پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۸۴۵۸
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱
کارشناس امور فرهنگی :
گفت و گو با سحر ماسوری کارشناس امور فرهنگی در مورد علل و عوامل سرقت و راه های برون رفت از این پدیده شوم و ناهنجار فرهنگی _ اجتماعی در جامعه
‍  به گزارش گیتی آنلاین ؛ سحر ماسوری در گفت و گوی اختصاصی با "چی دا " فقر مادی را مهمترین عامل سرقت برشمرد و گفت: فردی که دچار مشکلات اقتصادی است احساس حقارت کرده و از جامعه طلبکار می شود؛ چون جامعه را مسئول فقر خود می داند نوعی احساس انتقام در او پرورش می یابد و دست به سرقت می زند .

وی یادآور شد: شهرها در حال گسترش بی رویه بوده و حاشیه نشینی در شهرها و مهاجرت هردو از عوامل جرم زا می باشند، کسانی که به امید کار و درآمد به حاشیه شهرها مهاجرت کرده و در این راه ناکام می شوند، متاسفانه مستعد ارتکاب سرقت هستند.

سحر ماسوری، جدایی والدین را یکی دیگر از عمده علل بزهکاری در نوجوانان و جوانان عنوان کرد و افزود: جدایی والدین نقش بسیار منفی و ویرانگری در شکل گیری شخصیت کودک دارد و زمینه را برای بزهکاری در آنان مهیا می کند ، بیشتر بزهکاران دلیل آغاز سرکشی خود را ستیز و جدایی والدین ذکر می کنند.

کارشناس فرهنگی و فعال اجتماعی ، معاشرت با دوستان ناباب را دلیل دیگر ارتکاب سرقت دانست: دوستان ناباب و معاشرت با آنها در کشیده شدن فرد به سوی ارتکاب سرقت نقش اساسی دارد به موجب تحقیقی که حدود ده سال پیش انجام شد ۴۲ درصد سارقان تحت بررسی، دوستان ناباب خود را مهم‌ترین علت ارتکاب بزه عنوان کرده اند.

سحر ماسوری با بیان اینکه در گذر زمان روش های سرقت، نوع اشیا و اموال مسروقه و ابزار مورد نیاز جهت سرقت تغییرات زیادی پیدا کرده، یادآور شد: طبیعتا با گذشت زمان، شیوه ها و روش های مقابله و برخورد با سارقان و جلوگیری از سرقت دچار تحولاتی شده، می توان گفت چون در زمان ما موارد و وسایل گوناگون جهت سرقت و دلایل گرایش به سرقت سارقان تغییرات فراوان پیدا کرده مقابله با آن نیز سخت تر از گذشته شده .

وی، سرقت را پس از اعتیاد و مصرف مواد مخدر از پر سابقه ترین جرائم برشمرد و گفت: منشا بسیاری از بزهکاری ها از جمله سرقت از عوامل اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی و خصوصا اقتصادی تاثیر پذیرفته و موجب پدید آمدن پدیده سرقت شده، هرساله در حال افزایش است از سرقت کم ارزش ترین کالاها نظیر کفش تا خودروهای لوکس و... که همه روزه اخبار آن را در سطح جامعه می توان مشاهده نمود.

این بانوی فعال فرهنگی اذعان داشت : ارتکاب سرقت در بین نوجوانان و جوانان از اهمیت بیشتری برخوردار است به طوری که آمارها نشان می دهد انواع انحرافات و جرائم مخصوصا سرقت در بین این گروه سنی شایع تر و همچنین سرقت در پسران بیشتر از دختران است براساس تحقیقات سنوات گذشته، زنان کمتر از ده درصد از آمار سارقان را به خود اختصاص داده اند .

  سحر ماسوری مهم‌ترین راه های مقابله با سرقت را اینگونه عنوان کرد : با استفاده از دو راهکار آموزش های اجتماعی مانند تقویت اعتقاد و ایمان به خداوند، نحوه تربیت فرزندان، شیوه های کارآمد تربیتی در آموزش پرورش و توجه به مسائل اقتصادی نظیر فقر زدایی، تامین رفاه مردم، تامین حداقل معیشت مردم، مبارزه با تورم و گرانی و توسعه کارآفرینی و خوداشتغالی می توان با سرقت مقابله کرد .

خبرنگار : مریم نظری 
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: