پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۸۵۵۲
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰
روز 25 ژانویه، شی جین پینگ رئیس جمهور چین از طریق ویدئو در مجمع داووس سخنرانی ویژه ای با عنوان "بگذارید مشعل چند جانبه گرایی راه پیشرفت بشر را روشن کند". ایراد کرد. وی گفت: "زمستان سرد نمی تواند سرعت بهار را متوقف کند و شب نیز نمی تواند طلوع فجر را پنهان سازد. بشر قطعا قادر خواهد بود بر همه گیری کرونا پیروز شود."

تاریخ اغلب شباهت هایی دارد. 4 سال پیش، شی جین پینگ رئیس جمهور چین، در آیین گشایش نشست سال 2017 داووس حمایت خود از جهانی شدن اقتصاد را اعلام کرد.  امروزه، بشر بار دیگر بر سر چهارراه قرار گرفته است. چین همواره ضمن دفاع قطعی و عملی کردن چند جانبه گرایی، ایجاد جامعه بشر با سرنوشت مشترک را به پیش سوق می دهد. 

طی سال های اخیر، در دوره ای که جهان با بحران ها و چالش ها رو به رو می شود، چین هرگز از خردورزی و تلاش خود دریغ نکرده است. در سال 2020 که به تازگی گذشت، چین با پایبندی بر اهداف اولیه و پذیرش مسوولیت خود، در مبارزه جهانی با شیوع کرونا و پیشبرد احیای اقتصاد جهان همواره پیشتاز بوده است. 

برای کمک به جهان در مبارزه با اپیدمی، چین با تمام توان تلاش می کند. چین ضمن در پیش گرفتن اقدامات کنترل بیماری در کشور خود، فعالانه همکاری بین المللی ضد اپیدمی را به پیش سوق داده است. برای نمونه، انتشار اطلاعات توالی ژن ویروس در اولین فرصت؛ ارائه 50 میلیون دلار کمک نقدی به سازمان بهداشت جهانی؛ فراهم کردن کمک ضد اپیدمی به بیش از 150 کشور و 13 سازمان بین المللی، اعزام 36 تیم متخصص پزشکی به کشورها در صورت نیاز، پشتیبانی و مشارکت در همکاری بین المللی در تحقیق و تولید واکسن، فراهم کردن بیش از 200 میلیارد ماسک، 2 میلیارد لباس محافظ و 800 میلیون کیت آزمایش به کشورها  و غیره. ... چین همراه با سایر کشورهای جهان به طور مشترک ضمن مبارزه با اپیدمی، با اقدامات خود، دیدگاه و پیشنهاد " ایجاد یک جامعه بهداشتی و سالم انسان" با اقدامات عملی این ابتکار و پیشنهاد را مطرح کرد.

شیوع ویروس کرونا به شدت بر اقتصاد جهان آسیب وارد کرده  است. چین با در پیش گرفتن اقدامات، زودتر از همه احیای تولید را تحقق بخشید و به این ترتیب اعتماد به نفس برای احیای اقتصاد جهان را تقویت کرد. در سال 2020، میزان تولید ناخالص داخلی چین از 100 تریلیون یوان فراتر رفت و ارزش کل واردات و صادرات در سال 2020 نیز به یک رکورد جدید رسید که نشان داد تنها اقتصاد بزرگ در جهان  است که به رشد اقتصادی مثبت و رشد مثبت در تجارت رسیده است. علاوه بر این، توافق نامه مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای رسما امضا شد، نمایشگاه های بین المللی مانند تجارت خدماتی جهانی، نمایشگاه واردات و صادرات و سومین نمایشگاه بین المللی واردات چین با موفقیت برگزار شد. مجموعه نمایشگاه های مهم بین المللی با شکوه برگزار شد و نیز درهای چین برای جهان بازتر می شود. در حالی که چین "دکمه تسریع" را برای توسعه اقتصادی فشار می دهد، همچنین پیشنهاد داده که ضمن تسریع در ساخت یک الگوی توسعه جدید  تلاش می کند تا دستاوردهای توسعه چین را با جهان به اشتراک بگذارد و به توسعه با ثبات اقتصاد جهان کمک رسانی کند. 

در حال حاضر، چین نیز همانند گذشته مسوولیت  خود را بر عهده گرفته است. از جمله این که؛ "چین فعالانه در همکاری های بین المللی ضد اپیدمی شرکت می کند،  "چین به طور مداوم به راهبرد گشایش، منافع متقابل و برد- برد ادامه می دهد، بر توسعه پایدار پایبند است،  نوآوری در فناوری را به پیش سوق می دهد، به برقراری روابط  جدید بین الملل کمک می کند."  این اقدامات چین نه تنها به منظور مبارزه با چالش هاست، بلکه از جمله تعهدات چین برای جهان به شمار می رود. 

بشر تنها یک زمین و نیز یک آینده مشترک دارد. چین برای کمک به جهان به منظور رهایی ازهمه گیری ویروس کرونا و تحقق احیای اقتصاد، سهم بیشتری ادا می کند و همراه با سایر کشورهای جهان در مسیر ایجاد جامعه ای با سرنوشت مشترک گام بر می دارد. 


نویسنده:مهدی زال زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: