید امنیتی و اثربخشی قرار داد. در تاریخ 14 ژانویه نیز «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه با واکسن غیرفعال تولیدی شرکت «سینوواک» چین در آنکارا واکسینه شد؛ پخش زنده تلویزیونی واکسیناسیون «جوکو ویدودو» رئیس جمهور اندونزی با واکسن سینوواک چین هم در تاریخ 13 ژانویه منتشر شد؛ سران کشورهای امارات متحده عربی،‌ مصر، صربستان،‌ اردن و سایر کشورها نیز در واکسینه شدن با واکسن های کرونای تولید شده در چین پیشگام بوده اند.

تردیدی نیست که واکسن های کرونا تولید چین نقشی مهم در مسیر مقابله جهان با همه گیری کرونا دارند، واکسن های کرونا تولید شده در چین با موفقیت وارد بازار شده و کارآمدی آن ها به جهانیان ثابت شده است.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: