پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۸۶۵۹
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۲
با موافقت کلیه اعضای شورای ملی ثبت میراث کشور، مهارت و روش تولید نان خشک لشت نشاء در فهرست آثار ملی ناملموس کشور قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی گیتی آنلاین در لشت‌ نشاء، بر اساس دعوت به جلسه شوراي ثبت ملي ميراث كشور، روز سه شنبه، مورخ ٩٩/١١/١٤، مهارت سنتي پخت نان خشك لشت نشاء در نشست شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ناملموس كشور پس از بررسي با نظر مثبت تمام اعضای شورا در فهرست  آثار ملي ناملموس كشور قرار گرفت.

گفتنی است طی این جلسه به طور کلی چهار پرونده ارسالی از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان بررسی شد که داوران این شورا علاوه بر موافقت با ثبت ملی مهارت تولید نان خشک لشت نشاء، با ثبت سه میراث معنوی دیگر از گیلان تحت عنوان "عروسک گیشه"، "فرآوری تولید شکر سیاه" و "چوب‌بازی دیلمان" موافقت به عمل آوردند.

ولی جهانی، معاون میراث فرهنگی گیلان به نقل از خبرگزاری شبستان، با بیان اینکه روز سه شنبه در جلسه شورای ثبت میراث کشور، چهار پرونده ارسالی از سوی اداره کل میراث فرهنگی گیلان بررسی شد، اظهار داشت: داوران این شورا، با ثبت روش تولید و فرآوری سیاشکر گیلان، عروسک گیشه، مهارت تولید نان خشک سنتی لشت نشاء و چوب بازی (چوبازی) دیلمان موافقت کردند.

جهانی در خصوص نان خشک چنین گفت: شورای ثبت کشور با ثبت تولید این نان محلی موافقت و به نام لشت‌ نشاء ثبت شد.

معاون میراث فرهنگی گیلان ادامه داد: به‌زودی شماره ثبت پرونده‌های یاد شده، از سوی وزیر میراث فرهنگی به استاندار گیلان ابلاغ می‌شود.

گیتی آنلاین در پایان گزارش می‌دهد سید حنان میرهاشمی، عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر لشت نشاء در سال ۹۴ کتابی منتشر ساخته تحت عنوان "نان خشک: بیسکویت سنتی لشت نشاء" که در پیشگفتارش چنین آمده است: "استان سرسبز و سرفراز گیلان به لحاظ تعدد، تلون و تنوع غذاهای بومی و سنتی در میان استان‌های ایران مقام نخست را به خود اختصاص داده است‌. در لشت نشاء (از توابع رشت) نیز از روزگاران دیرین تا به امروز، خوراک‌های گوناگون فراوانی تهیه می‌شود. در این بین شیرینی‌هایی از قبیل نان خشک، تختخی و نابلیون به صورت اختصاصی ریشه در این سرزمین داشته نوعا و اساسا تهیه آنها با چنین شکل و فرمولی برای نخستین بار از همین سرزمین آغاز شده است. علی‌الخصوص مردم لشت نشاء با عرق و تعصب خاصی، فراورده‌های مزبور را متعلق به منطقه لشت نشاء می دانند و سخت بر این اعتقادند که این محصولات از منطقه آنها برخاسته است. از میان این سه محصول نان خشک که در واقع نوعی بیسکویت بومی و سنتی محسوب می‌شود از شهرت، اهمیت، عمومیت و اقبال بیشتری نزد لشت‌نشایی‌ها برخوردار است..."
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: