پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۸۵۲۲
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۷
اعمال قوانین سختگیرانه تر و دقیق تر، به کاهش خطر انتقال بیماری های جدی به انسان کمک خواهد کرد و به همین دلیل و بر اساس قانون اصلاح شده از سوی کنگره ملی خلق به عنوان قانونگذار ارشد چین، به منظور پیشگیری و کنترل بیماری های واگیردار و حفظ سلامت همگانی، تجارت حیوانات تحت تحقیق و بررسی دقیق تری قرار خواهد گرفت.
بر اساس قانون مهار اپیدمی حیوانات، نهادهای مربوطه از جمله نهادهای بهداشتی، امور روستایی و حفاظت از حیات وحش در شهرستان ها و سطوح بالاتر در چین باید مجموعه ای از مکانسیم های مشترک و تعاملی را به منظور پیشگیری و کنترل بیماری هایی که از حیوانات به انسان منتقل می شوند، به کار گیرند و در صورت وقوع یک اپیدمی، مقامات بهداشت باید اقدامات متقابلی را در راستای پیشگیری و کنترل این بیماری عهده دار شوند.

طبق این قانون، وزارت کشاورزی و امور روستایی چین باید فهرستی از اینگونه بیماری های واگیردار را با کمک نهادهای مربوطه از جمله کمیسیون بهداشت ملی تهیه و این لیست را منتشر کند و در عین حال بررسی حیوانات وحشی نیز به منظور جلوگیری از شیوع بیماری های واگیردار تقویت گردد.

استفاده از حیوانات وحشی برای اهدافی جز تهیه گوشت از جمله امور تحقیقات علمی، تولید و ارائه خدمات دارویی نیز منوط به تائید دقیق، بازرسی و اجرای اقدامات قرنطینه ای خواهد بود؛ تمامی بازارهای مشغول تجارت حیوانات و فرآورده های دامی نیز باید الزامات مربوط به پیشگیری از وقوع بیماری های واگیردار را رعایت و از قوانین نظارتی و بازرسی تعریف شده از سوی مقامات کشاورزی و امور روستایی تبعیت کنند.

طبق قانون مهار اپیدمی حیوانات، دولت ها در سطح شهرستان ها و سطوح بالاتر چین نیز در صورت لزوم، تجارت آنلاین دام و طیور در مناطق خاصی از حوزه حاکمیتی اشان را ممنوع خواهند کرد. 

این قانون در بحبوحه پاندمی جهانی بیماری کووید-19 ناشی از ویروس کرونا اصلاح شده است؛ در حال حاضر باور عمومی بر این است که این بیماری از حیوانات به انسان منتقل شده است اگرچه هنوز هم با وجود تمام تلاش های صورت گرفته از سوی دانشمندان سراسر جهان، حیوانات میزبان ویروس کرونا شناسایی نشده اند.

قانون اولیه جلوگیری از اپیدمی حیوانات از سال 2008 میلادی تاکنون در چین اجرایی شده است اما بدنبال افزایش خطرات ناشی از اپیدمی بیماری های حیوانات در طول سال های اخیر به دنبال دلایلی از جمله مبادلات مکرر بین المللی پرسنل و کالا، نیاز به اصلاح این قانون مطرح شد.

بیماری های حیوانات ارتباط تنگاتنگی با بیماری های عفونتی بشر دارند و 70 درصد از بیماری های حیوانات قابلیت انتقال به انسان را دارند و 75 درصد از بیماری های عفونی جدیدی که انسان را هدف می گیرند، منشاء حیوانی دارند.

قانون اصلاح شده مهار اپیدمی حیوانات در چین قرار است از اول ماه مه سال جاری میلادی/11 اردیبهشت ماه اجرایی شود.


نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: